Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

5 Haziran 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Kalplerinizi mahlukatın sevgisiyle doldurun, kardeşlerinizin hislerine ve duygularına dikkat edin, eğer kırgınlık varsa kırgınlıkları uzaklaştırın

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis atba, 5 Haziran 2015’de Almanya Frankfurt Karlsruhe’de Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı. Huzur (atba) Pakistan saatine göre beşi yedi dakika geçe (Almanya’da ikiyi yedi dakika geçe) calsagah’a teşrif etti. Bayrak töreninden sonra Huzur topluca dua etti. Daha sonra erkekler bölümüne geçerek Cuma hutbesi irşad etti. Şöyle buyurdu: Bugün Allah’ın lütfu ile Almanya yıllık calsası başlıyor. Bugün bizim bu calsaya katılmamız, bizi kendi durumumuzu incelemeye sevkeder ki acaba biz Allah ile bağımız, imanımız ve Allah’ın hükümlerine göre hareket etmek konularında hangi seviyeye ulaştık? Calsaya katılmak, bizim zaaflarımızı inceleyerek kendi içimizde bir inkılap yaratsın, bizi Allah’a şükreden birisi haline getirsin. Kardeşlerimizin haklarını eda etmeye dikkatlerimizi çevirsin. Bu calsa, ne dünyevî bir toplantıdır, ne de dünyevî maksatları elde etmenin yoludur; bilakis buraya gelenlerin dikkatlerini zikr-i İlahî’ye çevirmeli, Hüda Teala’nın emrettiği iyilikleri elde eden ve benimseyen birisi haline getirmeli.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bu calsa günlerinde Hüda Teala ile bağınızı güçlendirin ve kalplerinizi mahlukatın sevgisiyle doldurun, kardeşlerinizin hislerine ve duygularına dikkat edin, eğer kırgınlık varsa kırgınlıkları uzaklaştırın. İşte biz ancak o zaman, İslam’ın güzel mesajını gerçek bir şekilde dünyaya yayanlar olacağız. Bu calsalar ancak, iyi sözleri dinlemek neticesinde bizi Allah’a doğru götüren alışkanlıkları edinmek için yapılmaktadır. Bu dünya sonunda birgün yok olacaktır, işte bu yüzden Allah’ı tanımaya çarçabuk adım atmamız lazım. Allah-u Teala ile bağ kurmak için bizim ihlaslı olarak O’na ibadet etmemiz gerekir, O’nun emirlerine göre amel etmemiz gerekir, dünyanın karanlığından çıkıp ihlas ile Allah’ın rızasını elde etmeye çalışmamız lazım.

Bu, Allah-u Teala’nın ihsanıdır ki O, bizim ıslahımız için Kendi gözdelerini hep göndermektedir. Ve bu bizim güzel kısmetimizdir ki biz de bu çağda Allah’ın gönderdiğine inandık. Allah’ın gönderdiği bu zat, bize Allah sevgisinin ve O’nun Resulü’nün (sav) sevgisinin ve itaatinin yolunu öğretti. Amelî ve itikadî durumumuzu düzeltmeye dikkatimizi çekti. Allah-u Teala, Mesih-i Mevud’a (as) da yeni yeryüzü ve yeni gökler yaptığını keşfen gösterdi. Yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmanın en büyük ve en mükemmel örneğini, biz Resulüllah’ın (sav) zatında görürüz. Resulüllah (sav) tevhide düşman olanları tevhid üzerinde azimle duranlar haline getirdi, puta tapanları tek Allah’a ibadet edenler yaptı. Dünya malını sevenler, doğruluk ve fedakarlığın en yüksek numunesi oldular. Sonra, kadınların haklarını ve onların saygınlığını tesis etti; insanı en kötü durumdan alıp Allah’a bağlı insanlar haline getirdi. İşte bu, Resulüllah (sav) ile ortaya çıkan çok büyük bir mucize idi. İşte bu, Resulüllah’ın (sav) gelişiyle yaratılan yeni yeryüzü ve yeni göklerdi.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala Mesih-i Mevud’a (as), yeni yeryüzü ve yeni gökler yap buyurdu. Ve gerçekten de kendisi bir inkılap yaratıp gösterdi. Yüzbinlerce insanı yüzde yüz değiştirerek anlattı ki, yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmak budur. Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) keşfinde, onun cemaatinin de dikkati çekilmiştir ki, sizler de yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmakta Mesih-i Mevud’un (as) yardımcısı olun. İşte tevhidi kaim kılmak, bizim ilk tercihimiz olmalı. Allah-u Teala ile ilişkiyi artırmak ve O’nun emirlerine göre hareket etmek için bizim tam olarak çabalamamız lazım. Kulların haklarına dikkat etmeliyiz. Biz Vadedilen Mesih ve Mehdi’ye (as) sadece itikadî olarak inananlar olmamalıyız; tersine içimizde amelî değişiklik de gözükmeli. Eğer biz Allah-u Teala ve kullarının haklarını eda ediyorsak, Allah-u Teala ve kullarıyla bizim muamelelerimiz temiz ise, işte o zaman yeni yeryüzü ve yeni gökler yapmakta Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) gerçekten yardım ediyoruz. Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Allah-u Teala’nın bu cemaati kurma sebebi kesinlikle şudur ki dünya Allah-u Teala hakkında marifet elde etsin, duanın gerçeğini ve etkilerini görsün. Bu çağ manevi savaş çağıdır. Şeytan ile savaş başladı. Hazreti Mesih-i Mevud (as) kendisine inanan herkese, maneviyatta ilerleyerek şeytana karşı koyma sorumluluğu yüklemiştir. Allah lütfetsin ki biz kendi haklarımızı eda eden olalım. Allah-u Teala bu calsayı her açıdan bereketli kılsın. Amin.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 218

Bugün İslam alemi bir arayış içerisindedir, her ağızdan bir ses çıkmakta ve Hak dininin bu kadar ayaklar altına alınması tüm müslüma...

Video

Ses-mp3

Downloads: 111

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler