Mta-türk videolar için tıklayınız.

12 Haziran 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 12 Haziran 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle dedi: Hazreti Mesih-i Mevud (as), insanın her zaman ve her durumda duaya istekli olması, ve Hüda Teala’nın lütfettiği nimetleri şükür ile anması gerekir, ki bunun sayesinde Allah sevgisi artar, buyurdu. Huzur, kendi Almanya turunu ve Calsa Salana’ya katılmasıyla ilgili yaşadıklarını anlattı. Hüda Teala’ya şükredici olmakla ilgili iman verici olaylar, Allah-u Teala’nın lütufları, bereketler ve O’nun nimetlerinden bahsetti. Şöyle buyurdu: Almanya calsası ve diğer programlar vasıtasıyla, o günlerde geniş bir plan neticesinde ülkenin büyük bir bölümüne İslam’ın ve Ahmediyet’in mesajı ulaştı. Buyurdu ki, Allah’ın lütfu ve rızası olmadıkça kalplere ulaşmak mümkün değildir. Bazı defa konuşmacılar büyük bir coşkuyla konuşma yapsalar da bir etkisi olmaz. Ancak sade ve sıradan bir söz etkili olur. İşte calsada biz bunun manzaralarını müşahede ettik. Allah’ın lütfu ile, doğu Avrupa ve Almanya’nın komşusu olan ülkelerden bir çok insan calsaya gelmişti. Misafirlerle görüşmeler de oldu, soru-cevap da yapıldı ve bazıları gerçeği tanıyarak bu fırsat üzerine biat da ettiler.

Huzur-u Enver, calsaya gelen misafirlerin izlenimlerini de anlattı. Onlar, muhabbet, ihlas, karşılıksız hizmetlerin örneğini gördüklerini açıkladılar. Calsa düzenlemelerinde olağanüstü artış ve gözle görünür değişiklikler hissettiler. Hayatlarında ilk defa bu kadar iyi insanlarla karşılaştılar. İslam’ın burada gördükleri güzel mesajı hepsinden daha tesirli oldu. Her şey en güzel şekilde organize edilmişti ve disiplin vardı. Bütün insanların Hüda Teala’nın nezdinde eşit olması hepsinden daha etkileyici idi. Din, millet ve dil bakımından aralarında ihtilaf yoktur. Buradaki her şey büyüleyici idi. Vadedilen Mesih’in (as) halifesinin, İslam’ın mesajını ulaştırma yöntemi yumuşakçadır. Calsa ortamı öyle manevî bir manzaradır ki ruhun derinliklerine kadar etki etti. Zamanın halifesini görüp, onun konuşmalarını dinleyince Ahmediyetle ilgili görüşleri değişti. Calsa ortamı hayret verici bir muhabbet ve birlik havasıyla doluydu. Şu da etkileyici oldu ki orada yüzlerce insan, hiçbir ücret almaksızın gönüllü olarak çalışıyordu. Zamanın halifesinin konuşmaları, doğru yolu gösteren sözlerdi. Sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik onun kelimelerinde buluşmuştu. Bu kadar iyi düzenlenmiş bir organizasyonu hayatlarında daha önce hiç görmediler. Ahmediye Cemaati şunu ispatladı ki diri olan Hüda Teala bugün de mevcuttur.

Huzur-u Enver, Calsa yönetiminin dikkat etmesi gereken bazı konulardan bahsetti. Buyurdu ki, bu kadar büyük program olunca, az veya çok eksiklikler ve zaaflar da olur. Ancak ne olursa olsun onları gidermek yönetimin sorumluluğudur. Bizim kendi zayıflıklarımızı da dikkate almamız gerekir. Dikkat çektiği konular arasında, kadınlar bölümünde ekmek ve yemeğin çok ziyan olması vardı. Almanya yönetiminin, özellikle de lacnanın, yemek yiyenlerin dikkatini bu yöne çekmesi lazım. Sonra, misafirlerin calsagahtan uzakta kalması meselesi vardı. Yönetimin, böyle misafirlere calsagaha yakın kalacak yer ayarlamaları lazım. İnsanlara ait yollara ve çeşitli yerlere çöp atmak ve temizliğe dikkat etmemek konularına, gelecekte insanların özellikle dikkat etmeleri lazım. Bir de, calsaya katılanların herhangi bir özel yemek talebinde bulunmaları uygun değildir. Hangi yemek hazırlanmışsa onunla yetinmek ve sabretmek gerekir. Huzur buyurdu ki, bazı çalışanlar bazı konularda sert olurlar, bu yüzden başkaları sıkıntıya girer. Çalışanların daima yumuşaklık ve kolaylık göstermeleri lazım. Her ne olursa olsun genel olarak calsa organizasyonu çok iyiydi. Calsa salana müdürü ve onun ekibi geçen seneye göre çok iyi iş yaptılar. Allah-u Teala bütün çalışanları mükafatlandırsın, onlar büyük bir zahmetle iş yaptılar. Bütün çalışanlara çok çok teşekkürler.

Huzur-u Enver buyurdu ki, aynı şekilde tur esnasında iki caminin açılışı yapıldı. Açılış konuşmalarına önemli şahsiyetler katıldı. Cemaatin bu iyi işini övdüler ve etkilendiklerini belirttiler. Bu fırsat üzerine de Huzur-u Enver konuşmalar yaptı ve medyaya demeçler verdi. Huzur (atba), calsa salana ve diğer programların medyada ne kadar gösterildiğinden de bahsetti ve şöyle buyurdu: elektronik ve yazılı medya vasıtasıyla yaklaşık 107 milyon insana İslam’ın güzel talimatı ve Ahmediyetin mesajı ulaştı. İşte, calsa salana bir yandan bizim için manevi ve ilmî ilerlememize vesile olurken, diğer yandan başkalarına da İslam’ın gerçek resmini sunmaya vesile olur. Aynı şekilde biatler de olur. Huzur-u Enver son olarak, Kadiyan dervişlerinden muhterem Mahmud Din Bedreddin Beyin eşi, sayın Reşide Begüm Hanımefendinin vefatı üzerine kendisinin hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 230

Müslüman Ahmediye Cemaati 3. Halifesi Hz. Mirza Nasır Ahmed’in bir konuşmasından metne aktarılmış olan bu kitapta Hz. Mirza Gulam Ahmed

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler