Mta-türk videolar için tıklayınız.

Denilebilir ki bu deliller Kur’an’ın membasının üstün olduğunu gösterir (Yani membasının Allah olması) ama diğer semavi kitaplardan üstün olduğunu göstermez. Gerçek şudur ki Kur’an-ı Kerim tüm semavi kitaplardan üstündür. Sebebi de şudur ki her ne kadar onlar da Allah (c.c.) tarafından gönderilmiş olsa da indikleri dönemde Allah’ın bazı sıfatları ifşa edilmemişti; zuhur etmemişti. Örneğin belli bir dönemde eğer hıyanet denilen ahlaksızlık çok yaygınlaşmışsa dönemin peygamberi özellikle bu ahlaksızlığa karşı savaşmak için gönderilmiştir. Kalplerin sertleştiği bir dönemdeyse merhamet ve sevgi mesajını getiren peygamberler gönderilmiştir. Ama hiçbir zaman “Rabb-ul-Alemiin” sıfatını içeren bir kitap indirilmedi.

 

 

İki sıfat, dört sıfat veya altı sıfatı temsil eden kitaplar gönderildi ama tüm sıfatları temsil eden kitap gönderilmedi. Aynı şekilde eski kitaplardan hiçbirisi mükemmel de değildi. Onların her birisi zamanla Allah (c.c.) tarafından iptal edilecek olduğu için Kayyum sıfatına sahip değildi. Kalıcı olan sadece Kur’an’dı ve bu sebeple bu üç özelliği onda görüyoruz. Önceki dönemlerde anlatılan sıfatların hepsi de herhangi tek bir semavi kitapta yoktu; dağınıktılar. Onları bir araya getirip cem eden Kur’an-ı Kerimdir ve bu açıdan membası diğer semavi kitaplarla aynı olmasına rağmen onlardan üstündür.

Kur’an-ı Kerim bu konuyu şöyle beyan etmiştir;(Fatır 2)

Yani yerin ve göğün kemallerini açığa çıkartan Allah’a şükür olsun. O bu kemallerin gösterilmesi için çok kanatlı meleklerini görevlendirir; Çok kanatlı olması çok çeşitli şekillerde koruma özelliklerini göstermelerini izah etmek içindir. Arapçada  kelimesi himaye ve koruma anlamında da kullanılır. İndirilen melekler ikişer, üçer, dörder olarak indirilirler ve Allah (c.c.) gerektiği kadar yaratılışını artırılabilir. Yani gerekirse daha çok özellikle melekler de gönderebilir.

Bu ayette tüm övgülerin ve hamdın yeryüzünü ve gökleri yaratan Allah’a mahsus olduğu hatırlatılmıştır. İma etmek istediği şey şudur ki Kur’an’ın indirilişi yeryüzünün ve göklerin kemallerinin ortaya çıkmasında rol oynayacaktır. Meleklerin indirilişi de bu amaç içindir. Kur’an bu kâinatın tüm özellikleriyle alakalı sıfatları içermektedir.  sıfatı ancak Kur’an’ın sayesinde ortaya çıkmıştır. Gerçek şudur ki tüm dünya belli bir merkeze gelmedikçe hakiki anlamda Allah’ın hamdı söz konusu olamaz. “Elhamdülillah” ancak Rabb-ül-Alemiin sıfatı tam manasıyla zuhur edince denilebilir. İşte bu sebeple “bu seferki öğreti sıfatına tabi indirilmiştir” denmiştir. Eskiler ikişer, üçer, dörder sıfatın temsilcileriydi ama Kur’an-ı Kerim’de tüm kâinatın tüm özelliklerini ortaya çıkartan vasıflar vardır.

“Sıfatların mazharı” ne demektir

Unutulmamalıdır ki bir semavi kitabın belli bir sıfattan bahsediyor olmasıyla o sıfatın mazharı olması bambaşka şeylerdir. Rabb-ül-Alemiin sıfatından diğer kitaplarda da bahsedilmektedir ama bunun mazharı[1] olduklarını iddia etmezler. Ama Kur’an’a gelince Allah (c.c.) apaçık şekilde şöyle buyurur; [2]

Yani bu kitabın indiriliş sebebi zaten Rabb-ül-Alemiin sıfatına tabidir. Tüm kâinatı muhatap aldığı için tüm özelliklerine de hitap etmektedir. Yani Kur’an-ı Kerim yaratılmış olan her şey için gerekli ve alakalı olan tüm sıfatların mazharıdır.

Zahiri ve dış güzellik açısından üstünlük

Üstünlük sebeplerini anlatırken zahiri güzellik açısından üstünlüğünü de anlatmıştım. (Onikinci sırada). İnsan doğal olarak diğer özellikleri aynı ise daha güzel olanını seçer. Hatta ilk göze çarpan özellik bu dış görünüş ve zahiri güzelliktir. Bu açıdan Kur’an’a göz attığımda onu diğer kitaplardan üstün buldum. O kadar güzel ki batılılar tüm çabalarına rağmen bu bariz üstünlüğünden kurtulamamışlardır; bunu yok edememişlerdir.

 

[1] Yani özellikle onun temsilcisi ve onu iyice ortaya çıkartan bir şey

[2] Şuara 193


Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin (as) olağanüstü İslam hizmetleri


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Video

Downloads: 143

Cuma ve dua, cematimizin fedakarlıkları, şehitlerimiz

Ses-mp3

Downloads: 130

Beyyine Suresi 1-4 Tefsiri Konuşmacı S.A. Ahmad 09 Nisan 2011 Skype Toplantısı

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler