Tanınmış Rus yazar ve şair Ravil Bukharev İngiltere’de vefat etti - Müslüman Ahmediye Cemaati

Tanınmış Rus yazar ve şair Ravil Bukharev İngiltere’de vefat etti

Londra’daki Rus Büyükelçiliği, tanınmış yazar ve şair Ravil Bukharev’in 24 Ocak 2012 günü Londra’da vefat ettiğini bildirdi.

Ravil Bukharev, 1951 senesinde Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da doğmuştu. Büyükelçilik tarafından yapılan basın açıklamasında, kendisinin 1977 senesinden beri Sovyet Yazarlar Birliği üyesi olduğu ve benzer şekilde bazı diğer ülkelerde de yazar derneklerinde faal olarak yer aldığı bildirilmiştir.

Bukharev, 1990 senesinden beri yaşamakta olduğu İngiltere’de bulunan Rus toplumu içerisinde de öne çıkan bir yere sahipti. Dokuz dil bilen ve otuzun üzerinde basılmış kitabı bulunan Bukharev, Rus Federasyonu’nu birçok kez uluslar arası kitap fuarlarında temsil etmiş ve alanında hem Rusya hem de Tataristan tarafından değişik ödüllere layık görülmüştü.

Doğuştan Müslüman olan Ravil Bukharev, Müslüman Ahmediye Cemaati’nin seçkin bir üyesi olarak cemaat içinde de önemli görevler üstlenmişti. Kendisi Rus masası adına cemaatin çeşitli yayınlarının ve özellikle Vadedilen Mesih ve Mehdi’nin V. Halifesi’nin Cuma Hutbelerinin Rusçaya tercümelerini düzenli olarak yapmaktaydı.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

10.12.2011, www.haberayna.com, “Ahmediye Cemaati’nden Papa’ya mektup”

Bir Sonrakini Oku

2012 Almanya Jalsa Salana (1-3 Haziran)