Mta-türk videolar için tıklayınız.

Günahın gerçeği Hıristiyanların düşündüğü gibi Allah’ın (c.c.) önce günahı yaratıp binlerce sene sonra da onu nasıl affedeceğinin çaresini aramaya kalkması gibi değildir.

Günah ve tövbe arasındaki ilişki, sineğin iki kanadına benzer. Birisi zehirli olup öbürü onun panzehiridir. Aynen böyle her insanın iki kanadı vardır. Birincisi günah kanadı, ikincisi ise pişmanlık ve tövbe kanadıdır. Allah’ın (c.c.) kanunu böyledir.

Bakınız, bir insan kölesini döver, sonra pişman olur. Anlaşılan bu iki kanadı birlikte hareket etmektedir. Allah (c.c.) hem zehri hem panzehiri yaratmıştır. Bu zehir niye yaratıldı? diye sorarsanız, cevaben; “Bu zehir öldürüldüğünde şifa vermektedir” derim. Eğer günah olmasaydı kibir zehri insanı helâk ederdi. Tövbe ise bunu telafi etmektedir. Günah insanı kibir ve ucub (kendini beğenmek) afetinden korumaktadır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) masum olmasına rağmen bir günde yetmiş kere istiğfar ederdi. Buna göre bizim durumumuz ne olmalı? Ancak günaha razı olmuş kimse tövbe etmez. Ama günahın günah olduğunun farkında olan kimse bir gün mutlaka tövbe edecektir.

“Seni affettim şimdi istediğini yap” Hadisinin Anlamı

 

 

 

Bir Hadis-i şerife göre “İnsan durmaksızın içtenlikle Allah’a (c.c.) yalvarınca Allah (c.c.) ona: “Ben seni affettim şimdi istediğini yap” der. Bu hadisin anlamı şudur: Allah (c.c.) onun kalbini değiştirdi. Nitekim o günahtan nefret etmeye başladı. Bir koyun yemini yerken hiç kimse ona özenmez. Aynen böyle gerçekten Allah’ın (c.c.) affına nail olmuş kimse de günahtan nefret eder.

Bakınız bir Müslüman domuz etinden nefret eder. Hâlbuki binlerce günahı, haram olmasına rağmen, işler. Bunda da bir hikmet vardır. Domuza karşı olan bu nefretimiz günahlarımız için de bir nefret teşkil etmelidir. Yani, günahlarımızdan da aynen bu şekilde nefret etmeliyiz.

Günahım Çok Diye Duadan Vazgeçmemeli

Günah işleyen kimse günahlarının çokluğundan dolayı (ümidini yitirip) duadan vazgeçmemelidir. Çünkü dua bir panzehirdir. Duaya devam ettiği takdirde bir gün o da günahtan nefret edecektir. Günahını çok görüp: “Duam kabul olmaz” diye dua etmeyen kimse eninde sonunda peygamberleri ve onların tesirlerini de inkâr edecektir.

Tövbe Niye Bi’atın Bir Parçasıdır?

Yukarıda beyan edilen tövbe gerçeğidir. Ama tövbe niye bi’atın bir parçasıdır? Aslında insan gaflet içindedir. Allah’ın (c.c.) eliyle değişen kimsenin eline el verip bi’at eden kimse, tıpkı bir ağacın aşılandıktan sonra değiştiği gibi değişir. Bu aşılanmadan dolayı bi’at eden kimseye, Allah’ın (c.c.) eliyle değişen kişiye verilen, İlâhî feyiz ve nur verilir. Ama bunun tek şartı bu ilişki de samimi olup sadakat ve vefa örneği olmasıdır. Bi’at eden kuru bir dal gibi olmayıp benim vücudumun bir parçası olmalıdır. Bu ilişki ne kadar sağlam olursa o kadar bi’at edenin lehine olacaktır.

Bi’at Ne Zaman Faydalı Olur?

Kuru kuruya ağızdan veya dilden edilen bi’atın hiçbir faydası yoktur. Böyle bir bi’attan pay almak zordur. Bu bereketten pay alınabilmesi için, kendi nefsini terk edip sevgi ve ihlâsla mürşidin (Vadedilen Mesih’in) olunması gerekir. Münafıklar Peygamber Efendimiz’le (s.a.v.) sağlam bir bağ kurmadıkları için zahirde bi’at etmelerine rağmen imansız kaldılar. Nitekim zahiri (görünürde) “La İlahe İllallah” demek işlerine yaramadı. Bu nedenle bu ilişkinin her geçen gün artırılması şarttır. Eğer talip (Allah’ın (c.c.) yolunda ilerlemek isteyen) bu ilişkiyi artırmak için çabalamıyorsa, o zaman onun şikâyeti ve üzüntüsü yersizdir. Sevgi ve ihlâs bağını sağlamlaştırıp elinden geldiğince itikat açısından mürşidin rengiyle renklenmeli. İnsanî nefis: “ Daha çok yaşayacaksın” demektedir. Bu bir kandırmacadır. Ömrün hiçbir itibarı yoktur. Nitekim bir an evvel doğruluğa ve ibadete yönelip, sabahtan akşama kadar kendinizi sorguya çekmelisiniz.

Vadedilen Mesih ve Mehdi

Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani

Eserlerden Seçmeler kitabından


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 271

Bu kitap “Davetü’l Emir” adı altında 1926’da bir mektup şeklinde Urdu dilinde yazılmış olup, Farsçaya çevrilerek eski Afgan Kralı Emanullah Han’a sunulmuştu. İlk İngilizce te...

Video

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler