Mta-türk videolar için tıklayınız.

21 Ağustos 2015 Cuma Hutbesi Özeti

Bu calsayı dünyevî bir şenlik zannetmeyiniz, bu günlerde dikkatlerimizi Rabbanî sözleri dinlemeye yöneltmeliyiz.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 21 Ağustos 2015’de Hadikatü’l Mehdi’de Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver (atba) şöyle buyurdu: Bugünden itibaren, Cuma namazının eda edilmesinden sonra resmi olarak calsa salana başlayacaktır. Ancak Cumanın da kendi zatında önemi vardır. Bu ehemmiyeti göz önünde tutarak, bugün, Cuma günü edeceğiniz dualarda bu calsanın bereketli olması için de dua edin. Bizim calsalarımızın çok büyük bir maksadı, ve dahi biatın maksadı olarak da açıklanan şudur: Kerim Mevlamız (cc) ve Resul-ü Makbul’ün (sav) muhabbeti kalbe galip gelsin. Bu ise, biz, Resulüllah’a (sav) kalbimizin derinliklerinden salavat gönderdiğimizde ve kendi durumumuzu da ona uygun hale getirmeye çalıştığımızda olacak. Her birimizin tam bir dikkatle salavat ve zikr-i İlahî ile vakit geçirmeye çabalaması lazım.

Resulüllah’ın (sav) güzel ahlakında, kulların haklarını eda etmekte de azimüşşan bir örnek görürüz. Sonra Allah-u Teala müminin bir özelliği olarak, birbirlerine muhabbet, sevgi ve rahmet duyguları besleyerek hayatlarını geçirirler,  demiştir. Bunda da Resulüllah’ın (sav) güzel örneği görülür. Resulüllah’ın (sav) müminlere o kadar sevgisi vardı ki, onlara azıcık bile sıkıntı dokunmasına dayanamazdı. Müminlere gelen küçücük bir sıkıntı dahi Resulüllah’ı (sav) huzursuz ederdi. İşte, bizim önümüze konulan bu örnektir ki bir başkasının sıkıntısı sizi huzursuz etmeli. Bu ise ancak, biri diğeri için rahmet ve muhabbet duyguları beslediğinde olabilir. Calsa düzenlenmesinin maksatlarından birini de Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle beyan etmiştir: Cemaatin ilişkileri ve kardeşlik kuvvetlensin. Kısacası, Calsaya gelenlerin bir yandan kalplerinde Allah ve O’nun Resulünün (sav) sevgisini yaratması gerekir, diğer taraftan aralarındaki muhabbet, sevgi ve kardeşlik duygularını da artırmaları gerekir ve dinî bilgilerini de çoğaltmaları gerekir.

Huzur-u Enver, calsanın amaç ve gayeleri hakkında Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) bir yazısını sunduktan sonra şöyle buyurdu: Aramızdan her birinin, “Biz bu günlerde calsanın maksatlarını tamamlayacağız,” düşüncesinde olması gerekir. Ve Hazreti Mesih-i Mevud’un (as) başka bir yerde buyurduğu gibi, bu calsayı dünyevî bir şenlik zannetmeyiniz, bu günlerde dikkatlerimizi Rabbanî sözleri dinlemeye yöneltmeliyiz, kendi aralarında sohbetle, kendi aralarında toplanmalarla vakit geçirilmemeli ve vaktinin çoğunu pazarda  geçirerek zayi etmemeli. Tersine boş vakitlerini dinî sözler ve zikri İlahî ile geçirmeli. Calsa programlarını, ona göre amel etmek gayesiyle de dinlemeye çalışmalı ve imanında ilerleme ve yakîn ve fayda vesilesi yapmak için de. İşte, gelen bütün misafirler, bütün calsa katılımcıları, kendi calsaya katılma maksadını göz önünde tutarak olabildiğince çok feyz almaya çalışsın. Allah-u Teala hepinizi buna muvaffak kılsın.

Huzur-u Enver, düzenlemeler bakımından da bazı konulara dikkat çekerek, yönetim ile tam olarak yardımlaşın ve söylenildiği şekilde hareket edin, buyurdu. Yemek verme sorumlularının  şuna da dikkat etmesi lazım ki, bazı insanların hastalık veya başka bir özel sebepten dolayı yemek vakitleri dışında da yemek yeme mecburiyeti olur ve salona gitmek zorunda kalırlar. Bu yüzden bir iki kişi de olsa orada her zaman görevli olmalı. Çocuklu anneler kendi çocukları için az çok bir şeyler mutlaka yanlarında getirsinler. Yemek yedireceklerse ayrı olarak yedirsinler, onların salonu da ayrıdır. Aynı şekilde trafik sorumlularına da tam olarak yardımcı olun. Nereye park edilmesi söyleniyorsa oraya park edin. Tarama (kontrol) şubesi de olabildiğince iyileştirilmeye çalışıldı, eğer biraz vakit alırsa bile katlanın. Kapıdan girmeden önce sorumlulara yardımcı olun. Aynı şekilde güvenliğin umumi düzenlemesine de tam olarak yardımcı olun ve her ahmedi kendisi bile sağına soluna baksın. Allah-u Teala calsayı her bakımdan bereketli kılsın.

Huzur-u Enver son olarak, Dera Gazi Han’a bağlı Tonsa Şerif’ten muhterem İkramullah Han Sahibin ve Rabvah’tan Vekilü’t Tasnif Tahrik-e Cedit Çodri Muhammed Ali Sahibin vefatından dolayı merhumların hayırlı amellerinden ve cemaat hizmetlerinden bahsetti ve Cuma namazından sonra gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 25 Ağustos 2015


Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Video

Downloads: 98

Müslüman Ahmediye Cemaati, muhaliflerin bütün gayretine rağmen, Allah'ın izniyle ilerlemeye...

Ses-mp3

Downloads: 110

Hz. İsa'nın bedenen bir daha dünyaya geleceğine dair yanlış anlaşılan ayetler ve cevapları Ali İmran Suresi 55. ayet Nisa Suresi 15...

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler