Mta-türk videolar için tıklayınız.

Adamın biri Vadedilen Mesih’e (a.s.): “Borcum çoktur. Ondan kurtulmak için dualarınızı rica ederim” deyince Vadedilen Mesih (a.s.): “Her an tövbe ve istiğfar et. Çünkü Allah (c.c.) tövbe ve istiğfar edenin rızkını bereketlendireceğine dair söz vermiştir” buyurdu.

Sonra Vadedilen Mesih (a.s.) ona: “Borcunun bu kadar çoğalmasının sebebi nedir?” diye sorunca, duasını rica eden kişi: “Borcumun büyük bir kısmı faizden ibarettir” dedi. 

Bunun üzerine Vadedilen Mesih(a.s.): “O zaman ektiğini biçiyorsun. Çünkü Allah’ın (c.c.) emrini hiçe sayan cezalandırılır. Allah (c.c.): “Faiz almak yahut vermekten vazgeçmeyen Benim’le savaşır” diye bizi önceden uyarmıştır. Allah’ın (c.c.) savaşması nedir? Tabii ki faizle uğraşanlara azap vermesi! Nitekim bu fakirlik ve çaresizlik bir azaptır ve ektiğin ağacın meyvesidir. Duasını rica eden kişi: “Ne yapalım? Çaresiz kalınca faizle borç almak zorunda kalıyoruz” dedi.

Vadedilen Mesih: “Allah’a (c.c.) tevekkül eden faizle borç almak zorunda kalmaz. Çünkü tevekkül sahibinin ihtiyacını gidermek için Allah (c.c.) gaipten bir sebep yaratır. Bu sırrı anlamanız gerekir, çünkü Allah (c.c.) takva sahibini faizle borç alacak kadar zor durumda bırakmaz. Unutulmamalı ki, zina, hırsızlık vb. günahlar gibi faizi almak da vermek de günahtır. Hem mal, hem haysiyet, hem de imandan olan kimsenin uğradığı zarar ne büyüktür. Aslında insanı faizle borç almaya mecbur kılacak hiçbir ihtiyacı yoktur. Mesela insanın ihtiyaçlarından bir tanesi evliliktir. Nikâh iki kişinin birbirini karı-koca olarak kabul etmesi demektir ve bunun için hiçbir masraf gerekmez. Evlendikten sonra velima (yemek vermek) sünnettir. Ama buna gücü yetmeyen velimadan muaftır. Kanaatkâr ve tutumlu insan hiçbir zaman zarara uğramaz. Ne kadar üzücüdür ki, insan nefsanî arzu ve geçici mutluluklar için Allah’ın (c.c.) hoşnutsuzluğunu kazanmaktadır ve bu onun helâkine sebep olacaktır.  Faizin ne kadar büyük günah olduğunu anlamak için domuzun haram oluşuna bir göz atınız. Mecbur kalınca domuzun yenmesi caiz olmasına rağmen faizin alınmasına hiçbir şekilde müsaade edilmemiştir. Nitekim Allah (c.c.):

“Fakat (domuzu yemek) zorunda kalmış olup kanuna karşı gelmeyene ve hududu aşmayana günah yoktur. Allah (c.c.) çok bağışlayan ve rahmet edendir.”[1] buyurmaktadır. Ama faiz söz konusu olunca Allah (c.c.) şöyle buyurdu:

“Ey iman edenler! Allah’tan (c.c.) sakının, eğer (gerçek) müminseniz, faizden arta kalmış (hesaptan)  vazgeçin. Böyle yapmazsanız, bunun Allah (c.c.) ve peygamberi tarafından açılan bir savaş olduğunu bilin.”[2]

Bizim imanımızdır ki, Allah’a (c.c.) tevekkül eden faiz almak yahut vermek zorunda kalmaz. Bugünkü Müslüman’ın faiz bataklığına saplanması onun kötülüklerinin neticesidir. Bu günahı işleyen Hindu zengin olmakta ama Müslüman fakirleşip sıkıntılara düşmektedir. O dünya ve ahirette hüsrana uğrar. Bundan dolayı onların bu günahtan vazgeçmeleri gerekmiyor mu? Aslında kendini faizden korumak için insanın kanaatkâr olması gerekir. Faizle borçlananın faizi anaparasını geçer. (Faizle uğraşacaklarına) Müslümanların birleşip ortak ticari bir fon kurmaları ve onu geliştirmeleri ne güzel olurdu. Kararlaştırılan müddet içinde borcun geri ödenmesi şartıyla bir Müslüman’a bu ortak fondan borç verilebilirdi. Böylece o, faizle borçlanmak zorunda kalmazdı. Harama koşmakta acele etmeyen ve kendini haramdan korumaya çalışana Allah (c.c.) helal rızkın kapılarını açar. O,

“Allah’tan (c.c.) korkana Allah (c.c.) mutlaka bir yol açar.”[3] buyurmaktadır. Nitekim faiz vermek vs. gibi haram işlerden kendini koruyana Allah (c.c.) mutlaka helal rızkın kapılarını açacaktır.[4]

Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani

Eserlerden Seçmeler kitabından 


[1] Bakara Suresi; a.174

[2] Bakara Suresi; a.279–280

[3] Talak Suresi; a.3

[4] Malfuzat;  s.112, c.10


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 231

Müslüman Ahmediye Cemaati 3. Halifesi Hz. Mirza Nasır Ahmed’in bir konuşmasından metne aktarılmış olan bu kitapta Hz. Mirza Gulam Ahmed

Video

Downloads: 107

8 Ekim 2010 Cuma Hutbesi

Ses-mp3

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler