Teyemmüm Abdesti - Müslüman Ahmediye Cemaati

Teyemmüm Abdesti

Yukarıda anlatılanlar normal koşullarda, kişinin sağlıklı olması ve temiz suyun bulunması halinde gerçekleşen normal bir abdesti anlatmaktadır. Hastalık durumunda ya da suyun olmaması halinde abdeste alternatif olarak teyemmüm uygulanabilir. Eğer temiz ve tozlu bir satıh (yüzey) ya da toprak mevcut ise kişi avuçlarını buraya sürmek suretiyle ve iki elini yüzüne sürüyormuş gibi bir hareketle teyemmüme başlar. Daha sonra kişi ellerini her bir kolunun dış kısmına sürer. Eğer çok fazla toz ellerde kalıyor ise kişi bu fazlalığı silkeleme yoluna gidebilir.

Teyemmüm, alternatif bir abdest şekli olup her fırsatta tüm şartlarıyla tam bir abdest alınmaya çalışılmalıdır. Teyemmüm ile ilgili hatırda tutulması gereken bir başka şey de teyemmüm ile ancak bir vaktin ibadetinin yapılabildiğidir.

Eğer kişi abdestten hemen sonra çoraplarını giymişse bunu müteakip 24 saat boyunca tekrar abdest alması gerektiğinde ayaklarını yıkaması illa gerekli değildir. Bunun yerine ellerini ıslatıp suyun fazlalığını silkeledikten sonra ellerini çoraplarının üzerine sürmek suretiyle ayağını meshedebilir. Bu, abdest sırasında ayakları yıkamaya bir alternatiftir, ve bu durum yolculuk esnasında üç gün boyunca sürebilir.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Abdesti Bozan ve Yeniden Alınmasını Gerektiren Durumlar

Bir Sonrakini Oku

Namazın Kılınışı