Mta-türk videolar için tıklayınız.

15 Mayıs 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 15 Mayıs 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver, Pakistanda Ahmediye Cemaatinin gazeteleri, dergileri ve Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarının neşredilmesine Pencap hükümeti tarafından yasaklama getirilmesi hakkında şöyle buyurdu ki, insanlar bana da yazarlar ve faks vesaire yoluyla üzüntülerini belirtirler. Unutmamalıyız ki bunlar yeni şeyler değildir. Ahmediye Cemaati kurulduğundan beri böyle hareketler yapılageldi, yapılıyor ve gelecekte de olacak. Böyle hareketlerden daha önce de Cemaate zarar gelmedi ve inşallah ilerde de asla zarar gelmeyecek. Ancak daimi olarak, muhaliflerin bu davranışları, bizim imanımızı parlatmak için ve Mesih-i Mevud (as) ile bağımızı ilerletmek için gübreleme işi olmalı. Eğer, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarını okumaya daha önce bizim ilgimiz az idiyse şimdi daha fazla ilgi uyandırması lazım. Hüda Teala, Mesih-i Mevud’u (as) ilim ve marifet hazineleriyle gönderdi ve başarı sözü verdi. Biz daima, büyük engellemeler ve muhalefetlerden sonra Cemaatin ilerlemesinin daha da arttığını gördük. Bize ne kadar baskı yapılırsa, Allah-u Teala o kadar lütuflarını artırır. İnşallah şimdi de daha iyi olacak, o yüzden endişe edilecek hiçbir şey yoktur. Bir zamanlar, işaata yasaklama getirilmekle zarara uğrayabilme kaygısı vardı. Şimdi Allah’ın lütfu ile bu ilim ve marifet hazinesi göklere yayılmıştır ki bir düğmeye basmakla önümüze gelir. Bizim görevimiz, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) ilmî kelamından ve kitaplarından olabildiğince istifade etmeye çalışmaktır.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as), Allah-u Teala ve Resulüllah’ın (sav) şanı ve yüksek makamı hakkındaki yazılarını sundu. Kendisi şöyle der: Salavat ve selam Hazreti seyyidü’r Rusül (Resullerin önderi) Muhammed Mustafa (sav) ve onun âli ve ashabının üzerine olsun ki Allah-u Teala onun vasıtasıyla yoldan sapmış bir dünyayı doğru yolda yürüttü. Unutulmuş yaratılışı doğru yola getiren o mürebbi ve fayda verene; insanları şirk ve put belasından kurtaran o muhsin ve ihsan sahibine; tevhid ışığını dünyaya yayan o nur ve nur saçana; ölülere hayat suyu içiren o kerim ve keramet sahibine; ümmeti için gam çeken ve dert yüklenen o rahim ve sevgi sahibine (salat-ü selam olsun.)

Vadedilen Mesih ve Mehdi hazretleri, Resulüllah’ın (sav) ahlakı ile ilgili şöyle der: Resulüllah (sav) üzerinde tam bir açıklıkla her iki durum, yani darlık durumu da fetih ve başarı durumu da gerçekleşti ve bu her iki durum öyle bir sırayla geldi ki Resulüllah’ın (sav) bütün yüce ahlakları güneş gibi parladı. Cömertlik, takva ve kanaatkarlık, mertlik, cesaret, İlâhî aşkla ilgili ne kadar yüce ahlak varsa onları Allah, Hz Hatemü’l Enbiya'da (sav) öyle gösterdi ki onun misali dünyada ne daha önce görüldü ve ne de gelecekte görülecek.

Tekrar Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: O insan, kendi zatıyla, özellikleriyle, fiilleriyle, amelleriyle, manevi ve pak kuvvetinin kuvvetli deryasıyla tam numunesini ilmen, amelen, doğrulukla ve delil ile gösterdi ve insan-ı kamil dendi. O kamil nebi idi ve kamil bereketlerle geldi. O mübarek nebi, Hazreti hatemü’l Enbiya, İmamü’l Asfiya, Hatmü’l Mürselin, peygamberlerin iftiharı Muhammed Mustafa (sav) dir. Sonra Hazreti Resulüllah’ın (sav) bazı ihsanlarından bahsederek Mesih-i Mevud (as) şöyle der: O bizim için, kerem eyleyen, tüm hayırlı emirlerde kemal sahibi, bütün resullerin ve nebilerin hatemi olan bir resul gönderdi. Ey Allah! Ceza gününe ve ebediyete kadar Resulüllah’a (sav) rahmet ve selam gönder ve onun pak, temiz âline ve onun yardımcısı olan Ashab-ı Kirama da selam gönder. Başka bir yazıda Mesih-i Mevud (as) şöyle der: Bir kimse Kuran’ın itaatinden zerre kadar çıkarsa, o iman dairesinden çıkar ve bir kimse Resulüllah’ın (sav) hükümlerini zerre kadar bile terkederse o mahvoluş çukuruna düşer. Şimdi yeryüzünde insanoğlu için Kuran’dan başka kitap yoktur ve bütün insanlık için şimdi Resulüllah’tan (sav) başka bir şefaat edici yoktur. O yüzden bu celal sahibi peygamberi gerçek bir sevgiyle sevmeye çalışın ve onun dışında başka birisine üstünlük tanımayınız ki gökte necat bulmuş sayılasınız. Gök altında ne ona eşit mertebede bir peygamber var ve ne de Kuran’a eşit bir kitap var. Allah-u Teala bu seçkin nebi (sav) dışında hiç kimsenin ebedi olarak yaşamasını istemedi.

Huzur-u Enver, son olarak Kadiyan dervişlerinden Muhammed Musa Bey ve Hazret Doktor Mir Muhammed İsmail (ra) beyin kızı ve muhterem seyyid Hazret-üllah Paşa beyin hanımı olan Sahibzade Emetü’r Refik hanımefendinin vefatlarından dolayı onların hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 177

Namaz nedir? · Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir. · Namaz, Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun ...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 19:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler