Mta-türk videolar için tıklayınız.

Gelişinin Sebebi Nedir?

1897, Mevlevi Abdul Kerim Sayalkoti (r.a.) hatıra defterinde şöyle yazmıştır:

“Bir kişi Calandır şehrinde: “Siz niye gönderildiniz?” diye sorunca, Mehdi (a.s.):

“İnsanoğlu kuvvet-i yakînde ilerlesin diye gönderildim” cevabını verdi.”

İman Kaç Çeşittir?

Aynı kişi, Munşi Muhammed Arure (r.a.) Calandır şehrindeyken Vadedilen Mesih’e (a.s.): “İmanın kaç çeşidi vardır?” diye sorunca O da:

“İman kaba ve ince olmak üzere iki çeşittir. Dinü’l-acâ’iz kaba imandır, benim arkamdan yürümek ise ince imandır.” buyurdu.

1895, Mufti Muhammed Sadık (r.a.): “Ben 1895 senesinde Vadedilen Mesih’in (a.s.) ziyaretine her gittiğimde, onun pâk sözlerini, bir kâğıt parçasına yazarak daima Lahor’a götürüp Ahmedi Müslümanlara okurdum. O zamanki hatıralarımdan birkaçını sunuyorum. O günlerde hatıralarımı yazarken tarih atmıyordum. Bu sebepten dolayı bunları tarih zikretmeden sizlere sunacağım.

Bi’at, Tövbe Ve Günah Arasındaki İlişki

Bi’atta ne tür bir fayda olduğunu ve niye buna ihtiyaç duyulduğunu bilmemiz gerekir. Çünkü bir şeyin faydası bilinmediği müddetçe değeri de anlaşılamaz.

 

Örneğin her evde para bulunduğu gibi bir parça odun da bulunur. Para kendi içinde (bir kuruş, bin lira, yüz bin lira gibi) değişik değerlere sahiptir. Tabii ki, hiçbir evde, yüz bin lirayı korumak için alınan tedbir, bir kuruş için alınmaz. Aynı şekilde bir parça odun için de bir tedbir alınmaz, değersiz olduğu için bir tarafa atılır.

 

Anlatmak istediğim değerli şeyler için alınan olağanüstü güvenlik tedbirleri değersiz şeyler için uygulanmaz. (Dolayısıyla, bi’atın içinde neyin ne kadar önem taşıdığının bilinmesi gerekmektedir.)

Aynen bunun gibi bi’atta en değerli şey tövbedir. Tövbe “rücû” yani geri dönmek anlamını taşır.

İnsan günahlarla sımsıkı bir ilişki kurup onu yurt edinmiştir. Tövbe bu yurttan göç etmek demektir. Rücû ise, pak ve temiz yaşantı demektir.

Herkesin bildiği gibi vatanı terk etmek, ondan vazgeçmek çok ağır bir iştir. Bu, binlerce zorlukla karşılaşmak demektir. İnsan evini terkedince bile birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Ama yurdunu terketmesi, bütün arkadaşlarını, evini, komşusunu, yurdun sokak ve caddelerini ve çarşısını terk edip yeni bir memlekete yerleşmesi demektir. Bu, yıllardır yaşadığı memleketini, sanki orada hiç yaşamamış gibi unutup kendisine yepyeni bir vatan edinmesi demektir. İşte, tövbe budur.

Günahın dostuyla takvanın dostu ayrıdır. Sufiler bu değişikliğe “ölüm” derler. Gerçek tövbe eden büyük zahmetlere katlanmak zorundadır. Ama Allah (c.c.) Rahim ve Kerim’dir. O, böyle bir kişiyi mükâfatlandırmadan öldürmez.

“Allah (c.c.) tövbe edenleri sever” âyet-i kerimesinde Yüce Allah (c.c.) şunu anlatmak istemektedir ki, tövbe edince insan çaresiz bir fakirin durumuna düşer. Bu yüzden Allah (c.c.) onu sever ve iyi kimselerden sayar.

Öbür dinler Allah’ı (c.c.) Rahîm ve Kerîm kabul etmezler. Hıristiyanlık Allah’ı (c.c.) zalim kabul edip oğlunu Rahîm kabul etmektedir. Baba, hiç günahı affetmeyecek kadar zalim; ama oğul canına kıyıp günahlarını affettirecek kadar rahim imiş. Baba oğul arasında yaratılış ve huy itibariyle bu kadar büyük bir farkı kabul etmek doğrusu akılsızlık ve deliliktir. Çünkü baba oğul arasında ahlâk ve huy açısından daima bir benzerlik bulunur. (Ama burada hiçbir benzerlik yoktur.)

Allah (c.c.) eğer Rahim olmasaydı insanoğlu bir an bile rahat soluk alamazdı. O, insanoğlu ve ameller daha ortada yokken, onun için faydalı olan binlerce şey yarattı. Durum böyle iken O’nun tövbemizi ve amellerimizi kabul etmeyeceği nasıl düşünülebilir?

 

Vadedilen Mesih ve Mehdi

Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani

Eserlerden Seçmeler kitabından


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 189

Yüce Allah (cc) üst üste indirdiği vahiyler vasıtasıyla, ölüm zamanımın çok yaklaştığını bana haber vermiştir. O'nun bu konudaki v...

Video

Downloads: 96

Allah yolunda mal fedakarlığı yapmanın bereketleri, Tahrik-e Cedit

Ses-mp3

Downloads: 176

Şems Suresi Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 13 Mart 2011 Skype Toplantısı

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler