İsveç Ülke Lacna İmaillah’ı (Kadın Kolu) Müslüman Ahmediye Cemaati'nin Dünya Çapında Başkanı İle Sanal Bir Toplantı Yapma Onurunu Yaşadı - Müslüman Ahmediye Cemaati

İsveç Ülke Lacna İmaillah’ı (Kadın Kolu) Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Dünya Çapında Başkanı İle Sanal Bir Toplantı Yapma Onurunu Yaşadı

BASIN AÇIKLAMASI 

24 Kasım 2021

20 Kasım 2021 günü, Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Dünya Çapındaki Başkanı, Beşinci Halife, Mirza Masrur Ahmed Hazretleri, İsveç Lacna İmaillah (Kadın Kolu) Ulusal Ofis Görevlileri ile sanal bir çevrimiçi toplantı yaptı.

Huzur, toplantıya Tilford İslamabad’da bulunan MTA Stüdyolarından başkanlık ederken, Ofis Görevlileri ise İsveç’in Göteborg kentindeki Nasir Camii’nin bayanlara ait bölümünden katılımda bulundular.

Toplantıda Huzur tüm katılımcılar ile konuştu ve ilgili Lacna Görevlilerine kendilerine verilen çeşitli sorumlulukları özetleyerek, bölümlerindeki faaliyetlerin iyileştirilmesi bakımından da rehberlikte bulundu.

Huzur, Genel Sekreter ile konuşurken, raporların ivedilikle hazırlanması ve gerekli geri bildirimlerin verilmesinin sağlanmasının önemini ana hatları ile belirtti. Huzur, tüm raporların hiçbir abartı unsuru içermeden, hatasız ve doğru olması gerektiğini söyledi.

Toplantı esnasında Huzur, Vadedilen Mesih’inas Vasiyet kitabının okunmasının özellikle teşvik edilmesinin üzerinde durdu. Huzur, bu (kitap,) referansları hafızalara kazanacak kadar sık okunmalıdır, öyle ki insanlar, onu bu denli iyi öğrendiklerinde, ona göre davranmaya da başlayacaklar, diye buyurdu.

Vasiyet kitabı hakkında konuşurken Huzur, şunları söyledi:

“Vasiyet her şeyi içerir – Vadedilen Mesih’inas zuhurunun sebeplerini, Hilafet’in amacını, keza onun lüzumu ve önemini de. Aynı zamanda o, dindarlık ve takva konusunu da kapsar.”

Terbiyat Sekreteri, tesettürün benimsenmesi hakkında Huzur’un rehberliğini istedi.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle buyurdu:

“Tesettürün benimsenmesi ile ilgili emir, benim ya da başka birinin verdiği bir talimat olmayıp, Kuran-ı Kerim’in bir buyruğudur. Namaz kılmak, Kuran-ı Kerim’i tilavet etmek, gayba inanmak, tesettür yapmak, oruç tutmak, bütün peygamberlere iman etmek, bunların hepsi Kuran-ı Kerim’in açık talimatlarıdır. Terbiyat dairesi, insanların Kur’an-ı Kerim’in emirlerini anlamalarına ve onlara göre hareket etmelerine yardımcı olma sorumluluğunu taşır.”

Ayrıca Huzur, mali durumu denetlemekle görevli Muhasebe Sekreterine, Lacna İmaillah’ın amaçlarını yerine getirmek üzere fonlarının uygun şekilde kullanılması için, harcamaların doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığının iyice kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Huzur, 12 yaş ve üstü Nasirat’ın (genç kızlar) ve Lacna İmaillah’ın genç üyelerinin dini ve eğitim ihtiyaçları ile ilgilenmenin önemini de vurguladı.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle buyurdu:

“On iki ila on beş yaş arasındaki kızlara, Müslüman Ahmediye Cemaati’nin örf ve âdetlerini takip etme alışkanlığını, keza tesettürü benimsemeği ve gösterişsiz giyinmeyi aşılarsanız; ayrıca onlar Müslüman Ahmediye Cemaati’nin ne olduğunu, örf ve adet, keza inançlarını, neden Müslüman Ahmedi olduğumuzu, dinin ne olduğunu, İslam’ın ve Kuran’ın bize neler öğrettiğini ve bizlerin bunlara göre nasıl amel ettiğimizi öğrenirlerse, bu çağda bunlara da sımsıkı tutunurlarsa, o zaman onlar yaşlandıklarında bile, bunlar üzerinde sapasağlam duracaklardır.”

Spor ve sağlıklı yaşamı teşvik etmekten sorumlu Sıhhat Cismani Sekreteri’ne konuşurken Huzur buyurdu ki, bu daire Lacna İmaillah üyelerinin düzenli olarak egzersiz yapmalarını ve Görevlilerin de buna örnek olarak liderlik etmelerini ve düzenli olarak üç ila dört buçuk kilometre yürümelerini sağlamalıdır.

Görevlilerden birisi, evlenmek üzere eş arayanlar için, onlar dini dünyevi meselelerin önünde tutarak bunu yapsınlar diye, Huzur’dan nasihat istedi.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle buyurdu:

“Mükemmel bir ahlaki eğitime ihtiyaç vardır. Terbiyat dairesi, genç hanımlar ve annelerine, dinlerine öncelik versinler diye ahlaki olarak rehberlikte bulunmalıdır. Aynı şekilde Huddam-ul Ahmediye (Genç Erkekler) Meclisi de gençlere dinlerine önem vermeleri için yol göstermeli ve eğitmelidir. Ayrıca onlar, iyi bir eğitim almaya da odaklanmalıdır. Yüce Allah’ın buyurduğu, sadece dini eğitiminizde başarılı olmanız gerektiği değildir. Aksine, dünya [yani dünyevi eğitim] ile de ilgilenmelisiniz. Ancak dünyayı üstün tutmayınız. Dininizi üstün tutunuz. Onların iyi işleri olmalı, ama aynı zamanda dindar da olmalılar, namazlarında da düzenli olmalılar, dinlerine önem vermeliler, keza Müslüman Ahmediye Cemaatine de bağlı olmalılar. Bu erkeklerin sahip olması gereken mertebedir. Bu annelerin de sorumluluklarının bir parçasıdır, yani onlar da çocuklarını bu şekilde ahlaki olarak eğitmelidirler.”

Huzur’a, çocuklarının sadece gayrimüslim arkadaşları olmaması için, annelerin onların arkadaşlıklarını nasıl dengede tutmaları gerektiği de soruldu.

Mirza Masrur Ahmed Hazretleri şöyle buyurdu:

“(Müslüman Ahmedi) çocuklarımız (sadece Müslümanlar ile değil) bütün çocuklar ile oynamalıdır. Çocuğunuza söyleyin ki, o bir Müslüman olduğu halde tüm insanlarla yaşamalıdır, keza herkes ile iletişime girip, oynamalıdır. İnanç ayrımı yapmaya gerek yoktur… Aynı zamanda şunu da çocuğunuzun zihnine aşılamalısınız ki, o bir Müslümandır ve Müslümanlar olarak sorumluluğumuz, bize verdiği her şey için Yüce Allah’a şükretmektir. Eğer başkaları bunu yapmıyorsa, bu onlar ile Allah arasında bir meseledir. Ancak bizler Müslüman Ahmedileriz ve bizlerin iyi bir örnek ortaya koymamız gerekir. Çocuklarımız arkadaşlarına, birlikte oyun oynayabileceklerini ve ders çalışabileceklerini bildirmelidir, ancak namaz vakti geldiğinde bunları eda etmeleri gerekir ve namaz bittikten sonra tekrar arkadaşlarıyla oynayabilirler. Bunun arkadaşları üzerinde de iyi bir etkisi olacaktır. İşte böylece çocuklarımızda, kendi değerlerine – bir Müslüman Ahmedi olmanın (değerine) – dair bir anlayışı yaratmak son derece önemlidir.

 

 

SON 

Daha fazla bilgi için: media@pressahmadiyya.com

Resimler: Makhzan-e-Tasaweer tarafından sağlanmıştır

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

19.11.2021 – Hz. Resulüllah’ın (sav) yüksek mertebeli sahabesi ve 2. Halifesi hz. Ömer bin Hattab’ın (ra) güzel vasıfları

Bir Sonrakini Oku

Şeriat nedir? Laiklik yönetimi şeriata karşı bir sistem midir?