Mta-türk videolar için tıklayınız.

Örneğin Kur’an-ı Kerim Hazreti Yunus (a.s.) hakkında şöyle der; 

Hatırlayın o zamanı ki Yunus (a.s.) kızıp ayrılmıştı[1]. Bizim de onu zor duruma bırakmayacağımızı biliyordu.

Bu ayet hakkında  bazı yorumcular hâşâ Hazreti Yunus’un (a.s.) Allah’ın (c.c.) onu yakalayamayacağını sandığını söylerler. Ama Hazreti Muhyyüddin İbn-i-Arabi onları düzeltiyor.

Asıl anlamının [2] şu olduğunu söylüyor: Hazreti Yunus (a.s.) Allah’ın hiçbir zaman onu zor durumda bırakmayacağına inanıyordu; her musibette onun yanı başında olacağını biliyordu.

Sözün özü peygamberlerin masumiyetiyle ilgili zahiri âlimler birçok yerde sendelemişlerdir. Sufiler ise bu gibi hatalara düşmemişlerdir; hatta peygamberlerin ismetini ve temizliğini ispatlamak için son derece latif tartışmalar yapmışlardır.

Kâinatın yaratılışıyla ilgili İbn-i-Arabî’nin bir keşfi[3]

Sonra kâinatın yaratılışıyla ilgili İbn-i-Arabî[4] bir keşfine dayanarak aslında milyonlarca senede tamamlandığını yazmıştır. İnsanın nesliyse kâinatın belli bir noktaya gelmesinden onyedibin sene sonra başlamıştır. Bugün bilim adamları benzer bilgileri jeoloji bilimine dayanarak veriyorlar ama İbn-i-Arabî yıllar önce bunu iddia etmişti. Futuhat-ı-Mekkiye adlı eserinin yedinci cildinde şöyle yazmıştır:

"İnsan bu dünyada yaratılan cinslerin sonuncusudur ve üç ana cins yani mikroorganizmalar, bitkiler ve hayvanların sonuncu grubundadır."

Bu üç cinsin yaratılışı kendisine göre yetmiş bir bin senedir[5].

Sonra bazı sufiler Kur’an-ı Kerim’e dayandırarak dünyanın yuvarlak olduğunu iddia etmişlerdir. Kolomb’un İspanya’daki Müslümanlardan bu fikri kaptığı için yolculuğunu planladığı söylenir. Yani zahiri ilimlere dayanan insanlar daha dünyanın yassı olduğunu savunurken sufiler asıl gerçeğini beyan etmişlerdi. Yine aynı şekilde sufiler Peygamber Efendimizden (s.a.v.) sonra O’na ve O’nun şeriatına tabi peygamberlerin gelebileceğini yazmışlardır ama zahiri ulemalar bu açık kapıyı görememişlerdir. İbn-i-Arabî gelecek olan Mesih hakkında “hem ümmetten olacaktır hem peygamber olacaktır” demiştir ama ulema bu fikri ret etmişlerdir.

[1] Hâşâ Allah’a (c.c.) kızıp gitmesi söz konusu değildir. Peygamberler Allah’a hiç kızmazlar; O’nun her dediğine razı olurlar. Burada kastedilen herhalde kendi kavmine olan kızgınlıktır. Kur’an asıl kızgınlık sebebini açıklamıyor ama bazı müfessirler sanki Allah’a kızmıştı diye çeviriyorlar. Sonra da haşa Allah da çok kızmış şekilde ona “kaçıyorsun ama istediğim zaman seni köşeye sıkıştırabilirim” demiş gibi çeviriyorlar. Oysaki ayet sadece kavmine kızgın olduğunu ama Allah’a da umudunun tam olduğunu ve O’ndan ölümcül bir zorluğun gönderilmeyeceğine inandığını söylüyor. *

[2] Tefsir İbn-i-Arabi cilt 2

[3] Uyanıkken gördüğü bir manzara*

[4] Meşhur İslam sufilerinden birisi*

[5] Çok ilginçtir ki Kur’an-ı Kerim’in bir ayetine göre Allah (c.c.) katındaki her gün bizim 50,000 günümüze denk gelmektedir. Bu mantıkla 71,000 x 50,000 yaparsak yaklaşık 3.6 milyar sene olur ki bugün bilim adamlarının dünyada ilk canlı organizmaların oluşma tarihi hakkındaki tahmini 3.65 milyar senedir. *


Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 161

Orijinal adı “Hasti-i Bari Teala” olan kitabımızın girişinde, kitabın yazarıda olan Hz Mirza Beşiruddin Ahmed radiyallahü anh şöyle ...

Video

Downloads: 109

Vadedilen Mehdi (a.s.)'ın örnek sabrı

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler