Mta-türk videolar için tıklayınız.

3 Nisan 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 3 Nisan 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bunda hiç şüphe yok ki Ahmediyet, Allah’ın vaatlerine uygun olarak serpilecek, meyve verecek ve gelişecek olan Allah’ın diktiği bir fidandır. Huzur-u enver, Allah’ın, Ahmediye Cemaatine katılan yeni Ahmediler üzerindeki lütuflarına dair olaylar anlattı. Yüce Allah onların kalbinde doğruluk nuru yarattı ve biat ettikten sonra onlar imanlarında sağlamlık ve yakin, ihlas ve maneviyatta ilerlemektedirler. Namazlarına lezzet, şevk ve huzur geldi, amelî durumları iyileşti ve Ahmediyet’in ilmî kelamı vasıtasıyla onların ilim ve irfanları da arttı.

Huzur-u Enver buyurdu ki, Ahmediyet’e girdikten sonra iyi tabiatlı insanlar bizzat kendileri, Ahmediyet vasıtasıyla İslam talimatlarını anlamanın kolaylaştığını söylüyorlar. Belirgin amelî değişiklikler oluyor ve Allah-u Teala ile gerçek bir ilişki meydana geliyor. Huzur, işte bunu her Ahmedi elde etmeye çalışmalı buyurdu. Gine Konakri’den bir arkadaş anlatıyor: Biat ettikten sonra bende öyle bir manevi değişiklik oldu ki bundan önce ben asla hissetmemiştim, bana yıllardır aradığım huzur nasip oldu. Kongo’dan bir papaz Ahmediyet’i kabul etti, o şöyle yazdı: Ahmediyette bulduğum kalp huzuru ve Allah’a yakınlık duygusu daha önce hiç olmamıştı, artık Ahmediyet benim herşeyimdir.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: MTA vasıtasıyla da bir çok insana Ahmediyet nasip oldu, ayrıca Hazreti Mesih-i Mevud’un as kelamı da kalpleri etkiler. Morakeş’ten bir arkadaş şöyle yazar: Yüce Allah bana biat etmeyi lütfetti ve ben Hazreti Mesih-i Mevud’un as kitaplarını tetkik etmeye başladım, o zaman hissettim ki bu benim yaralarımın merhemi ve benim ruhumun ilacıdır. Bosna’nın mürebbisi şöyle yazdı: Geçen sene siz amelî ıslah ile ilgili hutbeler vermiştiniz, bunun neticesinde özellikle sabah namazlarına hiç olmadığı şekilde insanlar katılıyorlar. Makedonya’dan bir arkadaş şöyle yazdı: Benim hanımım daha önce tesettür yapmazdı, fakat Almanya calsasında sizin lacnaya hitabınızı dinleyip tesettür yapmaya başladı. Şimdi devamlı olarak tesettüre riayet etmektedir ve Ahmediyete güçlü bir şekilde bağlıdır ve Allah’ın lütfu ile imanda da ilerlemektedir. Huzur-u Enver, genç kızlarımız ve kadınlarımız özellikle buna dikkat etmeleri gerekir ki tesettür dini bir emirdir, bu yüzden bu emre göre hareket ederek tesettüre özen göstermeye devam edin, buyurdu.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Biat edenlerin böyle iman verici olaylarıyla dolu raporları okuduğumda görüyorum ki Allah-u Teala mucizelerini nasıl gösteriyor, o mucizeler vasıtasıyla nasıl insanlara yol gösteriyor. Muhalefetler ile iyi tabiatlı insanların kalbini Hazreti Mesih-i Mevud’a as çeviriyor, ilim ve irfanda ilerlemeye, amelî durumları iyileştirmeye karşı ilgi oluşuyor. Kısacası bu konu, Allah’ın Hazreti Mesih-i Mevud’a as yardımları ve destekleri hakkında bilgi veriyor, İslam’ın yüceliğini ispatlıyor ve Hüda Teala’nın varlığı hakkında anlayış ve idrak yaratıyor. İşte bize, yeni gelenlerin (iman verici) olaylarını dinleyip bir taraftan hem kendimizin hem onların imanda ilerlemesi için dua etmek gerekir, diğer taraftan dünya için de dua etmek gerekir. Huzur-u Enver, İslam ülkelerindeki mevcut durumları açıklayıp onlar için dua edilmesini telkin etti.

Huzur-u Enver son olarak, Amerika’dan sayın İntisar Ahmed İyaz Bey’in oğlu sayın doktor İftihar Ahmed İyaz Bey’in vefatından dolayı onun hayırlı amellerinden bahsetti ve hazır cenaze namazını kıldıracağını bildirdi. Aynı şekilde, Camia Ahmediya Kadiyan’da öğrenci olan Azizim Vesim Ahmed’in vefatından dolayı merhumun hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 145

Orijinal adı “Hasti-i Bari Teala” olan kitabımızın girişinde, kitabın yazarıda olan Hz Mirza Beşiruddin Ahmed radiyallahü anh şöyle ...

Video

Ses-mp3

Downloads: 133

Bakara Suresi 1-6 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 20 Ocak 2011 Skype Toplantısı

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler