Mta-türk videolar için tıklayınız.

Şimdi meleğin insanın kalbini ve zihnini nasıl etkilediğini anlatacağım. Kendi tecrübelerim ve Allah’a yakın olan insanların aktardığı kadarıyla birisi hayırlı bir işe kalkıştığında melek o işin sevgisini onun kalbinde artırır. Sonra bir insan “ben bu iyiliği muhakkak yapacağım” diye kendi kendine karar verirse o iyiliği yapma zamanı gelince melek “şimdi tam sırası; yap hadi” der. Bu melek insanı zorlar anlamına gelmiyor; sadece zamanında haberdar eder.

İkinci yöntemleri şudur insanın ilmini artırırlar. Böylece insan yeni iyilikleri öğreniyor ve “bunu da yapayım; şu fırsat da boşa gitmesin” diyor. Ama unutmamak gerekir ki meleğin bu etkilerini tetikleyen yine insanın kendi kalbidir. Kalbi cilalandıkça meleğin etkisini çeker. Meleğin asıl işi insanı zorlamak değildir, kalbinde oluşan iyi düşüncelerini yerine getirmeyi kolaylaştırmaktır. Toplumda saygıdeğer birisi bir yoldan geçiyorsa herkes yol verir; önünden çekilir ama bu onların onu yürüttüğü anlamına gelmez. Sadece yürümesini kolaylaştıran bir ortam yarattığını gösterir. Melekler de aynı şekilde insan kolayca iyilik yapabilsin diye önünü açarlar.

Şeytanın işleyişi de benzerdir. O da zorla kötülük yaptırmaz. İnsan bir kötülüğü yapınca o hemen önüne ikinci kötülüğü koyar; “bunu da yap şimdi” der. İkinciden sonra üçüncü gelir ve böylece insan günaha batar. Örneğin birisinin aklına “çalayım” fikri gelir gelmez şeytan da “falanca kişi çok zengindir” fikrini yerleştirir. Yani şeytan da tavsiyeden başka bir şey yapamaz; gerçek anlamda kontrol edemez. Bu sebeple hem iyilik hem kötülük insanın kendi amelidir, melek veya şeytan sadece tavsiyelerde bulunurlar; yapılmasını kolaylaştırırlar.

Üçüncü yöntemleri şudur ki insanı öyle bir yere götürürler ki aklına iyilik fikirleri gelsin. Sonra akla gelen bu iyiliği gerçekten de yapmak insanın kendi elindedir, kendi işidir.

Denilebilir ki eğer hem iyilik hem kötülük konularıyla ilgili melek veya şeytanın yardımı dokunuyorsa ve özellikle kötülük konusunda şeytan insanın önünü açıyorsa insan neden cezalandırılıyor. Her ne kadar kötülüğü insanın kendisinin işlemiş olduğunu kabul etsek de sonuçta şeytanın katkısı da vardır. Bu konuda unutulmaması gereken şey şudur ki şeytanın insanın kalbine kötü bir düşünceyi yollaması insan için günah sayılmadığı gibi dikkate almaması iyilik sayılmaktadır. Günah ancak tavsiyeyi dikkate alınca ve uygulamaya geçince olur. Bir seferinde birisi Peygamber Efendimize gelmiş ve “aklıma öyle şeyler geliyor ki dilime bile getiremem” demiş. Peygamber Efendimiz ise “zaten iman’ın nuru budur” demiş.

Sözün özü şeytanın önerisi bir günah sayılmaz. İnsan eğer kalbinde oluşan bir vesveseyi terk ederse günahkar sayılmayacaktır. Kuran-ı Kerim şöyle der;

Yani kalbinizde yerleşmiş olan her şeyden sorulacaksınız. İster gizleyin ister gösterin.[1]

Bu ayet kalbinde oluşan kötü düşüncelerden sorulmayacağımızı söylemektedir. Ancak onları besleyip kalbimizde yerleştirirsek sorulacaktır. Bu sebeple şeytanın tahrik etmesi zulüm sayılmaz çünkü cezası yoktur. Bin kere de olsa cezası yok. Hatta her seferinde insan reddederse sevabını toplar.


 

[1] Bakara süresi 285. ayeti


Related news items:
Newer news items:
Older news items:

Sosyal Medyamız

Ahmediyet'e Davet

Multimedya

Dergimiz 22. Sayısı

Hz. Resulüllah'ın Yüce Şanı


Kur'an Meali

Cemaatimiz tarafından hazırlanan İkinci Kuran Mealimiz Yayında

Her Sureden önce açıklaması, Arapçası ve Türkçesi aynı hizada, Geniş indeks, Geniş Dipnotlar

Kitap

Downloads: 260

Bu kitap “Davetü’l Emir” adı altında 1926’da bir mektup şeklinde Urdu dilinde yazılmış olup, Farsçaya çevrilerek eski Afgan Kralı Emanullah Han’a sunulmuştu. İlk İngilizce te...

Video

Downloads: 147

Sabır, sebat ve dua; başta Peygamber efendimiz (s.a.v.) olmak üzere, müminlerin en büyük ö...

Ses-mp3

Namaz Vakitleri

Bölge :

Üyelere Özel Hediye Kitap

Duyurular

Her hafta değişik konularda sorularınızı cevaplandırıyoruz. Sorularınızı canlı olarak iletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki web sayfamıza tıklamak:
www.islamiyetin-sesi.org

Her Cumartesi Türkiye Saati ile 21:30, Almanya Saati ile 20:30 da

islamiyetin-sesi.org adresinden canlı izleyebilirsiniz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu gece özellikle dünyanın batısı, dansla meşgulken, alkol tüketirken ve heyecanlanırken, biz yeni yılda O’nun emirlerine itaat duygusunu koruyarak, inancımızı geliştireceğize ve bütün davranışlarımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda şekillendireceğimize, Allah’ın huzurunda söz vermeliyiz.

Allah’ın varlığı konusunu bir tarafa koyarsak, Kurtuluş sorusu belki de üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Gerçek Kurtuluş nedir? İlahi Adalet ile birlikte orijinal günah ve reenkarnasyon kavramı gibi yanılgılar doğuran keyfi tanımları nedeniyle “Kurtuluş” konusu karışık bir hal aldı ve önemi anlaşılamadı. Öte yandan İslam, konu hakkında aslında tutarlı ve rasyonel bir anlayış sunuyor. Diğer taraftan günümüz dünyasında karşılaşılan sorunlara yer veren:

-          Dünyevi sıkıntılardan necat mümkün müdür?

-          İbtila ve azabın farkınedir?

-          Günahtan tamamen kurtulmak; necat bulmak mümkün müdür?

-          Günaha olan meyilden kurtulmak mümkün müdür?

-          Necata doğru ilerliyor olmanın belirtileri nelerdir?

Sorularına da bu kitabımızda cevap bulacaksınız.

 

Kitap için tıklayın

Namaza yeni başlayacaksanız, veya zaten kılıyorsanız,

bilmeniz gerekenleri bulacağınız bölümümüz açıldı.

TIKLAYIN...

Bu kitap, manevi arayış içindekiler için ilmi gerçekleri çok pratik ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatan ve manevi yolculuğunuza rehberlik vasfı olan bir kitaptır. Ahmediye Cemaati’nin İkinci Halifesi olan kitabın sahibi Hz. Mirza Beşiruddin Mahmud Ahmed, kitabında konunun ehemniyetini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Bu öyle bir konudur ki her insanın aklına gelir, kalbini gıdıklar. Birçok insan bunu bana sormuş ve varsa bir reçete talep etmiştir. Soru şudur;

“İnsan hangi yöntemlerle kötülükten arınabilir, iyilikleri cezp edebilir? “

Genellikle verilen cevap. “İyilik yap işte, kötülüklerden de sakın” şeklindedir. Ama herkesin çok iyi bildiği gibi birçok insan “biz Kûr’ân-ı Kerîm’i okuduk, hadis kitaplarını ezberledik, Vâdedilen Mesih’in yazdığı kitapları da okuduk ama tam olarak günahtan arınmış, iyilikleri cezp etmiş sayılamayız. Şimdi söyleyin; bizim ilacımız nedir?” diyorlar.”

Umarız manevi yolculuğunuzda yolunuzu aydınlatmaya vesile olur.

Kitap için tıklayın

Bir sonraki yemeğin nereden geleceğini 1 milyar kişi bugün merak ediyor, hatta güvenli içme suyu, uygun barınak, tıbbi yardımı da. 1 milyar kişi herhangi bir umut olmadan mücadele ederek bekliyor. Humanity First Yoksul insanların yoksulluğunu azaltmak için Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerinde genelinde çalışıyor. Bu ay, yardımına ihtiyacım var, diyor...

Haydi yardım elini uzatın:

Fazal Ahmad is fundraising on JustGiving for Humanity First

 

Berakat-üd Dua

Yazan: Mirza Gulam Ahmed

Aligarh Müslim Üniversitesi’nin kurucusu Sir Seyyid Ahmed Han, Hindistan’daki Müslümanların çok önemli bir lideriydi. O, yeryüzünde meydana gelen her olayın kaza ve kadere tabi olarak gerçekleştiğine inanmaktaydı. Başka bir ifadeyle onun düşüncesine göre; Yüce Allahccher şeyi önceden tayin ettiği için, dua eden bir kimse, ettiği duanın sevabını ancak ahiret yaşamında bulacaktır ve dua vasıtasıyla bu dünyada bir değişiklik yaratmak mümkün değildir.

Berekâtü’d Dua, Müslüman Ahmediye Cemaatinin kurucusu Vadedilen Mesih ve Mehdi Hz. Mirza Gulam Ahmed Kadiyani’ninas, Sir Seyyid Ahmed Han’ın yukarıda beyan edilen inancını reddetmek üzere kaleme aldığı eseridir. Eser ilk olarak Kadiyan’da bulunan Riyaz-ı Hind Matbaasında, Hicri 1310 senesinin mübarek Ramazan ayında yayınlanmıştır. Kitap için tıklayın...


Namaz

Namaz nedir?

·     Namaz, bir kimsenin ihtiyaçlarını gidermesi için, tevazu ve acz ile Allah'ıncc huzurunda, O'na boyun eğmesidir.

·     Namaz,  Allah'acc karşı duyulan aşk, O'nun korkusu keza kalbin onun zikri ile meşguliyetidir.

·     Namaz bir insanın, O olmadan gerçekten hayat bulamayacağı ve de emniyet ile mutluluk yollarına erişemeyeceği, yüce şanlı Rabbinecc hitaben yalvarışıdır.

·     Namaz en yüce düzeyde bir ibadettir.

·     Namaz sadece bedeni bir durum ve hareket değildir. Farklı namaz hareketleri saygı, tevazu ve aczin göstergeleridir.

·     Namaz, günahtan uzaklaşmanın bir aracıdır. Hiçbir yol insanı, namazdaki kadar Allah'acc yakın kılmaz.

·     Namaz, ibadette bulunan bir kimsenin takvasının etkin bir ölçütüdür.

·     Yüce Allah'ıncc  lütfu ancak namaz yoluyla elde edilir. Kitap için tıklayın...

Suriye'ye Humanity First ile yardım ulaştırın

Humanity First Web sayfası için tıklayın.

Galerimiz Resimler