Mta-türk videolar için tıklayınız.

Son günlerdeki bilimsel gelişmeler ile insanoğlunun kusursuz yaratılışı, dolayısıyla Yüce yaratıcımızın övgülere layık kudreti düşünen beyinler tarafından daha iyi anlaşılmaya başlandı. Bu çağda yaşıyor olmamız hem çok büyük bir şans hem de aynı oranda büyük talihsizlik.

Önyargılarından kurtulmuş, düşünen temiz insanlar açısından şanstır bu gelişmeler. Fakat Allah-u Teala’nın mükemmel sıfatları bu kadar anlaşılır olarak ortaya çıktığı halde hala O’na inanmayan, emirlerine ve yasaklarına kulak asmayan ne kadar bahtsızdır.

Yaşadığımız çağın iyi ve kötü yönleri ile ilgili bir sürü karşılaştırmalar yapılabilir. Ama benim bahsetmek istediğim konu bu değil. İnsanoğlunun kusursuz yaratılışı dedik. Bu ifade diğer canlılar ile bir karşılaştırmanın neticesidir. Allah’ın yaratması mükemmeldir ama insanın sıkıntılarının ihtiyaçlarının sonu gelmez. Maddi sıkıntıları bir yana bırakıp asıl sıkıntıdan yani manevi rahatsızlıklardan sözedelim çünki maddi sıkıntılar gelip geçicidir veya geçmese bile insanoğlu zamanla bu duruma alışır ve önemsemez. Halbuki manen ölen insanların dirilmesi bir hayli zordur bunun içindir Er-Rahman olan Allah zaman zaman bu ölüleri diriltmek için peygamberler göndermiş, insanlara doğru yolu göstermiştir.

Biz Müslüman ümmetinin Yüce Peygamberi ise Allah-u Teala tarafından defalarca öğülmüş, onun güzel ahlakında bizim için mükemmel bir örnek olduğu bize ikaz edilmiş, Allah tarafından kendisine verilen ismi de övülmüş olan bu insan-ı kamilin diğer peygamberlerin en üstünü olduğu, ve getirdiği öğretinin Allahın en son ve en mükemmel dini olduğu Allah-u Teala tarafından bize garanti edilmiştir. Ayrıca kendisine verilen kitabın her sözünün Allah kelamı olması da diğer büyük bir şansımız. Çünkü diğer dinlere de kitap verilmiş olmasına rağmen o kitapların her sözü Allah sözü değildi. Onlara verilene de bize verilene de Kitabullah denir ama Kelamullah olmak yalnız ve yalnız Kur’an-ı Kerimin özgü bir özelliktir.

Kur’an-ı Kerimde insanlara Resûlüllah (S.A.V) referans gösterilir, Resûlüllah tarafından da Kur’an-ı Kerim referans gösterilmiştir. İşte biz böyle büyük bir nimetle şereflendirildik. Tabi büyük bir nimete konmanın karşılığının da ne denli büyük olduğu apayrı bir konudur.

Dünya tarihi boyunca hiçbir millete verilmeyen bu büyük mucize insanın maddi ve manevi bütün ihtiyaçlarına kıyamete kadar cevap verecek niteliktedir. Tabi bu kurtuluşa ermek için başlangıçtaki basamakları atlamamak gerekiyor. Nedir bu başlangıçta uyulması gereken kurallar diye soracak olursak: Cevabımız pek tabiki gene Kur’an-ı Kerimden olacaktır.

Fatiha suresinde biz Allah-u Tealaya "iyya kena’büdü ve iyyake nestain ihdinessıratel mustakim" yani "biz yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım isteriz bizi doğru yola ulaştır" deriz. Bu ayetlerde doğru yolun ilk ipuçları bu dua ile birlikte anlatılmıştır. Burada ayetin sıralanışına dikkat edin. Biz yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım isteriz. Yani biz sana ulaşmak için bir çaba içine gireriz ve akabinde senden yardım isteriz. Miskin miskin oturup yardım et demenin yanlışlığı anlaşılıyor heralde. Biz günde aşağı yukarı kırk defa yaratanımıza bu şekilde dua edince, istediğimiz bu manevi kurtuluşa nasıl ereceğimizin açık olarak cevabı fatiha suresinin hemen devamında bakara suresinin ilk ayetlerinde anlatılmaktadır. Orada mealen; İstediğiniz bu doğru yola sizi ulaştıracak olan bu kitapdır. Onda insanı şüpheye düşürecek şeyler yoktur sonunda da mutlaka mutluluk vardır. Fakat bu mutluluğa ulaşmanın şartı hemen devamında anlatılmış.

Birinci şartı tevazu sahibi olmak, kibirli kendini beğenmiş insanların bulabileceği bir yol değildir bu yol, alçakgönüllü iyiliği isteyen şersiz kimse olmak birinci şarttır.

İkinci şart olarak "yü’minune bil ğaybi" denmiştir. Yani şüpheleri bir yana bırakıp yaratıcımızın gösterdiği bu doğru yolun, talimatlarına uyulduğu takdirde bulunacağına, kesin iman etmektir. Gaybın bir diğer anlamı da burada kısaca değinecek olursak, Allah yolunda gösterdiğimiz cehd-ü gayret insanlar tarafından farkedilmeyebilir, yani mü’min kendisi gayp hükmünde olabilir ama bu onun için önemli değildir çünkü o yaptığının karşılığını yalnız Allah’tan umar.

Bir diğer şart; hemen her hutbede söylenen söz “ve yukimunes salate” , yani namazı devamlı olarak kılmaktır. Hatta Kur’an-ı Kerimin bu ifadesi iyice düşünülecek olursa; salat kelimesinin anlamı yanıp tutuşmak ve ikame etmenin anlamı ayakta tutmak daha türkçesi gereği gibi namaz kılabilmek için devamlı çaba içinde olmak demektir.

Son olarak bu yolun en temel prensiplerinden bir diğeri de “Ve mimma razakna hüm yünfikûn” verdiklerimizden Allah yolunda harcarlar. Maddiyatçılık buhranına tutulmuş olan günümüz insanın anladığı gibi zenginlerin Allah yolunda harcamasından bahsedilmemiştir bu ayette. Bilakis Allah’a ulaşmak isteyen herkesin Allah’ın ona verdiği rızıktan harcaması önerilmiştir. Allah bir kimseye günde 3 ekmek rızık vermişse, Allah yolundaki kimse karnını tıka basa doldurmaz ve o 3 ekmeğin bir kısmını Allah yolunda harcar mesela günde yarım ekmek artırıp onunla sonu mutluluk olan bu yolu bulabilir.

Bir Hadisi şerifte Resûlüllah (S.A.V.) “Bir hurma tanesi ile de olsa cenneti satın alınız” buyurmaktadır. Ya da Allahu Teala birine yalnız kendi hayatını devam ettirecek, yani ölmeyecek kadar rızık vermiştir ama Allah’a ulaşmak isteyen o kişi bilgi ve becerilerini Allah yolunda harcar, yani insanları bilgisiyle aydınlatır. Ebu Hüreyre (R.A.) Resûlüllah (S.A.V.) den en çok hadis aktaran büyük bir sahabedir. Onların hayatları bile bizim için güzel örneklerle doludur.

Yüreğimiz burkula burkula söyleyeceğimiz bir tek söz kaldı. Bu günlerde insanların büyük çoğunluğu dünyayı ahiret hayatına tercih etmektedir. Ne mutlu sizlere ki  cevher ve marifetlerinizi göstermek için bu gün ortalık bomboştur. Allah-u Teala hepimize ve bütün insanlara Kur’an’a herşeyden fazla değer veren, okuyan, üzerinde düşünen, anlayıp hayatına uygulayan kimselerden olmayı nasip etsin.AMİN.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

İlgili Diğer Konular

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 172

Bu kitap Vâdedilen Mehdi ve Mesih (a.s.)’ın Dördüncü Halifesi Mirza Tahir Ahmet hazretlerinin körfez savaşı esnasında vermiş olduğu cu...

Video

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler