Mta-türk videolar için tıklayınız.

Mehdi (A.S.)’ın birinci halifesi Nuriddin Hazretleri diyor ki;

El-hamdulillah kelimesi uçsuz bucaksız bir denizdir, ben bunu namaz içinde okuyunca duraklarım ve bu denize dalarım. İnsanlar genelde  zorluk günlerinde isyana doğru gider, neden Allah-u Teala beni bu zor duruma soktu vs. diye.  Ben de diğer insanlar gibi çok büyük zorluklarla karşı karşıya kaldım ve bazen bu zorluklar o kadar korkunç olurdu ki canım elimden gider diye düşünürdüm. Ben Kur’an-ı Kerim’i açıp oradaki ilk kelimeyi El-hamdulillah’ı okuduğum zaman benim içim açılır ve içim coşar. Bu  ne güzel kelimedir.  Allah’a tam şimdi hamd etme vaktidir. Neden hamd etme vaktidir? Düşünebilirsiniz ki  zaten zorluk günlerindeyiz ve insanlar genellikle sıkıntı anlarında şikayetçi olurlar.

Yedi sebepten dolayı insan zorluk günlerinde Allah’a (c.c.) çok çok hamd etmelidir.

1- İnsanın başına gelen sıkıntılar çeşit çeşittir. Bunların bazıları dinidir bazıları ise dünyevidir, insanın başına her iki türlüsü de gelebilir. Dini sıkıntı açısından olabilirdi ki insan öyle bir günah işleyebilirdi ki mesela çocukları dinden uzaklaşır veya kendisi mürted olur bu insanın. Bundan dolayı  orda "El-hamdulillah. Ey Allah! Hamd senindir ki sen bu kadar büyük lutuf ettin ki dünyevi sıkıntılarla beni karşı karşıya bıraktın ve dini bir musibet benim başıma gelmedi."

2- Sonra, insanın başına sıkıntılar geldiği zaman o insanın günahları için keffaret olur. Ve Mü’min düşünür;  "bu Allah’ın ne büyük lütfudur ki kıyamet günü beni cezalandıracağına beni çeşitli sıkıntılardan geçirdi ve beni ahiretteki azaptan korudu El-hamdülillah."

 

3- Her musibetten daha beter bir musibet vardır. Ve Mü’min ; Allah-u Teala beni daha beter bir sıkıntıdan korudu diyerek El-hamdulillah der.

 

4- Kur’an-ı Kerimden ve Hadisi şeriften şunu anlamaktayız.  Bir musibetle karşı karşıya kaldığı zaman sabır edenlere ecir vardır ve Resulüllah (S.A.V.) buyuruyor ki;

Mümin her musibet anında sadece “İnna Lillahi ve İnna ileyhi raciûn” okur.

Ve şöyle dua eder “Allahümme ecirnî fi musibetî, Ve vahlufnî  hayran minha” yani;

“Ey Allahım! Bu musibetin karşılığı olarak bana ecir ver Ve bunun yerini hayır alsın” diye dua eder.

5- Beşinci olarak Kuranı Kerim diyorki musibetler vaktinde sabır edenlere üç türlü ecir vardır.

“Ve beşşiris sabirin ellezine iza esabethüm musibetün gâlû inna lillahi ve inna ileyhi raciûn ulaike aleyhim salavatüm min rabbihim”

“Müjdele Ey Allah’ın Resulü;  Musibet başlarına geldiği zaman inna lillahi ve inna ileyhi raciun diyenlere müjdele, onlar üzerinde Allah’ın salavatları vardır." Bu insanlar Allah’ın salavatlarına nail olurlar. Ve insan orda "El-hamdulillah, Allah-u Teala beni salavatlara layık gördü" diyerek Allah’a hamd eder.

6- Altıncısı “Ve Rahmâ” rahmet iner. Mü’min; “Ben ne kadar hakir bir insan olduğum halde Allah-u Teala beni rahmetlerin ineceği yer olarak gördü El-hamdulillah.”

7- Ve en son Allahu Teala diyor ki “Ve ulaike hümül mühtedûn” Bu insanlar hidayet sahibi olup hidayet üzerinde Allah’a giderler, hidayetle sonuçlanır onların bu musibetleri. Ve orda da mümin derki “Her türlü övme ve övülme Allah’a aittir ki O bana dünya nimetleri verebilirdi ve ben bu yüzden sapıtabilirdim de, ama o, benim hayatım hidayetle sonuçlansın istedi ve beni seçti El-hamdulillah."

Ve Nurettin hazretleri diyor ki; bir insan zorluk günlerinde bütün bu nimetleri tasavvur etse onun içinden El-hamdulillahi Rabbil Alemîn'den başka söz çıkmıyor. Ne kadar güzel bir öğretidir El-hamdulillah. Bu, Allah’ın bana bağışladığı çok latif bir nüktedir. İnsanın kalbini vecde veren, coşturan bir kelimedir El-hamdulillah.

Bu nedenle Kur’an-ı Kerim bu kelimeyle başladı ve Resûlüllah (S.A.V.) bütün hitaplarına El-hamdulillah ile başlardı.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 58

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş n...

Video

Downloads: 76

2010 Yılı Uluslararası Yıllık Toplantıda Huzur'un (ATBA) 2. Gün Yaptığı Konuşma

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler