28.05.2014-Dünya Bülteni-Almanya'da Ahmediyye Cemaati resmen tanındı - Müslüman Ahmediye Cemaati

28.05.2014-Dünya Bülteni-Almanya’da Ahmediyye Cemaati resmen tanındı

Almanya'da Ahmediyye Cemaati resmen tanındı

Almanya’da Ahmediyye Cemaati resmen tanındı

Almanya’nın Hessen Eyaletinden sonra şimdi de Hamburg Eyaleti, Müslümanlar arasında itikadi bakımdan eleştirilen Ahmediye Cemaatini resmen tanıdı. Almanya’nın birçok eyaletinde ise Müslümanlara hizmet veren cemaatlar tanınmıyor

Kadıyaniler olarak da bilinen Ahmediye Cemaati Almanya Genel Başkanı Abdullah Uwe Wagishauser, dün basına yaptığı açıklamada kuruluş olarak Müslümanlardan vergi toplama hakkını kullanmayacaklarını, bunun yerine uzun vadede Hamburg’ta yayın yapan radyo ve televizyonun denetleme kuruluna katılmak ve imam eğitim merkezi ile bir İslami okul açmak istediklerini söyledi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’da yıllardan beri Müslümanlara hizmet veren birçok temsilci kuruluş, yoğun çalışmalarına rağmen resmi olarak tanınmazken, Hessen Eyaletinden sonra Hamburg Eyaleti de bu bölgede çalışmalar yapan Ahmediye Cemaatini, Katolik ya da Evangelist Kilise’yi tanıdığı gibi resmen tanıdı. Böylece Ahmediye Cemaati, Müslümanlardan vergi toplama hakkına dahi sahip oldu.

Almanya’da şu ana kadar Müslüman kuruluşlardan yalnızca Ahmediye Cemaati, Hessen ve Hamburg Eyaletlerinde resmen tanındı. Hamburg’ta Müslüman temsilcilerden oluşan ‘Şura’ isimli büyük bir birlik bulunuyor ve Ahmediye Cemaati Şura içinde yeralmıyor.

Hamburg Eyaletinde Katolik ve Evangelist Kiliselerle birlikte, Evangelist Serbest Kilise, Yahudi Cemaati, Danimarka Denizci Kilisesi, Yahova Şahitleri, Yunan Ortodoks Kilisesi ve Rus Ortodoks Kilisesi resmen tanınan kuruluşlar arasında ve vergi toplamak başta olmak üzere birçok haklara sahip bulunuyor.

Çoğunluğu Hindistan ve Pakistan’dan gelen Ahmediye Cemaati, Hz. Muhammed Efendimizin son peygamber olmadığına, kendi kurucuları Ahmed Kadıyani’nin de peygamber olduğuna inandıklarından dolayı itikadi bakımdan İslam alimleri tarafından eleştiriliyor. Almanya, 70’li yıllardan beri bu cemaatin Pakistan’da politik olarak takip edildiğini düşünerek cemaat mensuplarına siyasi iltica hakkı veriyor.

Kadıyanilerin Almanya’da toplam 225 dernekleri var ve bu derneklere kayıtlı yaklaşık 35 bin üyesi bulunduğu tahmin ediliyor. Üyelirinden 2 bin 400’ünün Hamburg’ta yaşadığı belirtiliyor. Hamburg’ta yaşayan toplam Müslümanları sayısı ise 140 binden daha fazla.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/299435/almanyada-hamburg-da-ahmediye-cemaatini-resmen-tanidi

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Almanya Jalsa’sına Davet

Bir Sonrakini Oku

Almanya Jalsa Salana toplantısı 33000 kişinin katılımıyla gerçekleşti..