Mta-türk videolar için tıklayınız.

17 Nisan 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Hipnotizma (mesmerizm) sadece birkaç oyunun adıdır ancak dua, yeryüzü ve gökyüzünü değiştiren bir silahtır. Hipnotizma imanın irade gücü karşısında duramaz.

Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) peşgoileri kendisinin hayatında da gerçekleşti ve bugün de gerçekleşmeye devam ediyor, Cemaatin ilerlemesi bunun delilidir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 17 Nisan 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazret Muslih Mevud (ra) bir defa, dua ile nasıl büyük işler gerçekleşebileceğine dair duanın önemini anlatıyordu. Onun ayrıntılarından bahsederek hipnotizma yani mesmerizm ile ilgili de açıklama yaptı. Hipnotizmada uzman olan insanlar da bu ilim vasıtasıyla insanlarda değişiklik yapabilirler, fakat bu geçici ve tek kişilik olur ve ayrıca inkılaba benzer faydalar sağlayan şeyler olmaz. Halbuki dua, eğer şartları yerine getirilerek yapılırsa milletleri düzeltir, ıslah eder. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, hipnotizma sadece birkaç oyunun adıdır, ancak dua yeryüzü ve gökyüzünü değiştiren bir silahtır. Huzur-u Enver, Hazreti Muslih Mevud’un hipnotizma ile ilgili beyan ettiği bir olayı anlattı. Bu olay Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) bir meclisinde oldu ve Allah-u Teala Kendi nebisine hipnotizma yapanı sadece başarısız ve ümitsiz bırakmakla kalmadı ona alamet dahi gösterdi. Hazret-i Mesih-i Mevud’un (as) o adamın yaptığı hareketten haberi olunca kendisi şöyle buyurdu: Hipnotizmanın irade gücü, imanın irade gücü karşısında duramaz. Yüce Allah’ın verdiği irade gücü ile insanın irade gücü arasında yer ile gök kadar fark vardır. Hüda Teala’nın irade gücü bahşettiği birisinin karşısında insanın irade gücü, çocukların oyunu gibidir.

Huzur-u Enver, Allah-u Teala sevdiklerinin doğruluğunu ortaya çıkarmak için yabancılara bile mucize gösterir, buyurdu. 1904’de Hazret-i Mesih-i Mevud (as) Lahor’a teşrif ettiğinde kendisi orada bir toplantıda konuşma yaptı. Cemaatten olmayan Şeyh Rahmetullah Vekil bey de o toplantıda mevcuttu. O şöyle dedi: Konuşma sırasında Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) başından bir nur sütununun çıktığını ve gökyüzüne doğru gittiğini gördüm. O anda benim yanımda bir arkadaş oturuyordu. Ben ona, şuna bak, o nedir? Dedim. O, bakar bakmaz dedi ki, bu Mirza Sahib’in başından çıkıp gökyüzüne kadar ulaşmış olan bir nur sütunudur. Bu manzaranın Şeyh Rahmetullah Bey üzerinde o kadar etkisi oldu ki aynı gün Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) biat etti. Huzur-u Enver şöyle dedi: Bu, insanların onları görerek imana kavuştuğu mucizelerdir ve sadece bu değildir; bilakis mucizelerin çeşitli şekilleri vardır ve Yüce Allah bugün bile o mucizeleri insanlara göstermeye devam etmektedir. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) bir toplantısındaki bir olayı anlatarak Hazreti Muslih Mevud (ra) der ki, bir arkadaşın Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) yazdığı bir mektup hatırımdadır. O, mektubunda kızkardeşinin yanına cin geldiğini yazdı. Hazreti Mesih-i Mevud (as) ona, öyle halkın umumiyetle inandığı gibi herhangi bir cin olmaz, buyurdu.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud (as) hakkındaki nişanlar ve mucizeler ile ilgili Hazreti Muslih Mevud’un (ra) beyan ettiği olayları anlattı. Huzur, Abdulkerim’in mucizevi bir şekilde sağlığına kavuşması ile ilgili olayı ve “ye’tike min külli feccin amig”[1] vahyinin gerçekleşme mucizesini de anlattı. Hazreti Mesih-i Mevud (as) der ki, benim doğruluğum konusunda Yüce Allah yüzbinlerce nişan gösterdi. Hazreti Muslih Mevud (ra) der ki, Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) doğruluğu hakkında Allah-u Teala o kadar alametler gösterdi ki onları saymak mümkün değildir. Ancak bu nişanlar aklını kullananlar için gösterildi. Bu mucizeler bizim inancımızın güçlenmesine vesile olur. Bir muhalif, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) yanına gelip bir alamet göstermesini isteyince, kendisi gülümseyip şöyle buyurdu: Benim “Hakikatü’l Vahiy” kitabıma bakın, Hüda Teala’nın beni desteklemek için ne kadar alametler gösterdiğini anlarsınız. Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Mesih-i Mevud’un bildirdiği gaybî haberler kendisinin hayatında da gerçekleşti ve bugün de gerçekleşmeye devam ediyor. Ahmediye Cemaatinin her günkü ilerlemesi bunun delilidir. Yüce Allah insanlara, görmeyi nasip etsin ve bize de her an imanda güçlenmeyi nasip etsin. Amin.

 


[1] Yani: Çok geniş ve (yürüyenlerin yürüyüşlerinden dolayı) aşınmış ve çukurlaşmış yollardan sana (mal) gelecektir. Keza çok geniş ve (yürüyenlerin yürümelerinden dolayı) aşınmış (ve) içinde çukurlar oluşmuş yollardan sana (ziyaretçiler) geleceklerdir. (Berahin-i Ahmediye;C.3;  Ruhani Hazain; C.1; S.267; Dipnot)

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 246

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Downloads: 106

Vadedilen Mehdi (a.s.)'ın örnek sabrı

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler