Korona günlerinde oruçtan muafiyet var mıdır? - Müslüman Ahmediye Cemaati

Korona günlerinde oruçtan muafiyet var mıdır?

(Vadedilen Mesih (as)’ın 5. Halifesi 24 Nisan 2020 Cuma Hutbesinde bu soruya şöyle yanıt verdi:)

Bugünlerde virüs salgını sebebiyle insanlar soruyorlar; (Oruç tutunca) boğaz kuruyacak ve hastalığa yakalanma ihtimali daha da artacak, oruç tutalım mı, tutmayalım mı?

Ben bu konuda genel bir fetva veya karar vermem. Genellikle şöyle cevap yazıyorum: Siz kendi durumunuza bakarak kendiniz karar verin ve temiz kalpli olarak ve takvaya bağlı kalarak kendi kalbinizden fetva alın. Kuran-ı Kerim’in emri açıktır: Hasta iseniz oruç tutmayın. Hasta olma ihtimali var diye orucu bırakmak doğru değil. Hz. Mesih-i Mevud’un (as) söylediği gibi ondan sonra, bir mazeretten ikinci mazeret ve bir bahaneden ikinci bahane oluşur sürer gider. Eğer birisi, doktorun dediğine göre bu zor olabilir, diyorsa ben de bazı uzmanlar ve doktorlardan fikir aldım. Doktorların kendi görüşlerinde ihtilaf var. Bazı uzmanlar açıkça şöyle yazdılar: Oruçtan dolayı mutlaka hastalık geleceği kesin bir şey değil. Tabii ki, eğer belirtiler ortaya çıkmışsa, öksürük veya hafif de olsa ateş varsa veya başka bir semptom görüldüyse o zaman oruç tutmayın, oruçluysanız da bozun. Doktorlar arasında da tutulmamasından yana meyilli olanlar vardır, yahut öyle şartlar getirirler ki onun neticesinde de tutmamanın daha iyi olduğu sonucu çıkar. Onların açık düşünceleri yoktur. Korkutuyorlar ve bununla birlikte diyorlar ki gıdalara dikkat ederek tutun. Şimdi, fakir halk gıdalarda, nereye kadar ve hangi şeylere dikkat edecek?

Her neyse, farklı görüşlere bakarak çıkan netice şudur ki oruç tutmakta bir sakınca yok. Ama eğer az da olsa şüphe varsa o zaman derhal orucu terk edin. Bazılarının düşüncesine göre bir evde hastalık varsa ve o şahıs kendisi sıhhatli olsa bile oruç tutmamalıdır ama diğer doktorun görüşüne göre bunun bir gerekçesi yoktur. Her ne ise orucu açarken de başlarken de su içmek gerekir. Kendisi hakkında çok ihtiyatlı olanlar gücü de yetiyorsa, bedende suyu uzun zaman tutan yiyecekler yesinler. Velhasıl doktorların görüşlerinde ihtilaf olduğuna göre, ki bunlar arasında Amerikalı doktorlar da var, Almanyalı doktorlar da, buranın doktorları da var, o halde sebepsiz yere orucu bırakmak (olmaz). Şuna da bakmamız lazım ki, hz. Mesih-i Mevud’un (as) (bahane uydurup biz hastayız diyerek) kendi teviline güvenirler dediği zümreden olmayalım. Elbette tedbirli olmak lazım. Bazılarının su ihtiyacı o kadar az olur ki neredeyse su içmezler. Oruç da tutarlar genel olarak da su içmezler. Bizim bir büyüğümüz vardı, o, yaz sıcağında bütün gün dolaşırdı ve biz su için gelir gelmez suya doğru seğirtirdik. Ama ben ona kaç defa sorduysam azıcık su bazen içti bazen içmedi. Derdi ki benim suya ihtiyacım çok azdır.  Her ne ise değişik tabiatlı kimseler oluyor. Bu durumlarda ne seviyeye kadar buna dikkat etmek gerekir. Buna, herkes kendi tabiatına bakarak kendisi karar versin ve kendi kalbinden fetva alsın.

Ve dua edin. Oruç tutmak için Allah’tan güç isteyerek dua edin. Bu günlerde çok çok dua edin ki Allah-u Teala insanlara akıl versin. Allah-u Teala’yı tanısınlar. Allah bu salgını çabucak dünyadan yok etsin, dünyaya merhamet etsin. Ve biz Ahmediler de takva üzerinde yürüyerek Allah ve O’nun kullarının haklarını eda edelim ve de ramazanın bereketlerinden dolu dolu istifade edenlerden olalım.  Şunu da unutmayın, dünyanın bugünlerdeki durumundan dolayı, bu gibi bir salgın yüzünden dünyanın ekonomik durumu da son derece bozuldu. Bugünlerdeki gibi bir ekonomik durum olunca peşinden savaş ihtimali de çok artar. Birçok yazar, bu gibi şeyler söylüyorlar. Ve ayrıca dünyadar hükümetler kendi menfaatlerini yoluna koymak için dünyevî hilelerle onu halletmeye çalışırlar. Kendi haklarının ilgisini çevirmek için öyle şeyler söyler ki bu onları daha da zorluklara sokar. Sonra daha da felakete sürüklenir bu insanlar. Söylediğim gibi yazarlar bu şekilde de görüş bildirmeye başladılar. Allah-u Teala büyük güçlere de akıl versin de onlar da mantıklı davransınlar ve dünyada daha fazla fesat çıkaracak ve daha da felaket getirecek adımlar atmasınlar. Şimdi artık gazetelerde açıkça yazılmaya başlandı, yazarlar da söylemeye başladılar; Amerika İran’ı tehdit etti. Çin, doğru bir şekilde haber vermemekle suçlanıyor ve diyorlar ki, Çin mahkemeye çıkarılmalı, onlara şöyle davranılmalı. İran’a biz şunu yapacağız. Velhasıl Amerika hükümetinin de mantıklı davranması lazım diğer hükümetlerin de mantıklı olması lazım. Bu durumda, yanlış bir adım atıp dünyayı daha da felakete sürüklemek yerine sağlıklı düşünerek, doğru planlar yaparak ve Allah’a yönelerek, O’na doğru eğilerek, Allah’tan yardım isteyerek bu salgından kurtulmak için dua edin, çaba sarfedin ve bu salgının tedavisini bulmaya çalışan bilim insanlarına yardım edin. Allah-u Teala bizi dualara muvaffak kılsın, kendi durumunu düzeltme gücü versin. Dünyayı ve dünyevi büyük hükümetleri akıl ile politikalarını yapmaya ve gelecek için eylem planları hazırlamaya muvaffak kılsın. Amin

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Sınav ya da ağır işler nedeniyle oruç tutmamak doğru mudur?

Bir Sonrakini Oku

Ramazanın maneviyatına ulaşabilmek için neler yapılmalıdır?