Mta-türk videolar için tıklayınız.

Namaz nedir? Namaz bir kimsenin tevazu ve acz ile Allah’acc tevekkülü ve ihtiyaçlarının O’nun tarafından yerine getirilmesi için arayışıdır. Namaz sırasında ibadet eden, bazen Allah’ıncc huzurunda, O’nun yüce şanının bilincini ve O’nun buyruklarını yerine getirmenin hevesini ifade edecek şekilde kolları bağlı bir şekilde ayakta durur. Başka zamanlarda ise, tam bir alçakgönüllülük ve sadakat içinde secdeye iner ve ihtiyaçlarının karşılanmasını elde etmek üzere çabalar. Kimi zamanlar da, yalvardığı, yüceliğini ve şanını beyan ederek rahmetini harekete geçirmeye çalıştığı ve niyaz ettiği, Allah’ıcc bir dilenci gibi över. Namaza benzer bir şartı olmayan iman, tamamen anlamsızdır… Namaz,  Allah’acc duyulan sevgi ile korku ve O’nu anmakla kalbin meşgul olması demektir. İşte iman budur. İbadetten kaçma arayışında olan bir kimsenin, hayvandan daha iyi bir durumu yoktur. Zamanı, yiyip, içip, uyuyup, bir hayvan gibi heba etmek, kesinlikle iman değildir. Bu ancak kâfirlerin işidir. Allahcc ile karşılaşmayı arzu eden ve O’na kavuşmak için sabırsızlanan bir kimse için namaz, ancak onunla hedefine süratle ulaşabileceği bir vasıtadır ki. Namazı terk edense, hedefine nasıl ulaşabilir ki?

 

Müslümanlar namazı terk ettiklerinden beri veya onun asıl gerçeğini ihmal edip, onu kalben sükûnet, huzur ve sevgi ile yerine getirmeyi bıraktıklarından bu yana, İslam gerilemeye başlamıştır. Namazın tüm şartları ile yerine getirildiği devir,  İslam’ın tüm dünyada hâkim duruma geldiği parlak bir dönemdi. Namazı doğru dürüst kılmayı bıraktıklarından bu yana, Müslümanlar da terk edilmiş oldular. Bir kimseyi tüm zorluklardan çekip çıkaran, içten ve samimi bir şekilde kılınan namazdır. Benim tekrar tekrar tecrübe ettiğim,  bazı zorlukların çözümü için her dua edişimde, daha henüz namazla meşguliyetim devam ederken, Allah’ıncc o zorluğumu gidermiş olduğudur. Peki, namazda vuku bulan nedir? Bir taraf ellerini yalvarır bir şekilde kaldırır, diğer taraf ise onu iyice dinler. Sonra öyle bir zaman gelir ki, o dinleyen konuşur ve niyaz edene cevap buyurur. İşte bu, namaz durumudur. İbadet eden, Yüce Allah’ıncc huzurunda secdeye kapanır ve güçlükleri ile ihtiyaçlarını Kendisine arz eder. Gerçek ve hak olan namazın sonucu, çok geçmeden öyle bir an gelir ki, Yüce Allahcc yalvaran kimseye cevap verir ve onu Kendi sözleri ile teselli eder. Böylesi bir tecrübe, gerçek anlamıyla namaz ayakta tutulmadığında, asla mümkün değildir. (Melfuzat c.5; s.253-255)

 

Nedir namaz? O bir kimsenin, Onsuz gerçekten diri olamadığı yahut da emniyet ile esenlik vesilelerini elde edemediği, Yüce Rabbine hitaben yalvarış yoludur. Bir kimse, ancak Yüce Allahcc kendisine rahmetini bahşettiğinde gerçek huzuru elde edebilir. O andan itibaren o, namazdan büyük bir zevk ve lezzet duyacaktır. Lezzetli bir yemekten elde ettiği haz gibi, namazdaki gözyaşları ve ağlayışlarından da haz duymaya başlayacaktır. Bu durumu tecrübe edene kadar bir kimse, sağlığını kazanmak için gerekli olan acı ilacı yuttuğu gibi, namazı da sebatla kılmaya devam etmelidir. Aynı şekilde hiç lezzet almasa bile, namazda ısrarlı olması ve yalvarmaya devam etmesi, onun için bir gerekliliktir. Bu durumda o, yalvararak namazdan zevk ve lezzet elde etmeye çabalamalıdır: “Ey Allah’ım. Sen benim ne denli kör ve görüşsüz olduğumu bilensin ve şu an ben adeta bir ölüyüm. Biliyorum ki, bir müddet sonra çağrılacağım ve Huzurunda duracağım. Hiç kimse de beni durduramayacak. Ancak kalbim kör ve karanlık içindedir. Sen ona öyle bir mücadele alevi indir ki, kalbim onunla Senin sevgini elde etmek ve Sana bağlılık için ilham bulsun. Bana öyle bir rahmet bahşet ki, körler arasında görmez bir şekilde kaldırılacaklardan olmayayım.” İşte bu şekilde yalvardığında ve yakarışlarında ısrar ettiğinde, kalbinin eriyip gittiği böylesi bir dua ile meşgulken, o bir şeylerin kendisine ineceği zamanın geldiğine tanık olacaktır. (Melfuzat, c.4; s.321)


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 521

Ahmediler biat şartlarını kabul ederek cemaate katılırlar. Peki bu 10 biat şartı aslında nedir? Bilmeden bu şartlara uymak mümkünde de...

Video

Downloads: 82

Ses-mp3

Downloads: 109

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler