03.04.2015 - Allah'ın (c.c.) sayısız nimetleri - Müslüman Ahmediye Cemaati

03.04.2015 – Allah’ın (c.c.) sayısız nimetleri

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 3 Nisan 2015’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Bunda hiç şüphe yok ki Ahmediyet, Allah’ın vaatlerine uygun olarak serpilecek, meyve verecek ve gelişecek olan Allah’ın diktiği bir fidandır. Huzur-u enver, Allah’ın, Ahmediye Cemaatine katılan yeni Ahmediler üzerindeki lütuflarına dair olaylar anlattı. Yüce Allah onların kalbinde doğruluk nuru yarattı ve biat ettikten sonra onlar imanlarında sağlamlık ve yakin, ihlas ve maneviyatta ilerlemektedirler. Namazlarına lezzet, şevk ve huzur geldi, amelî durumları iyileşti ve Ahmediyet’in ilmî kelamı vasıtasıyla onların ilim ve irfanları da arttı.

Huzur-u Enver buyurdu ki, Ahmediyet’e girdikten sonra iyi tabiatlı insanlar bizzat kendileri, Ahmediyet vasıtasıyla İslam talimatlarını anlamanın kolaylaştığını söylüyorlar. Belirgin amelî değişiklikler oluyor ve Allah-u Teala ile gerçek bir ilişki meydana geliyor. Huzur, işte bunu her Ahmedi elde etmeye çalışmalı buyurdu. Gine Konakri’den bir arkadaş anlatıyor: Biat ettikten sonra bende öyle bir manevi değişiklik oldu ki bundan önce ben asla hissetmemiştim, bana yıllardır aradığım huzur nasip oldu. Kongo’dan bir papaz Ahmediyet’i kabul etti, o şöyle yazdı: Ahmediyette bulduğum kalp huzuru ve Allah’a yakınlık duygusu daha önce hiç olmamıştı, artık Ahmediyet benim herşeyimdir.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: MTA vasıtasıyla da bir çok insana Ahmediyet nasip oldu, ayrıca Hazreti Mesih-i Mevud’un as kelamı da kalpleri etkiler. Morakeş’ten bir arkadaş şöyle yazar: Yüce Allah bana biat etmeyi lütfetti ve ben Hazreti Mesih-i Mevud’un as kitaplarını tetkik etmeye başladım, o zaman hissettim ki bu benim yaralarımın merhemi ve benim ruhumun ilacıdır. Bosna’nın mürebbisi şöyle yazdı: Geçen sene siz amelî ıslah ile ilgili hutbeler vermiştiniz, bunun neticesinde özellikle sabah namazlarına hiç olmadığı şekilde insanlar katılıyorlar. Makedonya’dan bir arkadaş şöyle yazdı: Benim hanımım daha önce tesettür yapmazdı, fakat Almanya calsasında sizin lacnaya hitabınızı dinleyip tesettür yapmaya başladı. Şimdi devamlı olarak tesettüre riayet etmektedir ve Ahmediyete güçlü bir şekilde bağlıdır ve Allah’ın lütfu ile imanda da ilerlemektedir. Huzur-u Enver, genç kızlarımız ve kadınlarımız özellikle buna dikkat etmeleri gerekir ki tesettür dini bir emirdir, bu yüzden bu emre göre hareket ederek tesettüre özen göstermeye devam edin, buyurdu.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Biat edenlerin böyle iman verici olaylarıyla dolu raporları okuduğumda görüyorum ki Allah-u Teala mucizelerini nasıl gösteriyor, o mucizeler vasıtasıyla nasıl insanlara yol gösteriyor. Muhalefetler ile iyi tabiatlı insanların kalbini Hazreti Mesih-i Mevud’a as çeviriyor, ilim ve irfanda ilerlemeye, amelî durumları iyileştirmeye karşı ilgi oluşuyor. Kısacası bu konu, Allah’ın Hazreti Mesih-i Mevud’a as yardımları ve destekleri hakkında bilgi veriyor, İslam’ın yüceliğini ispatlıyor ve Hüda Teala’nın varlığı hakkında anlayış ve idrak yaratıyor. İşte bize, yeni gelenlerin (iman verici) olaylarını dinleyip bir taraftan hem kendimizin hem onların imanda ilerlemesi için dua etmek gerekir, diğer taraftan dünya için de dua etmek gerekir. Huzur-u Enver, İslam ülkelerindeki mevcut durumları açıklayıp onlar için dua edilmesini telkin etti.

Huzur-u Enver son olarak, Amerika’dan sayın İntisar Ahmed İyaz Bey’in oğlu sayın doktor İftihar Ahmed İyaz Bey’in vefatından dolayı onun hayırlı amellerinden bahsetti ve hazır cenaze namazını kıldıracağını bildirdi. Aynı şekilde, Camia Ahmediya Kadiyan’da öğrenci olan Azizim Vesim Ahmed’in vefatından dolayı merhumun hayırlı amellerinden bahsetti ve gaip cenaze namazını kıldıracağını bildirdi.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

27.03.2015 – Halifetül Mesih II: Hikmet incileri

Bir Sonrakini Oku

10.04.2015 – Allah’a ibadetin hikmeti