05.08.2016 - 2016 UK Jalsa Salana Hazırlıkları - Müslüman Ahmediye Cemaati

05.08.2016 – 2016 UK Jalsa Salana Hazırlıkları

Bizim dinimizin ismi dahi, terörü, zor kullanmayı ve şiddeti reddetmekte ve barış mesajı vermektedir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 29 Temmuz2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle dedi: Bugünlerde dünyanın durumu hızla tahrip olmaktadır. Ne talihsizliktir ki bu yüzden bazı gruplar oluşuyor. İnsaf ve barışın bayraktarı olan dinin, ülkelerdeki ileri gelenleri,  insafı mahvediyorlar ve menfaat düşkünleri bundan istifade ediyor. Bunun sebebi, hükümetlerin halkın çıkarlarını tercih etmek yerine kendi menfaatlerini yeğ tutmalarıdır. Tahammül kalmamıştır ve hükümetlerin attıkları adımlar da zalimanedir.  Eğer haksızlıklar bu şekilde devam ederse tepki oluşacaktır ki büyük güçler bunu kullanırlar. Düşünerek ve idrak ederek adım atmak aklın gereğidir. Bugünlerde dua çok gereklidir. Masumların öldürülmesi dinin talimatı değildir. Resulüllah (sav) savaş sırasında askerlere şöyle talimat vererek onları gönderirdi: Kadınlara, çocuklara, yaşlılara, rahiplere ve din adamlarına hiçbir zarar vermeyin, öldürmek zaten uzak bir konudur.  Bizim dinimizin ismi dahi, terörü, zor kullanmayı ve şiddeti reddetmekte ve barış mesajı vermektedir. Gerçek bir mümin namazda Allah’ın rahmetini ve lütfunu istiyorsa o zaman şerden, fesattan, günahtan uzak durur. Çünkü namaz hoşlanılmayan ve kötü şeylerden uzaklaştırır. Dinimiz der ki, selamı yaygınlaştırın ve barışı yayın. Dinin her emri açıkça anlatıyor ki bizim dinimiz barış ve emniyet dinidir.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle der: İslam, kendi talimatlarını iki kısma ayırmıştır: Hukukullah (Allah’ın hakları) ve hukuk-ul ibad (insanların hakları). Sırf din muhalefeti yüzünden birisine eziyet vermek iyi bir yol değildir. İnsanoğlu arasında sevgi ve birlik olması da dinin temellerinden biridir. İnsanoğlu arasında sevgi ve muhabbet yaratmak için çabalayın, kim hangi dine mensuptur diye bakmayın. Zulüm ile hareket ederek masumları öldürmek yerine barış, güven ve emniyet kılıcıyla kalpleri fethederek Allah’ın kapısına getirin. Dini, bir baba rahmeti ve muhabbetinin gölgesi yapın. Muhaliflere itiraz etme fırsatı vermeyin.

Ahmedilerin unutmaması gerekir ki, onların her saldırısı bizim dikkatimizi, eskisinden daha fazla bizim sorumluluklarımıza çekmeli. Aramızdan her birinin, benim dinimin temeli barış ve emniyet üzerinedir, diye dünyaya anlatması gerekir. Papa bile, uluslararası savaşlar dinî değil menfaat savaşlarıdır, diyerek iyi bir açıklama yaptı. Bugünlerde twitter ve facebook üzerinden binlerce yüzbinlerce insana mesaj ulaştırılır. Onlara göz atmak ve cevap vermek de bizim işimizdir. Daha çok iş vardır, epeyce bir iş başarıldığını zannetmeyin. Büyük bir hikmetle ve gayretle çalışmak gerekecek. Dua edin ki kendi hayatımızda ilerlemenin manzaralarını görelim. Her Ahmedinin bugünlerde, Müslüman Ahmediye Cemaatinin bir üyesi olması hasebiyle dualara ve sadakalara dikkatini çevirmesi gerekir. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: Kime rahmet kapısı açılmışsa sanki ona cennetin kapısı açılmıştır. Aynen bunun gibi, musibetlerden ve ateşten korunmak için sadaka verin, buyurdu. Sadaka vermek her birimizin sorumluluğudur.

Hazreti Mesih-i Mevud (as) şöyle der: Sadaka ve dua ile bela uzaklaştırılır, duanın kabulü için insanın kendi içinde temiz değişiklik yaratması ve Allah’ın sınırlarını bozmaması şarttır. Kuran-ı Kerim’den bazı duaları yapmamız gerekir. Hazreti Mesih-i Mevud (as) bu konuda şu püf noktasını açıkladı: Kuran-ı Kerim’deki dualar, bir mümin ihlaslı bir şekilde bu dualarla yalvarırsa Allah (cc) onu kabul etsin, diye Kuran’a konulmuştur. Huzur-i Enver bazı duaların okunması konusunda nasihat etti. Allah-u Teala, Müslüman Ahmediye Cemaatini, cemaat olarak da kişisel olarak da muhaliflerin şerrinden korusun, onların şerrini yine onlara döndürsün ve bizler dini yayanlar olalım.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda, muhterem Evan Vernon bey, sayın Seyyid Nadir bey ve New York Cemaati başkanı Nezir Ahmed Ayaz bey’in vefatından dolayı merhumları hayırla yad etti ve gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

Kaynak: Roznama Alfazl, 2 Ağustos 2016

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

29.07.2016 – İslam’ın gerçek mesajını yaymak

Bir Sonrakini Oku

19.08.2016 – Jalsa Salana İzlenimleri