Mta-türk videolar için tıklayınız.

19 Haziran 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 19 Haziran 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu:  Bugün bereket dolu Cuma günü ve bereket dolu ramazan ayının ilk orucudur. Resulüllah (sav) şöyle haber vermiştir: Cuma günü öyle bir saat vardır ki o saatte mümin Rabbine ne dua ederse kabul olur. Sonra Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: Ramazan ayı geldiğinde cennetin kapıları açılır ve cehennemin kapıları kapatılır. Allah-u Teala’nın rahmeti bu ayda özel olarak coşar ve müminler üzerine Allah’ın nimetlerinin ve rahmetinin yağmuru yağar. Resulüllah (sav) Allah’ın lütuflarını cezbetmek için bazı şartlar açıklamıştır: Ramazan günlerinde ne beyhude konuşmalar, ne gürültü patırtı yaramazlık, ne küfür etmek, ne kavga olmamalı. Allah-u Teala ramazanın bu mübarek günlerini, duaların kabulüyle birbirine bağlamıştır. Ramazanda ibadetler yaptıktan başka, kullarım Benim hakkımda sana soru sorduklarında sen de ki, Ben onlara çok yakınım ve yalvaranların yakarışlarını duyar ve kabul ederim. İşte ramazan ayı içindeki cumanın önemi iki mislidir. Gündüzler de duanın kabul edilişinin vaktidir, geceler de duanın kabuliyetinin vaktidir. Bu yüzden gündüzleri de geceleri de dualarla geçirin. İşte, bu günlerden olabildiğince çok faydalanmalıyız.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: İhlaslı olarak Allah-u Teala’nın önünde eğilmekle  bir mümin bir yandan duaların kabuliyetinin manzaralarını görürken, diğer taraftan iyilik ve takva üzerinde sebat ederek iman ve yakinde gitgide güçlenir. Ramazanın bereketlerini ancak Allah’ın hükümlerini kabul eden ve imanda ilerleyenler elde ederler. Gerçek bir müminin son derece acizlik ve tevazu ile, kendi zaaflarını ve hatalarını itiraf ederek bu günleri dua ile geçirmesi lazım. Cumalar ve namazlarda cemaate iştirak etmeler geçici olmamalı, bilakis ramazandan sonra da Hüda Teala’nın evleri bu şekilde ibadetlerle abad edilmeli. Bu günlerde, “aramızdan her birine Allah’ın takvası nasip olsun,” duası özellikle edilmeli. Takva, Allah-u Teala’nın korkusudur. Bizde Allah-u Teala’nın korkusu olduğu müddetçe, Hüda Teala bizim için örtücü olacak ve biz O’nun korumasında kalacağız. Korkunun anlamı Allah sevgisidir. İşte, biz Allah-u Teala’ya gerçek muhabbet gösterdiğimiz müddetçe mahvolmaktan korunacağız. Hüda Teala Kendi kullarının muhabbetine gayret gösterir (beğenir, değer verip kıskanır. (Çev.) Hazreti Mesih-i Mevud (as) da sık sık cemaat fertlerine takva üzerinde sebatla durmalarını nasihat etti. Kısacası, tam bir tevazu ile Hüda Teala’nın kulu olup O’nun yakınlığına erişmek için çabalamak gerekir.

Huzur-u Enver buyurdu ki, Hüda Teala kullarının tevbesinden çok hoşnut olur. İşte, anneden daha fazla sevecen olan Hüda Teala, tevbeleri kabul etmenin ve Kendi kullarından hoşnut olmanın çeşitli vasıtalarını sundu. Ramazan ayı da ancak bunun içindir ki, kullar kalbinde Allah sevgisini yerleştirerek, eğer bütün yıl boyunca hatalar ve zaaflar olsa bile, tövbesinin kabul olması niyetiyle Allah-u Teala’ya gelirse, Allah koşarak onu kucaklar. Eğer kullar yine de bunlardan istifade etmezse, artık bu, kulların şanssızlığı ve katı kalpliliğidir. Şeytan her yerde, bizi kendi hasedine düşürmek için çaba içindedir. Ancak biz onunla mücadele ederek onun her saldırısından korunmalı ve kendimizi Allah’ın gerçek kulu yapmalıyız. İşte biz ancak o zaman gerçek şekliyle ramazanın bereketlerinden feyiz bulan olabileceğiz. Bundan, bir taraftan biz kişisel faydalar elde ederken, diğer yandan cemaat meyveleri elde edeceğiz. Cemaat fertlerinin ıslahı, iyilikleri ve takvası  Cemaatin ilerlemesinde tam netice verendir.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, benim ilerlemem ve fetihlerim dualar vasıtasıyla olacak. İşte, Hüda Teala’dan Cemaatin ilerlemesi için dua ederek de bizim Allah’ın Huzuruna çokça kapanmamız lazım. Dualarınızı sadece kendi şahsınız veya yakınlarınızla sınırlı tutmayınız, bilakis dualarınızı çok geniş tutmanız gerekir. İslam’ın fethi ve galibiyeti için çok çok dua edin. Allah-u Teala bizim zayıflıklarımızı gidererek gözardı etsin. Kendi lütfu ile öyle imkanlar yaratsın ki biz maksadını elde edenler olalım. Dua edelim ki, Allah-u Teala’yı inkar etmekte olan dünya, Allah’ı tanıyanlar olsunlar. Allah-u Teala içimizde öyle bir güç ve kuvvet yaratsın ki biz o güç ve kuvvetle İslam’ı dünyanın bütün dinlerine galip kılabilelim. Allah-u Teala bizim amellerimizde ve kabiliyetlerimizde kuvvet yaratsın. İyilikler konusunda bizim içimizde sevgi yaratsın. Takva içimizde güçlü bir şekilde yerleşsin. Her amelimiz ve sözümüz Hüda Teala’nın rızasına uygun olsun. Allah lütfetsin ki, gerçekten ramazan bütün bunları elde etmemize vesile olsun. Amin


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 258

Hilâfet kelimesi ne demektir? Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Resulüllah’ın (s.a.v.) hadislerinde hilâfetten bahsedilmiş midir? Ümmet büy

Video

Downloads: 86

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 2. Gün Yaptığı Konuşma

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler