Mta-türk videolar için tıklayınız.

8 Mayıs 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Karamsarlığa gerek yok, Hüda Teala’nın yardımı aniden gelecek, siz imanınızı güçlü tutun. İlahi yardımın güneşi mutlaka doğacak.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 8 Mayıs 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, geçen haftaki hutbeden Kadiyan’ın ilk günlerdeki durumuyla ilgili Hazreti Muslih Mevud’un anlattığı bazı olayları sundu ve şöyle buyurdu: Şimdi bakın! Kadiyan nasıl ilerliyor. Bu ilerleme genel yerleşimlerin ilerlemesi gibi değildir. Bilakis Allah-u Teala Hazreti Mesih-i Mevud’a (as), bu ilerleme mutlaka olacak, demişti. Hazreti Muslih Mevud (ra) başlangıçtaki durumlarından bahsederek şöyle dedi: bütün bunları görerek siz, Allah’ın dünyayı değiştirmek istediğinde nasıl değiştirdiğini anlayabilirsiniz. İşte, sizi Hüda Teala’nın sevgilisi yapan ve sizi Allah’ın topluluğuna katan o insanlara bakın ve ondan istifade edin ve içinizde pak bir değişiklik meydana getirin. Kadiyan’ın gelişe gelişe Beyas nehrine kadar yayılmasını, Hazreti Mesih-i Mevud (as) bir rüyasına dayanarak beyan etmişti. Kadiyan’ın genişleyeceğine dair peşgoide bulunmak onun mucizelerinden bir mucizedir. Kadiyan’ın genişlemesi bu dereceye kadar ulaşmamış olmasına rağmen, biz birçok mucizelerin gerçekleştiğini görüyoruz ve bir gün gelecek bu mucizenin de gerçekleştiğini dünya mutlaka görecek.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Hazreti Muslih Mevud (ra) Kadiyan’ın Beyas nehrine kadar abad olacağı peşgoisini çeşitli yönlerden açıklayarak Cemaat fertlerinin kendi sorumluluklarına da dikkat çekti bunlardan biri de namazlardır. Kendisi şöyle der: Bu rüyadan ben anlıyorum ki Kadiyan, bir milyon, bir milyon iki yüz bin mutlaka olacak ve bunun anlamı dört yüz bin insan Cuma kılmaya gelecek. İşte bence, Aksa Camiini o kadar büyütmemiz lazım ki dört yüz bin insan oraya gelebilsin. Allah-u Teala bizim ilerlememizi, camilerimizin çoğalmasına ve halk tarafından her zaman doldurulmasına  bağladı. Kısacası Kadiyan’ın genişlemesi, Ahmediye Cemaatinin ilerlemesi ve genişlemesi sadece yüzölçümü ve sayı olarak değil, bilakis bu genişleme evlerimizin abad oluşunun yanısıra Hüda Teala’nın evinin (camilerin) de abad oluşuna bağlıdır. İşte, Cemaatin ilerlemesinde hisse sahibi olacak ve Cemaatin ilerlemesini görecek her Ahmedinin, Beytü’z Zikirleri (yani camileri) de doldurması şarttır.

Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurur: Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) Kadiyan’ın gelişmesiyle ilgili gördüğü rüyaya göre Kadiyan’ın ilerlemesinin bütün manzarasının kendisine gösterilmesi gerekli değildir. Elbette, Kadiyan’ın ilerlemesinin bundan az olmaması gereklidir. Eğer bundan daha fazla olursa o, bu gaybi haberin şanını ve azametini artıracaktır. Bir zaman gelip Beyas nehri Kadiyan’ın içinde akacak kadar ve Kadiyan’ın yerleşiminin Beyas nehrini aşıp Huşyarpur’a doğru çıkacak kadar Kadiyan’ın gelişmesi mümkündür. Huzur-u Enver (atba) buyurdu ki, her Ahmedinin gözönünde tutması gereken temel şey şudur: Bütün ilerlemelerin sırrı Allah-u Teala’nın evlerini doldurup abad etmek ve O’nunla bağı kökleştirmektedir. Sadece Kadiyan’ın gelişmesi değil, Cemaatin her türlü ilerlemesi Allah’ın vaadidir. Bir mucizenin gerçekleştiğini gördüğümüzde diğer mucizelerin gerçekleşeceğine dair inanç kuvvetlenir.

Huzur-u Enver, Pakistan’daki Ahmedilerin durumundan bahsederek, vaziyet ne olursa olsun karamsar olmamalıyız, buna gerek de yoktur. Pencap hükümeti Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarına ve Al-Fazl gazetesine yasaklama koydu. Fakat Allah-u Teala Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) sık sık buyurur ki, Hüda Teala’nın yardımı aniden gelecektir. Siz kendi imanınızı güçlü tutun, Hüda Teala ile ilişkiyi kökleştirin ve imanınızı sağlamlaştırmak için dua da etmeye devam edin. Güneş doğacak ve mutlaka doğacak ve Hüda Teala’nın yardımı da mutlaka gelecek. Huzur-u Enver, Hazreti Muslih mevud’dan (ra) çeşitli alıntılar sundu. Mezarların üzerine örtü örtmek veya çiçekler koymakla ilgili Hazret Muslih Mevud (ra) der ki, bütün bunlar lağvdır, boş şeylerdir. Bundan hiçbir fayda elde edilmez ve iman da zayi olur. Bir şey yapmak isteyen varsa elbette dua etmek fayda verir. Sonra Huzur, Lahor’da Büyük Dinler Toplantısında Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) makalesinin üstün çıkışı ve Allah-u Teala’nın kendisini desteklemesi mucizesinden bahsetti. Burada da Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) verdiği gaybi haber gerçekleşti. Huzur, Ahmedilerde İslamî gayret meydana getirmek için Hazreti Muslih Mevud’un (ra) anlattığı bir olayı sundu ve Allah-u Teala bizi, daima doğru karar vermeye ve doğru yolda yürümeye muvaffak kılsın, buyurdu.

Son olarak Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) sahabesi Hazreti Nizamüddin beyin oğlu ve Kadiyan dervişi olan muhterem Hacı Manzur Ahmed beyin vefatı üzerine onun hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 263

İspanya, Seville Üniversitesi İslamî Bilimler Bölümünün l2 Mart l990 yılında yaptığı davet üzerine, Mirza Tahir Ahmed Hazretleri “

Video

Downloads: 104

Sabır, Müminlerin bir özelliğidir.

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler