Mta-türk videolar için tıklayınız.

29 Mayıs 2015 Cuma Hutbesi özeti

Hilafet olmadan asla dini ilerleme de olamaz ve cemaatin birliği de baki kalamaz

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis atba, 29 Mayıs 2015’de Almanya’nın Frankfurt şehrinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver (atba), 27 Mayıs Yevm-i Hilafet ile ilgili olarak, Ahmediye Hilafetinin bekası, önemi ve hilafet vasıtasıyla gerçekleşen ilerlemeler ve bereketlerden irfan dolu bilgiler sundu. Ayrıca zamanın halifesine itaat ve bağlılık, hilafet ile birleşmek ve ona tabi olmak hakkında telkinde bulundu. Huzur-u Enver, hutbenin başında, kıyamete kadar hilafetin feyizlerinin ve nimetlerinin devam edeceğine dair Resulüllah’ın (sav) hadisini ve açıklamasını sundu. Daha sonra şöyle buyurdu: Resulüllah’ın (sav) “O, imanı süreyyadan yeryüzüne getirecek,” buyurduğu kendi sevgilisini kabul edenlerden olmayı Allah-u Teala bize nasip etti. Ve Ahmediye Cemaatine biat edenlere de, Mesih-i Mevud (as) vasıtasıyla kendisinden sonra kurulan Hilafet silsilesine biat etmeyi Allah (cc) lütfetti.  Her Ahmedi kesin bir şekilde şahittir ki o, gerçekten imanı süreyyadan geri getirerek yeryüzünde kaim kıldı. Ve şimdi, bu imanı kalplerine yerleştirerek daima korumak, Hazreti Mesih-i Mevud’dan (as) sonra onun yolunda giden hilafet nizamına bağlanarak bu imanı belirgin hale getirmek ve onu dünyanın kenarlarına kadar yaymak ve tevhidi dünyada kaim kılmak, her Ahmedinin üzerinde farzdır.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Hazreti Mesih-i Mevud (as) kudret-i saniye (yani ikinci kudret)’in müjdesini vererek buyurdu ki, sizin ikinci kudreti de görmeniz gerekir ve onun gelmesi sizin için iyidir, çünkü o devamlıdır ve kıyamete kadar kesintiye uğramayacaktır. Huzur dedi ki, biz hepimiz çok iyi biliriz ki birinci kudretten kastedilen Vadedilen Mesih (as), ve ikinci kudret ise hilafet nizamıdır. İmanı yeryüzünde kökleştirmek için Allah-u Teala Hazreti Mesih-i Mevud’dan sonra bir diğer kudretini yürürlüğe koymuştur. İşte, hilafet olmadan asla dini ilerleme de olamaz ve cemaatin birliği de baki kalamaz.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: İkinci hilafet seçiminde o ikinci kudretin ikame edilmesinde fitnecilerin fitne yaratmak için yaptıkları çabaları Allah-u Teala başarısız bıraktı ve muratlarına erdirmedi. Sebebi şuydu ki, Hüda Teala’nın hilafet nizamını sürekli kılmak için sözü vardı. Onlar, bu nizam pek fazla devam edemez, demişlerdi. Fakat Allah-u Teala’nın şanına bakınız ki bu nizam, elverişsiz şartlara rağmen ilerlemektedir. Davet ilellah işi de çok genişlemiştir, biz her gün bunun manzaralarını görmekteyiz. Hilafetten ayrılanların merkezi nizamları bile alt üst oldu ve onlardan iyi tabiatlı insanlar bugün bile Ahmediye Cemaatine biat edenlere katılıyor ve hilafetin bayrağı altına geliyorlar. Bugün İslam’ın dünyada yayılması, Ahmediye Hilafetinin nizamı altında olmaktadır. Bugün dünyada İslam’ın en güzel görüntüsünü gösteren sadece Ahmediye Cemaatidir. Ve işte bu yüzdendir ki Hüda Teala bizzat Kendisi de Ahmediye hilafetinin doğruluğunu ortaya koymaktadır. Huzur, bu konuda bazı iman verici olaylar da anlattı. Buyurdu ki, kim imanı üzerinde güçlü bir şekilde durursa o, mucizeleri ve destekleri görmeye devam edecek.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Şimdi inşallah Hüda Teala’nın yürürlüğe soktuğu bu hilafet feyzi daima kaim olacak. Ancak, “dini dünyadan üstün tutmak” sözüne bağlı kalmayanlar, bu feyzden mahrum olacaklar. Allah-u Teala, hilafet vasıtasıyla korkulu durumları emniyetli duruma çevirme sözünü, Kendisine ibadet edenlere ve hiçbir şeyi O’na ortak koşmayanlara vermiştir. Yanlış beyanda bulunmak ve yalan da bir nevi şirktir. İşte öyle insanlar, hilafetten halis bir şekilde feyz alanlardan olamazlar. Huzur-u Enver, görevlilere nasihatlerde bulunarak buyurdu ki, Allah-u Teala’nın sizi hizmet etmeye muvaffak kılıyor olması bile sadece ve sadece hilafete bağlı kalmanız sebebiyledir. Eğer herhangi bir görevlinin kalbinde “ben” ve kendini beğenme duyguları olursa onun istiğfara yönelmesi lazım. Aynı şekilde, yeni Ahmedilerin kalbinde hilafet ile gerçek bir bağ kurma idraki yaratmak, ulemanın sorumluluğudur. Görevliler dini ilimlerini de, ihlas, vefa ve takvalarını da ve hilafetle kendi bağlarını da artırsınlar. Kısacası, görevliler, mürebbiler ve dinî ilmi olanlar zamanın halifesinin eli ayağı olsunlar ve amellerini de zamanın halifesine tabi kılsınlar ve diğerlerine de nasihat etsinler. Allah-u Teala bizi buna muvaffak kılsın. Amin


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 176

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza re...

Video

Downloads: 114

Vahiy ve ilham nedir? Günümüzde vahiy kapısı açık mıdır? Allah (c.c.) kullarıyla bugün...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler