Mta-türk videolar için tıklayınız.

 

 • Necattan uzaklaşıyor olmanın belirtilerini merak edersek anlattıklarımın tam tersini düşünelim.

 

 1. Günah işleyince pişman olmamak ve iyilik yapınca mutlu olmamak
 2. Günah işleyince bin bir bahane uydurmak; “bu zaten kötü bir şey değil ki” demek
 3. İyilik yapınca kibir ve kendini beğenmişlikle dolmak
 4. Riyakâr olmak
 5. İnsanların dert ortağı olacağına kinle dolmak. Böyle birisi necat bulamaz. Allah’ın bir ismi Kuddüs’tür Yani tertemiz; kusursuz birisi. Necat böyle birisiyle bir olmak demektir. Kin besleyen birisi böyle birisiyle nasıl bir olsun? Hatırlamaya değerdir ki öyle iki sıfat vardır ki birisinin az kullanılması günahtır ve diğerinin çok kullanılması iyilik. Örneğin gazap sıfatının kullanımı caizdir ama son derece sınırlı olmak şartıyla. Merhametin kullanımı ise gerekçe bile olmadan caizdir; son derece serbesttir. Bu gazap sıfatının mukayyet olduğunu gösterir. Merhamet sıfatına gelince çoğu durumda da gerekli ve zaruridir, bazı durumlarda sadece caizdir ve ancak son derece kısıtlı durumlarda caiz değildir. Eğer birisi kendisini inceleyip “ben çoğu zaman öfkeliyim; merhametim ise zor çıkıyor” diyorsa bilsin ki içi kirlenmiştir; necattan uzaklaşmaktadır.
 6. Allah’ın işini kendi işi sanmamak! Örneğin dine verilen bir zarar söz konusu olunca alay etsin; “zaten böylesiniz; ben demiştim” gibi sözler sarf etsin. Münafıklar da Müslümanların girmek zorunda kaldığı savaşlarda hep kendi tarafıyla alay ederlerdi. Oysa gerçek sevgi bağları söz konusu olunca bu mümkün değildir. Birisinin çocuğu damdan düşerse alay etmeye mi başlar? “demiştim zaten” mi der yoksa üzüntüden ağlar mı? Muhakkak ağlar; itiraz etmeyi düşünmez bile. Sevdiğimiz birisi zarar görürse itirazlar yağdırmayız; içimiz kan ağlar, üzülürüz. Ateşten yanmış çocuğunu görünce anne “dememiş miydim?” demez. Kalbi sadece hüzünle dolar.
 7. İrfan elde edeceğine dini bilgiden yoksun olur. Böyle birisi aşağı doğru düştüğünü anlasın.
 8. Öfke ve heyecanın baskın olduğu anlarda Allah’ın ismini duymak hiç etki yapmasın; aynen devam etsin.
 9. Bariz günahlar hakkında bile “olur böyle şeyler” demeye başlasın.
 10. İyilik kapıları açılmasın.
 11. Kadere karşı güler bir yüzle boyun eğeceğine üzüntü hissetsin.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler