Dünya Çapındaki Müslüman Lider buyuruyor ki: Müslümanların bölünmüş olması, Müslümanlara karşı zulme, keza İslam’ın hedef alınmasına fırsat vermektedir - Müslüman Ahmediye Cemaati

Dünya Çapındaki Müslüman Lider buyuruyor ki: Müslümanların bölünmüş olması, Müslümanlara karşı zulme, keza İslam’ın hedef alınmasına fırsat vermektedir

ahmediye medya

Basın Açıklaması

07 Temmuz 2023

Dünya Çapındaki Müslüman Lider buyuruyor ki: Müslümanların bölünmüş olması, Müslümanlara karşı zulme, keza İslam’ın hedef alınmasına fırsat vermektedir

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Başkanı, Mirza Masrur Ahmad Hazretleri, Filistinlilere yönelik zulmü ve İsveç’teki aşağılık Kuran yakma eylemini kınamanın yanı sıra, Fransa’daki ayaklanmalar hakkında da konuştu.

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Dünya Çapındaki Başkanı, Beşinci Halife, Mirza Masrur Ahmad Hazretleri, İslam âleminin birlik olmamasından duyduğu dert ve üzüntüsünü dile getirdi ve Müslüman ümmetin zayıflığının, İslam karşıtlarının Müslümanları hedef almasına fırsat verdiği görüşünü ifade etti.

7 Temmuz 2023 günü Tilford, İslamabad’da bulunan Mübarek Camii’nde verdiği Cuma hutbesinde konuşan Huzur, Filistinli Müslümanlara yönelik süregelen baskıya, İsveç’teki son Kuran yakma hadisesine, keza Nahel Merzouk adlı bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından Fransa’daki isyanlara dikkatleri çekti.

Bu olaylarla alakalı olarak Huzur buyurdu ki, Müslümanların İslam’ın haksız yere hedef alınmasına son vermesinin yegâne yolu, dünyanın her yerindeki Müslüman ümmetin, her türlü mezhepsel nefret ve bölünmeye son vermek üzere birleşmesidir.

Filistin’de devam eden durumdan bahseden Mirza Masrur Ahmad Hazretleri şöyle beyan etti:

“Filistinliler için dua etmeliyiz. Allah, zulüm gören insanlar için kolaylık ve ferahlık ihdas etsin. Onlara, kendilerine karşı sorumluluklarını yerine getiren, onlara doğru şekilde rehberlik eden, keza kendilerine karşı yapılan haksızlıklardan onları kurtaran liderler nasip eylesin. Onların karşı karşıya kaldıkları zulüm had safhaya ulaştığı halde, kendilerini koruyacak ya da onlara yol gösterecek kimse bulunmamaktadır. Keşke bütün dünya Müslümanları birlik olabilseler, onlar da bu sınama ve musibetlerden kurtulmuş olurlardı.”

Geçen hafta İsveç’te vuku bulan son Kuran-ı Kerim yakma olayını en güçlü şekilde kınayan Mirza Masrur Ahmad Hazretleri, şöyle buyurdu:

“İsveç’te ve başka ülkelerde insanlara, ifade özgürlüğü adına (İslam karşıtı) her istediğini söylemek, tamamen serbest kılınmıştır. Bu bahaneyle onlar, Müslümanlar nezdinde derin üzüntüye sebep olan eylemler vasıtasıyla, Müslümanların hisleriyle acımasızca oynamaktalar. Onların Kuran-ı Kerim’e saygısızlıkta bulundukları, keza Peygamber Efendimiz Hz. Muhammedsav hakkında bayağı sözler kullandıkları eylemleri, acımasız ve tiksindiricidir. Bu bakımdan, Müslümanların kendilerini içinde buldukları korkunç durumdan, Müslüman hükümetler de sorumludurlar, çünkü İslam karşıtı güçlerin bu kadar alçakça hareket etmelerine izin veren, onların bölünmüşlüğüdür. Müslümanlar, (Kuran’ın yakılmasına) tavır aldılar ve tepki gösterdilerse, bu kalıcı bir etkiye sahip olmayan, sadece geçici bir karşılık olacaktır. Bundan dolayıdır ki bizler, Müslüman liderler ve ümmet için gayretle duada bulunmalıyız. Duaya son derece ihtiyaç vardır.”

Mirza Masrur Ahmad Hazretleri, Fransa’da genç Nahel Merzouk’un öldürülmesinden kaynaklanan son ayaklanmalardan da bahsederek, şunları beyan etti:

“Fransa’da da Müslümanlar hedef alınmaktadır. Ancak son günlerde, (Nahel Merzuk’un öldürülmesinin ardından) kimi Müslümanların ve onlara katılanların sert karşılıkları, doğru bir yaklaşım değildir. Yıkarak hiçbir şeyin elde edilmesi mümkün değildir. Aksine Müslümanlar, eylemlerinin her noktada İslam’ın öğretilerine uygun olmasını sağlamalıdırlar. Çünkü ancak Müslümanların söz ve amelleri İslam’ın öğretileri ile uyumlu olduğunda, onlar barış ve başarıyı elde edeceklerdir. Her halükârda bizler, özellikle Müslümanlar, keza bütün dünya için duada bulunmalıyız ki, Yüce Allah bütün insanları zulümlerden korusun, dünyada barış olsun ve herkes birbirine karşı sorumluluklarını yerine getirmenin ne denli önemli olduğunu anlasın. Aksi takdirde dünya ciddi bir felakete doğru hızla ilerlemektedir.”

Mirza Masrur Ahmad Hazretleri ayrıca buyurdu ki:

“(Fransa’da) genç kurbanı desteklemek üzere çok şey yapıldığı iddia edilmektedir. Oysa halkın tepkisi bambaşka bir hikâye anlatmaktadır. Öldürülen çocuk için de, polis memuru için de internette bağış toplama kampanyaları düzenlendiği bildirilmiştir. Ve bu raporlara göre, çocuk için toplanan para, polis için toplanan paranın sadece küçük bir bölümü kadardır. Allah merhamet göstersin ve bu insanlara adaleti tatbik etmeyi nasip eylesin, keza Müslümanlar da birlik olsun.” (İnşallah)

End

Further Information: media@pressahmadiyya.com

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

30.06.2023 – Bedir Savaşının hazırlıkları ve hz. Resulüllah’ın (sav) duaları

Bir Sonrakini Oku

7.07.2023 – Bedir Savaşının detayları