Hz. Emir-ül Müminin’in (atba) 3 Nisan 2020 hutbesinden salgın ile ilgili kısım - Müslüman Ahmediye Cemaati

Hz. Emir-ül Müminin’in (atba) 3 Nisan 2020 hutbesinden salgın ile ilgili kısım

Hz. Emir-ül Müminin (atba) 3 Nisan 2020’de İslamabad’da Mübarek Camiinde Cuma hutbesi verdi. Hutbenin son kısmında şöyle buyurdu:

Şimdi, bugünlerdeki durumlarla ilgili hz. Mesih-i Mevud’dan (as) bir alıntı da sunacağım. Kendisi bir yerde Müftü sahib’e şöyle buyurdu:

Evleri aydınlık tutun ve bugünlerde evlerde iyi bir şekilde temizlik yapın. (Bu, vebanın yaygın olduğu günlerle ilgilidir.) Elbiseleri de tertemiz tutmak gerekir. Sonra hz. Mesih-i Mevud tekrar şöyle buyurdu: bugünlerde durum çok zordur ve hava zehirlidir ve de temiz tutmak sünnettir. Kuran-ı Kerim’de de yazılıdır ki

وَثِيَابَكَ فَطَهِّرْ  وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْ

Elbiselerini tertemiz kıl ve pisliği yok et.

Yine başka bir yerde şöyle buyurdu:

Şehirlerinde veya köylerinde şiddetli bir şekilde veba yayılan kimseler kendi şehrinden başka bir yere gitmesin, evlerini temizlesinler ve sıcak tutsunlar ve koruyucu önlemler alsınlar ve en önemlisi de içtenlikle tövbe etsinler. Tertemiz bir değişim meydana getirerek Allah-u Teala ile barışsınlar geceleri kalkarak teheccüd’de dualar etsinler.

Yine kendisi şöyle buyurdu:

Durumunuzdaki gerçek değişimdir ki ancak bu Allah’ın azabından kurtarabilecek. Vele niğme ma gile (ne güzel söylendi.)

Allah-u Teala her Ahmediye güç versin ki o, bu günlerde özel olarak dualara sarılsın, devletin talimatlarına göre de hareket etsin, evini de temiz tutsun, tütsü de kullansın, bulabildiği dezenfekte spreyleri de kullansın. Allah-u Teala hepinize rahmet ve merhamet etsin, ne olursa olsun özellikle bu günlerde dualara çok önem verin, Allah herkesi buna muvaffak kılsın.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Müslüman için miraç var mı?

Bir Sonrakini Oku

Keşfin farklı çeşitleri var mı?