Müslüman Ahmediye Cemaatinin Dünya Çapındaki Başkanı Bayram Hutbesinde Filistin Halkının Hakları için konuştu - Müslüman Ahmediye Cemaati

Müslüman Ahmediye Cemaatinin Dünya Çapındaki Başkanı Bayram Hutbesinde Filistin Halkının Hakları için konuştu

14 Mayıs 2021

Müslüman Ahmediye Cemaatinin Dünya Çapındaki Başkanı Bayram Hutbesinde Filistin Halkının Hakları için konuştu

Mirza Masrur Ahmad Hazretleri, Müslüman ulusları birlik göstermeye ve Filistinlilere yapılan zulüm ve haksızlıkların karşısında durmaya davet ediyor

Müslüman Ahmediye Cemaatinin Dünya Çapındaki Başkanı, Beşinci Halife, Mirza Masrur Ahmad Hazretleri, bugün erken saatlerde verdiği Bayram Hutbesinde, İsrail’in Filistin halkına uyguladığı zulmü şiddetle kınadı.

Mirza Masrur Ahmedfrf5

Tilford İslamabad’daki Mübarek Cami’inde bulunan Müslüman Ahmediye Cemaatinin merkezinde konuşan Huzur, İsrail Devleti’nin son günlerde Filistinlilere uyguladığı insafsız güç kullanımını ve Filistinli aileleri Şeyh Cerrah’daki evlerinden çıkarma girişimlerini kınadı.

Mirza Masrur Ahmad Hazretleri şöyle buyurdu:

“Bugün ağır zulümlere maruz kalan Filistin halkı için içtenlikle dua etmeliyiz. Son günlerde Mescid-i-Aksa’da namaz kılmak için gittiklerinde, onlar devlet yetkilileri tarafından acımasızca saldırıya uğrayıp, dövüldüler. Aynı şekilde, mülkü kendilerine ait küçük bir semt olan Şeyh Cerrah’dan da zorla çıkarılıyorlar.”

Mirza Masrur Ahmad Hazretleri şöyle devam etti:

“(İsrail) polisi göz yaşartıcı gaz ve mermi kullanmaktadır ve şimdi de hava saldırıları başlamıştır. Onlar, düşmanlarını ve militanları hedef aldıklarını söyleseler de, gerçekte korkunç ve insaftan uzak gaddarlıklar yaşanmakta, keza masum siviller saldırıya uğramaktadır. İsrail polisinin yaralıların tıbbi yardım ve tedaviye erişimini engellediğine dair basında çıkan haberler de bulunmaktadır.”

Filistinliler için dua ederek, Mirza Masrur Ahmad Hazretleri şöyle buyurdu:

“Allah mazlumlara merhamet eylesin ve O, zalimleri adaletin önüne çıkartsın.”

Ayrıca Huzur, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, İsrail hava saldırıları sonucunda dokuz masum çocuğun Pazartesi günü öldürülmesini nasıl kınamadığından da bahsetti. O (olaydan) bu yana, daha birçok masum Filistinli katledildi.

Huzur, mevcut durumu anlatan, basında çıkan haberlere de değindi.

Mirza Masrur Ahmad Hazretleri ilaveten şöyle buyurdu:

“İsrail gazetesi Haaretz’deki bir makalede şöyle denmekte: ‘Burada uygulanan benzersiz bir adalet biçimidir: Benim olan sonsuza kadar benimdir ve senin olan da – sonsuza kadar benimdir.’ Filistinlilerin hakları, tam da bu şekilde gasp edilmektedir. Yüce Allah kendilerine merhamet eylesin. Bu bayram Filistinliler için sevinç değil, dağlar kadar keder getirdi. Allah onların üzüntülerini neşeye dönüştürsün, keza onlar hayatlarını barış ve huzur içerisinde yaşayabilsinler.”

Mirza Masrur Ahmad Hazretleri şöyle devam etti:

“(Dua ediyorum ki,) Filistin halkı, kendilerine doğru yol gösterecek liderler bulabilsinler. Elbette Müslüman ülkeler bir araya gelmelidir ve dünyada ezilen Filistinliler ve diğer Müslümanları korumak üzere eylemde bulunmalıdır. Hâlbuki Müslüman âlem bölünmüş durumdadır ve Müslüman ulusların arasında tam bir birlik de bulunmamaktadır. Şüphesiz bu durumda Müslüman ülkeler, vermeleri gereken tepkiyi gösteremediler. Onlar zayıf beyanlarda bulundular, oysa hepsi bir araya gelip, ortak bir açıklama yapsalardı, bunun çok daha büyük bir etkisi ve taşıdığı daha büyük bir ağırlığı olabilecekti.”

Son olarak Mirza Masrur Ahmad Hazretleri buyurdu ki:

“Allah, Müslüman liderlerine sağduyu ve hikmet ihsan etsin. Aynı zamanda O, İsraillilere de akıl versin ki, onlar adaletsizliklerinden sakınıp, geri çekilebilsinler. Dahası liderlik eksikliğinden mustarip Filistinlilere de, eğer kendi taraflarında bir adaletsizlik varsa – ki gerçekte durum böyle değildir – Allah yol göstersin. Eğer onlar (Filistinliler) sopa kullanıyorlarsa, kendileri de ağır roketler ve gelişmiş silahlara maruz kalmışlardır ki, bu daha önce bahsettiğim bir husustur. İki tarafın da kullandıkları kuvvetin mukayese edilebilir bir durumu yoktur. Bundan dolayı Filistinliler için dua etmeliyiz. Yüce Allah onların durumunu iyileştirsin ve kendileri için özgürlüklerinin yollarını yaratsın, keza kendilerine ilk antlaşma ile tahsis edilen haklı yerlerine ve topraklarına tutunmaya devam edebilsinler.”

Bayram Hutbesinde Huzur, Müslüman Ahmedilere aynı zamanda daha geniş anlamda dünya için dua etmelerini hatırlatarak, yeryüzündeki tüm muhtaç insanlar ve haksızlıklara uğrayanlar için de dua etmeleri gerektiğini bildirdi.

SON 

 

Daha fazla bilgi için: media@pressahmadiyya.com

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Vadedilen Mesih ve Mehdi as Hristiyan misyonerlerle nasıl mücadele etti?

Bir Sonrakini Oku

14.5.2021 – Ey Kalp! Sen bu insanları ho şgör. Onlara acıma duygularıyla bak, çünkü bu insanlar benim Peygamberimi (sav) sevdiğini iddia ederler.