Mta-türk videolar için tıklayınız.

Teheccüd namazı bütün zikirleri kapsayan bir namazdır. Nafile namazların en önemlisidir. Peygamberimizin ve ashabının devamlı kıldıkları bir namazdır.

Her ne kadar biz namazı farz olanlardan ibaret olarak görüyorsak da, namaz güzelliklerini yakalamak isteyen için çokca fırsatlar veren bir namazdır. İnsan nefsini ezmek ona galip gelmek istiyorsa teheccüd kılmalıdır. Çünkü gece uykudan kalkıp kılındığı için zaten namaz zor gelen nefse, bir de tatlı uykudan kalkmak ne kadar zordur.

Peki neden teheccüd diye bir namaz var sorusunu soralım samimice?

Şöyleki, insan birine aşık oldumu, onu her fırsatta görmek, her fırsatta güzel birşeyler söylemek ve onla yalnız kalarak saatlerce o anları paylaşmak ister. İşte bizlerde birer kul olarak Allah (c.c.)'a aşık olduğu iddiasında insanlarız. Aşıklığın ölçüsüde yukarıda sayılanlar olduğuna göre bizimde Allah (c.c.) ile yalnız kalmak, onunla saatlerce konuşmak ve onunla birlikte olmamız doğaldır. Zaten farz namazlar günlük meşgaleler içinde kendini namaza veremeden geçip gitmekte ve insanlar tat alamamaktadırlar. İşte eğer Allah (c.c.)'a aşıksan Allah (c.c.) bize o fırsatı vermişki, nefsinizi ezin ve gelen gece karanlığında aydınlık dileyin benden diye.

Dilediğiniz kadar namazınızı dua ile uzatın. Ezbere kılınan namaz çok az şey verebilir insana. Teheccüde kalkın ve alnınız secdeye vardığında Allah (c.c.)'a kendi dilinizle dilediğiniz kadar dua edin (Namaz rükunlarını arapça söylemek kaydıyla). Çünkü Paygamberimizin söylediğine göre, teheccüd vakti Allah (c.c.) kullarına çok yaklaşır ve "Benden bir şey dileyen kulum varmı" diye sorar.

Kuran " Teheccüd insana doğru söylemeyi öğretir." diyor. Ayrıca teheccüd kılanın günlük namazları da lezzet veren bir hale gelmeye başlar.

 

Yine bir Hadis'i Şerif'te :"Allah (c.c.) o karı ve o kocaya rahmet etsinki, o uyanır ve uyanamayan eşini kaldırmaya çalışır ve yine kalkamaz ise, eşinin yüzüne su serperki, o uyanabilsin." Neden o eş bu kadar övülmektedir. Bir eş diğer bir eşe ahiret hayatında cennete ulaşabilmesinden daha fazla ne için vesile olabilirki?

 

Teheccüd bilindiği gibi 2'şer 2'şer kılınan 8 rekatten oluşur. Ama bu iki rekat iki dakika değil dualarla dakikalar almalı. Ancak nefsine çok zor geliyorsa, yine peygamberimizin dediği gibi hiç değilse iki rekat dahi olsa kılınmalıdır.

TEHECCÜDE KALKMANIN 13 YOLU

1.    Yatsı namazından sonra bir miktar zikredilmelidir. Zikir nekadar çok olursa insan psikolojik olarak kendini teheccüde o kadar hazır hissedecektir.

2.    Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yatsıdan sonra konuşmak istemezdi. Dolayısıyla yatsı namazından sonra hemen yatmaya çalışmalıdır.

3.    Yatsıyı kıldıktan sonra, uyumadan önce abdest tazelemelidir. Bu hem kalbe tesir eder ve hemde gece kalkmayı kolaylaştırır.

4.    Yatağa girdikten sonra zikrederek uyumalıdır. Peygamberimiz yatağa girince Ayetel Kürsü, İhlas, Felak ve Nas surelerini okur, eline üfler ve elini tüm vücudunda gezdirir ve bunu üç kere yapar, sonra sağına dönerek uyurdu. Böyle uyuyan insanın tüm uykusu tesbihtir.

5.    İnsan teheccüde kalkacağım diye azimle karar verirse, o insanda nefsine galip gelir.

6.    İmanı güçlü olanlar için, vitir namazı yatsıdan sonra değil teheccüdden sonra kılınır. Çünkü vitr namazının sabah namazından (imsaktan) önce kılınması daha iyidir.

7.    Yine namaz konusunda iradeli olanlar için, kişi yatsı namazından sonra o kadar nafile kılmalı ki, nafile kılarken uykusu gelmeli ve teheccüde kalkmak niyetinde olmalı. O halde uyuyan kişide teheccüd vakti uyanabilir.

8.    Çok yumuşak ve rahat yatakta uyumamalıdır.

9.    Akşam yemeğini yatmadan saatlerce önce yemelidir. Mide dolu olunca nefs tembelleşir.

10. İnsan yatarken elbise ve vücudu temiz olmalı ve cünup olmamalıdır. O haldeki insanlara melekler yaklaşamazlar.

11. Yatılan yataklar temiz olmalıdır.

12. Gerekirse karı koca ayrı yatmalıdır.

13. Yatmadan önce insan kendini hesaba çekmeli ve " bugün kalbimde birine karşı bir kırgınlık veya kin barındırıyormuyum?" diye sormalı ve varsa o kişileri affederek uyumaldır.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 171

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler