Mta-türk videolar için tıklayınız.

Konunun önemi: Dün de anlattığım gibi bugünkü konuşmam, son derece önemli olduğuna inandığım bir konu hakkındadır ve bu düşüncem sadece fikir yürütme veya derin düşünmenin neticesinde oluşmamıştır; Kur’an-ı Kerim’in ayetleri de aynı şeyi söylemektedirler. Bazıları “Bu çok önemli bir konu değildir; biz zaten biliyorduk” diyebilirler ve insanların gerçek iç durumunu sadece Allah (c.c.) bilir ama şu kadarını söyleyebilirim ki çoğu insanın bilmediği birçok detayı beyan edeceğim ve bu detayları başka bir kitapta da görmedim.

Başlığı itibarıyla insanların “Bu zaten bildiğimiz bir şey” diyebileceği bir konu olduğu için başlamadan ne kadar önemli olduğunu ve pür dikkat bir şekilde dinlemenizin uygun olacağını vurgulamak istedim. Allah (c.c.) izin verirse beyan edeceğim konuları not edip uygularsanız sizler için büyük bereket ve hayra sebep olacaklardır ama konuya girmeden önce bir konuda tembih etmek istiyorum.


Calsa’ya gelmişken faydalanmak lazım

Calsa’ya gelen bazı arkadaşlar gereksiz yere sağda solda dolaşıp zamanlarını heba ederler. Bu çok kötü bir alışkanlıktır; Allah (c.c.) mallarını onlara çarçur etsinler diye vermedi. Eğer gelmelerine rağmen böyle zamanlarını boşa harcayacaklarsa gelmelerinin ne anlamı kaldı? Buraya gelenler sıkıntıya girip, mallarını harcayıp bir şey öğrenmek için gelirler ama kulağıma gelen bazı şikâyetlere göre bazı arkadaşlar konuşmalar esnasında “Bu konuları zaten biliyoruz” bahanesiyle ortadan kayboluyorlar. Eğer bahaneleri geçerliyse Kur’an-ı Kerimi de bir kez okuyup bir daha dokunmamaları gerek herhalde; nitekim namaz ve oruç gibi ibadetler hakkında da aynı mantıkla davranmaları da uygun olur. Ama elbette ki bu doğru değildir. Eğer bildiğiniz bir şey bile anlatılıyorsa tam bir şevkle tekrar dinlemeniz lazım çünkü bunun da büyük faydası vardır ve böylece anlatılan şeyler tam manasıyla kalbinizde yerleşeceklerdir. Ayrıca unutmayın ki birisi kalktığında başka birisi de kalkar ve ardından yine başka birisi ve yavaş yavaş hatırı sayılır bir kısmı ortadan yok olmuş olur ki bu çok kötü bir şeydir. Mecburi sebeplerden dolayı birisi kalkmak zorundaysa kalkıp gidebilir ama işi biter bitmez asıl amacına ulaşabilmek için geri dönmelidir; Calsa’ya katılmanın bereketlerini toplamalıdır. Peygamber Efendimize (s.a.v.) göre zikir meclislerine katılan birisi söylenenlere kulak asmasa da faydasını görür. Bir hadise göre Allah (c.c.) meleklere bir mecliste oturanlar hakkında “kullarım ne yapıyor” diye sorunca (Bilmediği için değil) “Zikir yapıyorlar” cevabını aldı. Allah (c.c.) da “Öyleyse ne istiyorlarsa vereceğim” deyince melekler “orada zikir yapmayan; öylesine oturan birisi de vardı” diye izah etmeye çalışmışlar ama Allah (c.c.) “orada oturan kötü olamaz; Ben onu da mükâfatlandıracağım” demiş[1]. Hadisin anlamı şudur ki iyilerle beraber olan kimse bir seferde hidayet bulamasa da eninde sonunda muhakkak bulur; iyi niyetle oturmasına rağmen hep boş kalkmaz, kâfir kalmaz; ama elbette ki tesadüfen bir iki kez öyle meclislerde bulunan kâfir kalabilir ve bu müjde onun için değildir. Sözün özü siz burada kalmaya çalışınız, mecburi bir durum varsa işinizi bitirip hemen geri dönün.

Dua yöntemlerini beyan edince Allah (c.c.) konuyu daha da açtı

Geçenlerde dua konusuyla ilgili birkaç hutbe vermiştim ve Allah’ın (c.c.) lütfuyla içlerinde birçok arkadaşımızın faydalandığı konular vardı. Faydalandıklarına dair de çok mektup aldım. Lahor’dan gelen bir mektubun kimin tarafından gönderildiği biraz silik olduğu için okunamadı; sanırım Allah’ın (c.c.) “Settar” sıfatı devreye girmiş olsa gerek. Mektubunda “Siz ne yaptınız; çok gizli ve asırlardır öyle süregelen konuları ifşa ettiniz. Sufiler bu konuları en az birkaç sene hizmet aldıktan sonra anlatırlardı ama siz resmen potu kırdınız” diye yazmış. Ayrıca “Ama doğrusu böyle yapmak zorundaydınız çünkü cemaatinizi çok seviyorsunuz” diye de eklemiş. Kendisine diyeceğim şudur ki anlattıklarımı sadece cemaatimi sevdiğim için anlatmadım. Cemaatimi çok sevdiğim, hatta insanların kendi ailelerini sevdiğinden fazla sevdiğim doğrudur ama şu da bir gerçektir ki bana bunları lütfeden Allah’ın verdiği ilim harcadıkça artar; daha da büyük nimetlere sebep olur. Bu sebeptendir ki anlatınca kendi evimi harabeye çevirmemiş oldum, tam tersine daha da zenginleştirmiş oldum. Kaldı ki bunları anlatmanın bana hiçbir zararı olmaz çünkü ilim harcandıkça tükenen bir şey değildir; tam tersine artan bir şeydir. Ama böyle olmasa bile aynen sahabelerin “boynumuza kılıç dayanmış olsa da Peygamber Efendimizin (s.a.v.) ağzından çıkmış ama hala beyan edilmemiş bir şey hatırlarsak kılıç bizi öldürmeden dilimiz onu beyan edecektir” dediği gibi ben de diyorum ki bildiğim tüm yöntemler tükense dahi hepsini birer birer anlatmaktan hiç çekinmeyeceğim. Dua ile ilgili tüm yöntemleri beyan ettiğimi sanıyordum ama namazdan sonra eve geldiğimde Allah (c.c.) kalbimde daha önce aklımın ucundan bile geçmeyen yeni yöntemler yerleştirdi. Şimdi anlatmak istediğim konuyla ilgili de kendimce detaylı notlar hazırlayıp yola çıkmıştım ama daha yoldayken bile Allah (c.c.) yepyeni ilimlerle ilmimi takviye etti.

Dediğim gibi daha önce dua etmenin yöntemlerini anlatmıştım ama bugün anlatmak istediğim konu ondan da önemlidir, çünkü iyice anlayıp uygularsanız dualarınız kendiliğinden kabul olacaklardır.

Geçen sene bu konuyu beyan edememenin hikmeti

Geçen sene de bu konuyu ele almak istemiştim ama yine önemli olan başka bir konu yüzünden kalmıştı ama düşündüğümde bunun da İlahi hikmete tabi olduğunu görüyorum. Çünkü o zaman hazırladığım notları şimdi elimde olan notlarla kıyaslayınca öğretmenle öğrencinin notlarının farkı kadar fark görmekteyim. Daha öncekine nazaran birçok yeni konu bana anlatılmıştır ve bu sebeple zikir konusuyla ilgili olan bildiklerimi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugünü seçmemin sebebi şudur ki birçok insan gazetelerimizi okumaz ve bu yüzden normal hutbelerde beyan edilen konular onlara ulaşmamış oluyorlar. Dua ile ilgili anlattıklarım basılmıştır ama eminim ki birçoğunuz bu konuyu anlattığımı bugün ilk kez öğreniyordur. İşte bu sebeple zikir konusu binlerce insan tarafından ve ilk ağızdan duyulsun diye bugün anlatmak ve sonra onların vasıtasıyla yaymak istedim.

Zikir konusunun ana başlıkları

Bugün anlatmak istediğim konunun ana başlıkları şöyledir.

1)      İlahi zikirden kastedilen nedir?

2)      Zikrin gerekliliği nedir?

3)      Kaç çeşit zikir vardır?

4)      Zikir yaparken nelere dikkat etmek gerek?

5)      İnsanlar zikir konusunda ne gibi hatalar yapmışlardır?

6)      “Namaz kılarken dikkatimiz dağılıyor; şeytan zihnimize vesveseler sokuyor” diyenlere şeytanı nasıl kovabileceklerini anlatmak.

İşte bunlar Allah (c.c.) izin verirse anlatmak istediğim ana başlıklardır. Bunları duyunca aslında konunun herkesi ilgilendirdiğini anlamışsınızdır. Her insanın ister edna olsun ister ala, ister zengin olsun ister fakir ve yine ister küçük olsun ister büyük bununla ilgisi vardır. Dolayısıyla basit gibi gelen bir şeyi ağzımdan duyarsanız önemsemeyip terk etmeyin, çünkü tecrübe edince basit olmadığını, hatta yüce neticeler çıkartan bir şey olduğunu göreceksiniz.
[1] Sahih Buhari


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 144

Bu küçük kitap, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.); "Her kim namazımızı kılar, yüzünü kıblemize çevirir ve bizim kestiğimiz hayvanın et...

Video

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler