Mta-türk videolar için tıklayınız.

26 Haziran 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 26 Haziran 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) bir yazısını sundu:  Bizim Cemaatimiz boş sözlerle sınırlı kalmamalı, bu asıl maksad değildir. Nefsin temizlenmesi ve ıslah şarttır, Allah-u Teala bunun için beni Memur etmiştir. İman ve Allah’ın hükümlerine göre amel etmeyi, kendi nefsini ıslah etmeyi ve onu daima temiz tutmayı hayatınızın bir parçası yapın. Huzur-u Enver buyurdu ki, bir Ahmedinin, biatın hakkını vermek için Allah’ın hükümlerini dikkate alması ve ona göre amel etmesi gereklidir. Ramazanın bu özel ortamında, bizim, Allah’ın hükümlerini ne seviyeye kadar kendi hayatımızın parçası yaptığımızı incelememiz gerekir. Kuran-ı Kerim’in hükmüdür ki, Rahman Hüda’nın kulları yeryüzünde yumuşaklıkla ve vakar ile hareket ederler ve kibirlenmezler. İşte gerçek bir abdu’r Rahman’ın (Rahman’ın kulunun), tevazu sahibi olmaya da, vakarlı olmaya da, kibirden pak olmaya da özel dikkat göstermesi gerekir. Ramazanın bu günlerini Allah-u Teala bizim ıslahımız için lütfetmiştir. Çevremizde, evimizde, ortamımızda kavgaları ve fesadı bitirmek için çaba sarfederek emniyeti ve barışı yaymak gerekir. O kadar tevazu ve alçakgönüllülük benimseyin ki hiç kimse herhangi bir şeyle övünmesin. Resulüllahsav buyurdu ki, hiçbir Arap’ın Acem (Arap olmayan) üzerinde ve hiçbir Acem’in Arap üzerinde üstünlüğü yoktur. Asıl temel takvadır. Hazret-i Mesih-i Mevud (as) şöyle dedi: Kibirden kaçının, çünkü kibir, Zülcelal Hüda Teala’nın gözünde son derece mekruhtur. Çaba sarfedin, sizde kibirin hiçbir şekli olmasın ki helak olmayın ve yakınlarınızla birlikte necata kavuşun. Dünyada birini sevmek ne kadar mümkün ise o kadar Rabbinizi sevin, ve insan dünyada birinden ne kadar korkabilirse o kadar Rabbinizden korkun. Temiz kalpli, temiz niyetli, tevazu sahibi ve şersiz olun ki size merhamet edilsin.

Huzur-u Enver, Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur, dedi: Huzuruna tevazu ile kapananları, hüsran ve zillete düçar etmek kesinlikle Allah-u Teala’nın alışkanlığı değildir. O’nun tarafından gelen birisi asla zayi olmaz. Hüda Teala ile doğru alaka kuranlar asla muradına eremeyenlerden olmazlar. İhlaslı olarak Allah’ın huzuruna eğilene hiçbir sıkıntı olmaz ve her zorlukta kendiliğinden onun için bir yol açılır. Hüda Teala ile zerre kadar bile bağı olan asla zayi olmaz. İşte, Allah’ın lütfu ile pak değişiklikleri ortaya çıkaran ve Allah’ın bize duaların kabul edilişini müyesser kıldığı bu günlerde, bu konuya ilgi göstermek gerekir. Huzur-u Enver buyurdu ki, ramazan bir taraftan ibadetlere dikkati yoğunlaştırmanın ayıdır, diğer taraftan toplumun haklarını eda etmeye de dikkatlerin çekildiği aydır.  Bu yüzden bu günlerde bu hakların yerine getirilmesi de bir mümine farzdır. Resulüllah (sav) ile ilgili olarak şöyle rivayet edilir: Kulların haklarının eda edilmesinde gariplere ve çaresizlere yardım etmek için bu günlerde özel olarak, el açıklığı öyle bir seviyede olurdu ki Peygamber Efendimizin (sav) cömertliği kuvvetli fırtınadan bile fazla olurdu. İbadet, bir yandan Allah-u Teala’nın haklarını eda eden birisi haline getirir, öbür taraftan gerçek bir âbid ve abdu’r Rahman’ı kulların haklarına dikkat eden birisi yapar. Eğer bu her iki kısım hakları eda etmiyorsa öyle bir şahıs mümin değil, bilakis kibirli ve hava atan insanlara dahildir. İşte Yüce Allah her ibadet edenden o yüce ahlakları bekler. Ve bu hakların eda edilmesiyle ibadetler kabul olur.

Huzur-u Enver buyurdu ki, bu hakların arasında anne-babanın, akrabaların, yetimlerin, çaresizlerin, komşuların, alakalı olduklarının, yolcuların ve gözetimi altındaki insanların hakları vardır. Huzur (atba) bütün bu hakları tafsilatlı olarak açıkladıktan sonra şöyle buyurdu: bu önemli konuyu cemaat fertleri daima göz önünde tutmalıdır. Bu, muhabbet ve sevgiyi yayan, barış ve emniyetin temelini atan ve ortamda güven ve emniyet yaratan güzel talimattır. Hüda Teala bu günlerde bizzat, O’nun ve ibadetin hakkını verenlere ve O’nun kullarının haklarını eda edenlere yaklaşır ve ödüllendirmek ister. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki, eğer siz gökte Allah’ın sizden razı olmasını istiyorsanız, birbirinizle bir karından doğan iki kardeş gibi olun. Siz emriniz altındakilere, eşlerinize ve fakir kardeşlerinize merhamet edin ki gökte size de merhamet edilsin.

Huzur-u Enver son olarak, Kadiyan dervişlerinden merhum Ömer Ahmed Sahibin hanımı sayın Hidayet Bibi hanımefendinin vefatından, ayrıca eski Camia Ahmadiya öğretmenlerinden vakfe zindigi Mevlana Muhammed Ahmed Sakip Sahib’in vefatından dolayı merhumların hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazlarını kıldıracağını duyurdu.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 163

Orijinal adı “Hasti-i Bari Teala” olan kitabımızın girişinde, kitabın yazarıda olan Hz Mirza Beşiruddin Ahmed radiyallahü anh şöyle ...

Video

Downloads: 97

Büyü var mı? Peygamber Efendimize büyü yapıldı mı? Evliliklerin daha iyi yürümesi için...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler