7.08.2020 - Yıl boyunca Allah’ın Cemaatimize yaptığı lütuflar - Müslüman Ahmediye Cemaati

7.08.2020 – Yıl boyunca Allah’ın Cemaatimize yaptığı lütuflar

Hz. Halifetü’l Mesih 5 (Allah yardımcısı olsun) 7 Ağustos 2020’de İslamabad (UK) Mübarek Camisinde Cuma Hutbesi verdi. Hutbe çeşitli dillerde tercüme ile birlikte MTA televizyonunda canlı olarak yayınlandı. Huzur-i Enver, kelime-yi şehadet ve Fatiha suresinden sonra Saff suresinin 9 ve 10. Ayetlerini okuyup tercümesini sundu ve daha sonra şöyle buyurdu:

Bugün 7 Ağustos’tur ve bu İngiltere Ahmediye cemaatinin takviminde İngiltere Cemaati yıllık toplantısının ilk günüdür. Ancak bu salgın yüzünden calsa salana yapılamadı. Allah-u Teala bir an evvel durumu normale döndürsün ve biz bütün geleneklerimize göre calsa yapabilelim. MTA televizyonumuz bu eksikliği bir seviyeye kadar gidermek için program yaptı, geçen yılki değişik calsalardaki konuşmalarımı gösterecekler. Benzer şekilde bazı canlı yayınlar da yayınlanacak. Bu yüzden evlerinizde oturup bu üç günlük programları özel bir ilgiyle izleyin. Bununla birlikte, yıl boyunca Allah’ın Cemaatimize yaptığı lütufların güncel raporunu sunmak düşüncesi aklıma geldi. Böylece bu, cemaat üyelerinin imanlarının artmasına vesile olur. Bugünkü hutbede ve önümüzdeki Pazar günü salondan canlı yapılacak programda inşallah bu rapordan bazı iman artıran olaylar da sunacağım.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Geçen altı yedi aydan beri süren duruma rağmen Allah’ın lütfu ile Cemaatin terakki adımları  hep ilerlemektedir, özellikle terbiyet (ilmi ve manevi gelişim) ve cemaat ilişkilerinde özel bir gelişme oldu.

Huzur-i Enver, Hz. Mesih-i Mevud’dan (as) bazı alıntılar sundu. Hz. Mesih-i Mevud (as) bu yazılarında, İslam’ın ikinci dirilişinin bu döneminde İslam’ın tebliği ve ilerlemesinin ancak kendisine bağlı olduğunu açıkça ilan etti. Huzur-i Enver şöyle dedi: Bütün muhalefetlere rağmen Hz. Mesih-i Mevud’un Cemaati inşallah meyve verecek, çiçek açacak ve yayılacak, bu Allah’ın vaadidir.

Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Bana bildirildi ki (ھُوَ الَّذِیْ اَرْسَلَ رَسُوْلَہٗ) ayeti senin zatında gerçekleşti ve senin elinle ve senin zamanında diğer dinler üzerinde İslam’ın üstünlüğü kesin olarak ispatlanacak. Dedi ki, Allah-u Teala bu devirde bu cemaati işte bu sebeple kurdu ki böylece İslam’ın yaşayan bir din olduğuna tanık olsun ve Allah-u Teala hakkında marifet (tanıma, bilme) artsın ve Allah hakkında, günahı ve pisliği yok edip takva ve temizliği yayan yakîn (kesin iman) oluşsun.

Allah’ın lütfu ile bu yıl, Pakistan hariç dünya çapında 288 yeni cemaat ve 1040 yeni yerde Ahmediyetin fidanı dikildi. Yeni cemaatler kurulmasında Sierra Leone başı çekmektedir, orada kırk yeni cemaat kuruldu. Ondan sonra Kongo Kinşasa ve ondan sonra Gana gelmektedir. Yeni cemaatle kourulması konusunda Huzur-i Enver, Kongo Kinşasa, Gambiya ve Liberya vesaire ülkelerden, Allah’ın olağanüstü destek ve yardımını gösteren iman artıran olaylar sundu.

Filipinler’de aşırı Müslümanların bölgesi olan Salopin’de Allah-u Teala 23 kişinin biat etmesini nasip etti. Senegal’in Tanba Kandal bölgesinde tebliğ grubunun çabalarıyla bütün köy Ahmedi oldu. Aynı şekilde radyo programları vasıtasıyla bu yıl içinde 20 köyde Ahmediyetin fidanı dikildi. Guatemala’nın Koban şehrine ilk defa Cemaatin mesajı ulaştı ve orada üç kişi biat etti. Güney Filistin’in meşhur tarihi şehri El-Halil ve etrafındaki köylerde cemaat düzeni kuruldu ve bir Ahmedi evinin bir bölümünü mescit olarak ayırdı.

Allah’ın lütfu ile bu yıl boyunca dünyanın dört kıtasında 124 yeni ve 93 daha önce yapılmış cami Cemaatimize nasip oldu. Böylece bu yıl artan camilerin toplam sayısı 217 oluyor. Guatemala’da otuz bir yıl aradan sonra ikinci cami yapıldı. Norveç’te bir yerde, yerel halkın ve kilisenin muhalefeti yüzünden cami yapım programımız iki yıldır aksamıştı. Fakat Allah’ın kaderi üstün geldi ve o muhalefet eden kilisenin yönetimi kendi kilisesini koruyamadı ve cemaat o binayı satın alarak camiye çevirdi. Bu caminin ismi “Meryem Camii” konuldu. Bu yıl Malavi’de Cemaatin ilk camisi yapıldı ve üç köyden bin kişi biat ederek cemaate katıldı. Meksika’nın başkenti Meksiko’de üç katlı bir binanın zemin katı mescit olarak hazırlandı. Bu mescidin adı “Beytü’l Afiyet Mescidi”dir. Mali’de muhalefet ve hükümetin engellemeleri yüzünden üç yıldan beri kullanılamayan bir mescit yeniden kullanıma açıldı ve orada namaz kılınmaya başlandı. Tanzanya’nın sadece bir bölgesinde Allah’ın lütfu ile iki yeni cami yapmak nasip oldu. Burkina Faso’da iki yaşlı arkadaş, cami bağışına iki tavuk ve birkaç yumurta bağış olarak verdiler ve muallim bey onlara bunun makbuzunu verdi. Huzur-i Enver şöyle dedi: Yüz sene sonra bile Afrika’nın fakir insanları, Kadiyan’ın fakirlerinin örneklerini ortaya koyuyorlar. Fıtratı temiz birisi akıl gözüyle bakarsa bu cemaatin doğruluktan başka bir şey olmadığını anlayacaktır.

Tanzanya’nın Ringa bölgesinde tebliğ konferanslarından sonra 72 yaşındaki bir kadın, Halime Hanım kendi arsasının tapusunu cami yapımı için verdi. Cemaat üyeleri şimdi orada vakar-ı amel (gönüllü çalışma) yaparak cami inşa ediyorlar ve o yaşlı kadının oğlu da bu hizmete ortak olmaktadır. Burkina Faso’dan Zinet hanım uzun süreden beri hemşirelik kursuna katılmak için çabalamış ama başarısız olmuştu. O, kendi eğitimi için biriktirdiği parayı bağış olarak Cami inşaatı için verdi. İki hafta içinde kendisine, onun direk olarak seçildiği ve bütün eğitim masraflarının devlet tarafından karşılanacağı  sağlık şubesi tarafından haber verildi.

Allah’ın lütfu ile bu yıl içinde cemaat merkezi 97 adet daha çoğaldı, bu konuda Gana birinci sıradadır. Tanzanya’nın Simyo bölgesinde geçen yıl cemaat kurulmuştu. Orada bu yıl cami ve cemaat merkezi inşa edildi.

Vakar-ı amel, Ahmediye Cemaatinin ayrıcalıklı bir özelliğidir. Bu yıl 148 ülkeden gelen raporlara göre 114 ülkede toplam 41 bin 111 vakar-ı amel yapıldı. Bunlar sayesinde 5 milyon 213 bin dolar tasarruf edildi.

Merkez temsilcilerinin dünya çapındaki birçok ülkedeki turları ve Allah’ın lütfu ile bu turların olumlu etkileri görüldü.

Şu anda Afrika’nın sekiz ülkesinde İngiltere Cemaatinin gözetiminde baskı-matbaa işi yürütülmektedir. Oradan 612 bin kitap ve 94 milyon 85 binden fazla tebliğ broşürleri vesaire basıldı. Bu yıl Farnham matbaadan 360 bin 240 kitap yayınlandı. Bunlara ilaveten birçok dergi, kitapçık ve ofis kırtasiyesi işleri yapılmaktadır. Nezaret-i İşaat Kadiyan çatısı altında Yassernel Kuran’ın hattı olan “Hatt-ı manzur”da Kuran-ı Kerim’in güzel baskısı oldu. Huzur-i Enver şöyle dedi: Pakistan’da Kuran okumak, bulundurmak ve yayınlamak konusunda bizim yolumuza ne kadar engel çıkarılıyorsa, Allah-u Teala bizim için ondan daha iyi yollar açmaktadır.

Vekalet-i İşaat’a 93 ülkeden ulaşan raporlara göre 42 dilde 407 değişik kitap, broşür ve kitapçık, 4 milyon 256 bin 664 adet basıldı. Dünya çapında 29 dilde 94 gazete ve dergi yayınlanıyor. Aynı şekilde buradan 24 dilde 190 binden fazla kitap dünyanın değişik ülkelerine gönderildi. Vekalet-i Tasnif çatısı altında bu yıl Kuran-ı Kerim’in İtalyan dilinde tercümesinin gözden geçirilmesi tamamlandı. Sahih-i Buhari’nin tercüme ve açıklamasının 11 cildi tercüme edildi, Hz. Mesih-i Mevud’un (as) “İcaz-ı Ahmedi” adlı eserinin İngilizce tercümesi yayınlandı. Ruhani Hazain’in 10. Cildi hariç, diğer 22 cildinin basımı burada İngiltere olmaktadır.

Huzur-i Enver, Cemaat talimatları ve Hz. Mesih-i Mevud’un (as) kitaplarının mucizevi etkileriyle ilgili Ukrayna, Nepal, Hindistan ve Kiribati ülkelerinden bazı profesörler ve ilim sahibi kimselerin değerlendirmelerini sundu.

Broşür dağıtma planına göre bu yıl 111 ülkede toplamda 9 milyon 357 binden fazla broşür dağıtıldı. Bu sayede 22,7 milyon kişiye mesaj ulaştı.

Kuran-ı Kerim ve Cemaat kitapları  sergileri 7540 oldu. Bu sayede 343 binden fazla kişiye İslam’ın mesajı ulaştı. Çeşitli tercümelerde 1580 adet Kuran-ı Kerim misafirlere hediye olarak verildi. Huzur-i Enver, Hindistan’daki “Nur-ül İslam” şubesinin çabalarından özel olarak bahsetti.

Detaylı raporların özetini ve birçok iman artırıcı olayı beyan ettikten sonra Huzur-i Enver hutbenin sonunda şöyle dedi: Bu raporlar calsanın ikinci gününde sunulur, bu yıl calsa olmadığı için ben bunu iki bölümde sunmayı düşündüm. Nitekim bu raporun kalan bölümü salonda Pazar akşamı saat 4’de calsadaki tarz ile dinleyicilere sunacağım. Oradan bütün dünya, bu yıl Allah-u Teala’nın Ahmediye Cemaatine ihsan ettiği lütufları MTA vasıtasıyla dinleyecekler.

٭…٭…٭

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

‘Kim dinini değiştirirse onu öldürün’ hadisi sahih midir? Mürtedin yaşama hakkı yok mudur?

Bir Sonrakini Oku

Resulullah sav Rebiülevvel ayının 12. gününde mi doğdu?