Mta-türk videolar için tıklayınız.

7 Ağustos 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 7 Ağustos 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Biz, Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) sahabelerine ait hadiseleri okuduğumuzda onların, temiz yaratılışlarını, doğruluğu tanımak için arzularını, can ve mal fedakarlığı için coşku ve çabalarını, her birinin kendi inceliği ve anlayışına göre Hazreti Mesih-i Mevud’a karşı aşk ve sevgilerinin ölçüsünü ve onu ortaya koymalarını görürüz. Her birinin kendine ait tarzı vardı ve onları gören ve onlarla yakın alakası olanlar da bu sahabelerin her tarzından, ahlak ve karakterinden nasihat aldılar veya bazı sözlerden netice elde ettiler. Hazret Muslih Mevud (ra) kendisi de Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) sahabelerinden biriydi ve neredeyse bütün sahabeleri veya onlarla ilgili hadiseleri kendisi anlatmıştı ve onlarla kişisel bağları da vardı. Hazret Muslih Mevud (ra), sahabelere dayandırarak bir şey anlattığında veya ondan netice çıkararak nasihat ettiğinde, bu nasihatlerin kalpte özel bir tesiri de olur. Huzur-u Enver, sahabelerin Hazreti Mesih-i Mevud’a olan aşk ve sevgileri ve bağlılıklarının iman verici hadiselerini, Hazreti Muslih Mevud’un (ra) beyanlarından aktardı. Bunlardan biri olan, Molvi Burhanüddin Cehlumî Sahib’in (ra) biat hadisesini anlattı. Ayrıca, Allah-u Teala’nın Mürselleri ve evliyalarının zatının, normal insanlar gibi olduğu ve onların normal insanlardan bir üstünlüğünün olmadığı şeklindeki düşüncenin yanlışlığını ortaya koyarak bu düşünceyi reddetti. Hazreti Mesih-i Mevud (as) buyurur ki; Nebilerin zatı da bir yağmurdur, onların zatı, yüce dereceli bir nurdur, güzelliklerin toplanmış halidirler. Onların sıradan insanlar gibi olduğunu zannetmek zulümdür. Enbiya ve evliyaya sevgi beslemekle iman kuvveti artar. Onların gelişiyle yeryüzü yemyeşil ve taptaze olur. İşte, manevi canlılık için vahyin devam etmesi de zorunludur. Sonra Huzur-u Enver, Hazret Seth Abdurrahman Madrasî Sahibin ihlas ve malî fedakarlık coşkusu ile ilgili hadiseleri beyan etti. Huzur-u Enver, Çarşamba gününe uğursuz denilmesiyle ilgili rivayeti  açıkladı ve şöyle buyurdu: Böyle bir şey asla yoktur, Allah-u Teala bütün günleri bereketli kıldı ve bütün günlerde Kendi sıfatlarını gösterdi. Huzur-u Enver daha sonra, Peşaver’de yaşayan Hafız Muhammed Sahibin aşırı tevazuyla ilgili bir hadisesini de anlattı ve müminlerin kendi kendileri hakkında iyi düşünceler beslemeleri gerektiğini söyledi.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Allah-u Teala, elbisenin ziynet (süs ve güzellik) olduğunu bildirmiştir ancak burada Avrupa’da çıplaklık üstüne çıplaklık görülmektedir ve toplumda, çıplaklığın bir moda zannedildiğini görmekteyiz. Hazreti Muslih Mevud (ra) şöyle der: Avrupa’da yaşayan bir uzmanın, vücudun sergilenmesi hakkındaki, (çıplaklık güzellik yaratmaz ve çıplak bir kadın çirkindir) görüşü, çok isabetli ve akla uygundur. Aynı şekilde erkekler de çok acaip kıyafet giyerler, bu yüzden onların vakarı, onuru dahi zayi olur ve çirkinlik ortaya çıkar. İşte bu sebeptendir ki ortam, topluca ahlaksızlığa ve düşüklüğe av olmaya devam etmektedir. Unutmamak gerekir ki güzelliğin tanımı, çıplaklık veya zahiri durum değil, aksine başka bir şeydir. Allah-u Teala bazı kötülükleri örtmek için giyinmeyi emrettiyse bu şu yüzdendir ki, insanın az-çok bir güzelliği kalsın. Ancak insan, bundan uzaklara kaçmaya devam ediyor.

Huzur-u Enver buyurdu ki, insan yaratılışı gereği tek başına kalamaz, mutlaka bir yerde alaka kurar. Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Eğer Allah-u Teala’ya kuvvetli imanımız olursa ve eğer Allah-u Teala’yı elde edebilirsek, o zaman insan katiyetle ve kesin bir şekilde diyebilir ki, bundan sonra benim başka birisine ne ihtiyacım vardır. Bunda hiç şüphe yoktur. Birisine bağlanmak veya birisini kendine bağlamak İnsanın fıtratındandır. Birine bağlanmanın en iyi yolu Allah-u Teala’ya ait olmak ve bunun için çabalamaktır. Sonra Hazret Muslih Mevud (ra) aşkın ölçüsü ve Allah-u Teala ile bağın misalini anlattı. Hazreti Mesih-i Mevud’a (as) delicesine aşık olan Muhammed Yar’dan bahsederek Muslih Mevud (ra) şöyle der: o toplantıda otururken, sevdiğinin (yani Hazreti Mesih-i Mevud’un as) farkında olmadan elini sallamasını, yanına çağırma işareti zannederek Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) yakınına gelip oturur. Biz Hüda Teala’yı sevdiğimizi iddia ederiz ancak O’nun, “namaza gelin, felaha gelin,” diye açık açık ilanına rağmen ne namaza koşarız ne de cumalara düzenli olarak gideriz. İşte, her Ahmedinin buna çok dikkat etmesi gerekir ve Allah-u Teala’nın açık çağrısına “lebbeyk” (hazırım) diyerek o aşık ve meczub gibi atılarak öne çıkmak gerekir. Ve namazlarla camileri abad etmek için çabalamak gerekir. Allah-u Teala bizi, namazları korumak ve eda etmenin hakkını vermeye muvaffak kılsın. Amin

(Lütfen hutbeyi dinlemeye çalışalım.)


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 219

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak...

Video

Downloads: 97

Büyü var mı? Peygamber Efendimize büyü yapıldı mı? Evliliklerin daha iyi yürümesi için...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler