Mta-türk videolar için tıklayınız.

31 Temmuz 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 31 Temmuz 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver buyurdu ki, Kuran-ı Kerim’i insanlara, içlerinde aşk ve bağlılık yaratacak metotla okutmak gerekir. Aslolan, Kuran-ı Kerim’e o kadar sevgi olsun ki, ona dalarak okunsun. Sırf gösteriş için kâriler gibi boğazdan sesler çıkarmak amaç değildir. Allah-u Teala tertil ile okunmasını emretmiştir ve dura dura ve mümkün olduğu kadar en güzel telaffuz ile okunsun. Bizim, Araplar gibi telaffuz etmemiz zordur. Her ülkede, her yerleşimde yaşayanların kendi dil ve lehçeleri olur. Araplar arasında büyüyüp yetişenler hariç, bazı harfler Araplar gibi sahih bir şekilde telaffuz edilemez. Resulüllah’ın (sav), Bilal’in (ra) “eşhedü” yerine “eshedü” demesine gösterdiği sevgi karşısında hiçbir kârî veya Arap duramaz. İşte aslolan, kârîler gibi okumak değil bilakis Kuran okumak gereklidir.

Huzur-u Enver, sahabelerin Mesih-i Mevud’a (as) olan aşkı ve muhabbeti, vefa ve güçlü imanlarının, iman verici olaylarını, Hazret Muslih Mevud’un (ra) dilinden aktardı. Hazret Muslih Mevud (ra), kendi durumunu düzelterek imanını güçlendirmek ve Allah-u Teala ile bağ kurmak konusunda cemaate nasihat ederek şöyle buyurdu: eğer sizler içinizde takva ve taharet yaratırsanız, dua ve zikr-i İlahi alışkanlığı edinirseniz, teheccüd ve salavatta devamlı olursanız, işte o takdirde Allah-u Teala sizlere de doğru rüyalar ve keşifler nasip edecek ve Kendi vahiy ve kelamıyla şereflendirecek. Ve canlı mucize, insanın kendi zatında görünendir. İşte, mucize görmek için, Allah-u Teala ile gerçek bağ kurmak gereklidir. Huzur-u Enver, imanda güçlü olmak ve Hüda Teala’dan kendi şahsında mucize almak hakkında Sahibzade Abdullatif sahib şehid’in örneğini anlattı. Buyurdu ki, eğer insanın imanı güçlü olursa ve Allah-u Teala ile bağı olursa, dünyadar (maddiyatçı) insanlardan korkmaz.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) önceden insanların ne kadar sevgisi olduğundan ve iddiasından sonraki durumun ne olduğundan bahsederek Hazreti Muslih Mevud (ra) buyurur ki, Berahin-i Ahmediye’nin şöhretini göz önünde tutarak diyebiliriz ki yüzbinlerce insan hazreti Mesih-i Mevud’a (as) sevgi saygı beslerdi. Huzur-u Enver bununla ilgili örnekler verdi. Daha sonra Hazret Muslih Mevud (ra) şöyle der: Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) “Muslih mevud gaybi haberi” ile ilgili de diğer gaybi haberler gibi bir çok tanıklıklar vardır. Huzur-u Enver bunun ayrıntılarını beyan ettikten sonra, kendiliğinden böyle bir şeyi kim söyleyebilir, buyurdu. Sonra Hazret Muslih Mevud (ra) şöyle der: Ludhiyana’nın Ahmediye Cemaati ile bir çok şekilde bağı vardır, Hazreti Mesih-i Mevud (as) ilk biati bu şehirde aldı. Buna benzer daha başka alakalardan bahsetti.

Huzur-u Enver, Mesih-i Mevud’un (as) sahabeleri Senur’lu hazret Miya Abdullah (ra), Kupurtala’lı hazret Münşi Zafer Ahmed (ra) ve Bera’lı hazret Hekim Molvi Nuruddin’in (ra) hazret-i Mesih-i Mevud’a (as) olan aşkı ve sevgisi, ihlas ve vefasının iman verici anılarını Hazreti Muslih Mevud’un (ra) beyanlarından aktardı. Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle buyurur: Sahabelerin bu grubu aşkın öyle yüksek örneğini gösterdi ki şimdi bizim bakışlarımız geçmiş ümmetlerin önünde aşağı inmez. Sahabelerin fedakarlıklarından bahsederek kendisi der ki, işte o fedakarlıklardır ki cemaatleri Hüda Teala’nın nazarında ayrıcalıklı kılar ve işte bu makamdır ki onu elde etmek için her şahsın çabalaması gerekir. Sadece felsefî iman, insanın bir işine yaramaz. İnsanın işine yarayan iman, içinde aşk ve muhabbet olandır. Felsefî düşünen birisi, ne kadar sevgisini iddia etse de onun bir delilden daha fazla gerçekliği olmaz. Çünkü o, doğruluğu kalp gözüyle değil, tersine sadece akıl gözüyle görüyor olur. Ancak, akıl gözüyle değil de kalp gözüyle Allah tarafından gelen doğruluğu tanıyan birisini hiç kimse kandıramaz. Çünkü akıl tarafından felsefenin eli kalkar ve kalp tarafından ise aşkın eli kalkar. Allah-u Teala bize, kalp gözüyle zamanın imamını tanımayı ve daima onun üzerinde sebat etmeyi nasip etsin.

Son olarak Huzur-u Enver, Çodri Nüvab Din Sahib’in oğlu Kadiyan dervişlerinden Perbakar’lı Muhterem Molvi Hurşid Ahmed Sahib’in vefatından dolayı kendisinin hayırlı amellerinden bahsetti ve Cuma namazından sonra gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 181

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza re...

Video

Downloads: 202

Makyaj dine aykırı mıdır, şalvar cübbe sarık gibi şeylerin dindeki yeri nedir, namaz içi...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler