Mta-türk videolar için tıklayınız.

Hutbe Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 1 Mayıs 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Muslih Mevud (ra) her ne zaman Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) siretiyle ilgili olayları anlatırsa büyük bir incelikle o olaylardan öyle neticeler çıkarırdı ki onlar bir müminin dikkatini imanın doğru yollarına çekerek onu Hüda Teala ve İslam’ın irfanını elde eden ve idrakine varan birisi haline getirirdi. Kendisi bir defa Ayet-el Kürsi’nin tefsirini yaparak şöyle buyurdu: İnsanlar, biz Allah’tan başka hiç kimseye yalvarmaz ve Allah’tan başka hiç kimseye ibadet etmeyiz, derler. Ancak bunun tersine, Allah’a yakındırlar ve bize Hüda Teala’nın huzurunda şefaatta bulunacaklar düşüncesiyle gayrullaha adaklar adarlar ve dileklerde bulunurlar. Allah-u Teala ise, Bizim iznimiz olmadan hiç kimse şefaat edemez, buyurur. Bu devirde Hazreti Mesih-i Mevud (as) çok büyük bir insandı, ancak o bile Nüvvab Muhammed Han Sahib’in oğlu Abdurrahim Han hastayken onun için dua ettiğinde, “o kurtulamaz,” diye ilham indi. Hazreti Mesih-i Mevud (as), ya İlahî! Ben bu çocuk için şefaat ediyorum, diye arzedince; “Benim iznim olmadan sen nasıl şefaat edebilirsin,” diye vahiy indi. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, bana bu vahiy inince ben düşüverdim ve bedenim titremeye başladı ve canım çıkacak gibi oldu. Durum böyle olunca Allah-u Teala “Sana izin verilmiştir,” buyurdu. Nitekim Hazreti Mesih-i Mevud (as) şefaat etti ve Abdurrahim Han sağlığına kavuştu.

Huzur-u Enver buyurdu ki, Allah-u Teala Hazreti Mesih-i Mevud (as) vasıtasıyla Kendi kudretinin harikulade işlerini gösterirdi. Hazreti Muslih Mevud (ra) bunun bir örneğini beyan ederek şöyle der: Hazreti Mesih-i Mevud (as) en küçük oğlu Mübarek Ahmed hasta iken onun tedavisi için bütün gece uyanık kalırdı ve bundan dolayı öksürük oldu. Dışardan bir arkadaş geldi ve gelirken hediye olarak meyve getirdi. Hazreti Mesih-i Mevud (as) bir muz aldı ve bu öksürük için nasıldır dedi. Ben iyi olmaz dedim. Fakat o gülümsedi ve soyup yemeye başladı. Ben iki üç kere ısrar edince, öksürüğün sona erdiğine dair şimdi bana vahiy indi, buyurdu. Nitekim aynı anda öksürük kayboldu, halbuki ne ilaç kullandı ne de perhiz yaptı. İşte bu İlahî güçtür. Huzur-u Enver, Pandit Lekram’ın ölümüyle ilgili Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) verdiği gaybi haberin gerçekleşmesi olayını anlattı ve buyurdu ki, bu, bir insanın sağlıklı olduğu ve korunma sağlandığı halde bile helak olabileceğinin örneğidir. Huzur, Mirza Mübarek Ahmed’in vefatında Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) sabrını ve Allah’ın rızasına razı oluşunu anlattı. Hazreti Mesih-i Mevud (as)  gülümseyen bir yüz ile konuşma yaparak şöyle buyurdu: Onun vefatı hakkında Allah-u Teala önceden haber vermişti ki o küçük yaşta vefat edecek. Hüda Teala’nın dediğinin gerçekleşmesi sevinç vesilesidir.

Huzur-u Enver, Sahipzade Mirza Mübarek Ahmed’in zeki oluşuyla ilgili Hazreti Muslih Mevud’un (ra) basiret dolu yazısını sundu. Sonra Hazreti Muslih Mevud’un (ra) anlattığı bir olaydan bahsetti. Bizim birkaç aylıkken vefat eden bir kız kardeşimizi defnetmek için onun naaşını Hazreti Mesih-i Mevud (as) kendisi taşıdı. O zaman Mirza İsmail Beg öne çıkarak Huzur, naaşını bana veriniz ben taşıyayım, dedi. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurdu ki, bu benim kızımdır, kızım olması sebebiyle onu benim taşımam, ona yapabileceğim son hizmettir. Hazreti Muslih Mevud (ra) bu olaydan ders çıkartarak, Allah’ın yarattıklarına fiziksel olarak hizmet etmeniz gerekir buyurdu. Rabbü’l Alemin’in mazharı olmak için, kendi ellerinizle iş yapmanız ve fakir fukaraya hizmete amade olmanız gerekir. Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) Allah’a tevekkülü, dualarının kabulü, doğruluğa tam güveniyle ilgili bir olayı Hazreti Muslih Mevud’un (ra) beyanından aktardıktan sonra şöyle dedi: Kendi seçkin kulları vasıtasıyla üst üste gaybi haberler vermesi Allah’ın sünnetidir ki o haberler gerçekleşince müminlerin imanı daha da artar. Sonra Huzur, Sahipzade Mirza Mübarek Ahmed’in karyoladan düşerek yaralanmasıyla ilgili Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) keşfini ve bu keşfin aynen gerçekleşmesini anlattı. Hazreti Muslih Mevud (ra) buyurur ki, bir zaman vardı ki Pencap’ta kendisine iman eden hiç kimse yoktu ama şimdi Ahmediler sadece Hindistan’a değil dünyanın bütün kıtalarına yayıldılar. Huzur, işte bunlar kesinlikle imanı ve yakini artıran olaylardır, Allah-u Teala hepimizi iman ve yakinde ilerletsin, buyurdu.

Huzur-u Enver son olarak, Karaçi’den Seyyid Mahmud Ahmed’in hanımı muhterem Nesim Mahmud Hanımefendinin vefatından dolayı onun hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 226

Dostlarım, bana biraz olsun kulak verirmisiniz? Çağımızda maddiyatçılığın karanlığı yeryüzünün her köşesine yayılmış ve birço...

Video

Downloads: 95

Büyü var mı? Peygamber Efendimize büyü yapıldı mı? Evliliklerin daha iyi yürümesi için...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler