19.08.2016 - Jalsa Salana İzlenimleri - Müslüman Ahmediye Cemaati

19.08.2016 – Jalsa Salana İzlenimleri

Calsa Salana, sevgi, barış ve gerçek kardeşliğin büyük bir örneğidir.

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 19 Ağustos 2016’da Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Allah’ın lütfu ile geçen hafta İngiltere Ahmediye Cemaatinin Yıllık Toplantısı düzenlendi. Birçok çekincelere rağmen, dünyanın durumu sebebiyle en fazla endişe calsanın yapılmasıydı. Son derece güzel bir şekilde üç gün geçirildi ve calsa sona erdi. Gelecekte de Allah-u Teala Cemaati her türlü sıkıntılardan ve şerlerden korusun. Amin.

Calsanın manevi ortamını, durumunu ve bizim üzerimizde etki bırakan şeyleri daima hayatımızın bir parçası yapmak için çaba sarfetmeliyiz. Şöyle dua etmeliyiz: Ey Allah’ım! Senin lütuflarının yağmuru ve hz. Mesih-i Mevud’a (as) verilen müjdelerin, bizim hayatımızın bir parçası olmasından bizi mahrum bırakma! Allah lütfetsin ki, biz O’na şükreden kullar olarak Allah’ın lütuflarını hakedenlerden olmaya devam edelim. Huzur-i Enver şöyle dedi: Hüdam, etfal, ensar büyük bir ihlas ile vakar-ı amel yapıyorlar ve calsa görevlerini de yerine getiriyorlar. Zamanın Halifesinin burada olması sebebiyle İngiltere Calsası uluslararası bir calsa oldu.  Bu defa Amerika ve Kanada’dan gelen gönüllü çalışanlar bakımından da milletlerarası bir hüviyeti oldu. O hüdamlar da çok güzel plan yaptılar, mihnet ve coşku ile çalıştılar. Huzur-i Enver, calsaya katılan misafirlerin, calsada gönüllü çalışanlar ve calsanın ortamı  hakkındaki olumlu izlenimlerini de beyan etti. Onlar arasında siyasetçiler, bakanlar ve elçiler de vardı. Benin’in Savunma Bakanı şöyle diyor: Burada barış ve muhabbet elçileriyle görüşme imkanı buldum, Calsa Salana gerçek kardeşliğin büyük bir örneğidir, her çocuk, büyük, yaşlı, fedakarlık yaparak diğerlerine öncelik vermektedir. Hepsinden önemli olan konu, güvenliğin etkili ve intizamlı oluşuydu. Benin’den bir haberci şöyle dedi: Bu calsanın harika intizamı, dünyanın hiçbir büyük toplantısında yoktur. MTA’nın düzenlemeleri de çok iyiydi. Birleşmiş milletlerde bile bu kadar dilde canlı tercüme olmaz.

Huzur-i Enver, ayrıca şu izlenimleri de beyan etti: Kongo il başsavcısı şöyle dedi: Calsa çalışanları tek vücut oldular ve imkansızı mümkün hale getirdiler. Ormanı şehire dönüştürerek her türlü kolaylığı sundular. Bu gönüllü çalışanlar arasında 3 yaşından 80 yaşına kadar her yaştan gönüllü vardı. Nijerya Cumhurbaşkanlığının Dini Konulardaki müşaviri şöyle dedi:  Böyle bir manevi manzara hiçbir zaman görmedim, calsa esnasında gökten nur indiğini hissettim. Japon bir arkadaş şöyle diyor: Ahmedi çocukların ve gençlerin hizmet coşkusu övgüye değerdir, özellikle çocukların tam bir coşku ile katılmaları, Ahmediyetin mevcut durumunun da geleceğinin de aydınlık olduğunu gösteriyor. Uganda Başkan Yardımcısı çalışanların gönüllü olarak hiçbir karşılık almadan çalışmalarından dolayı şaşkınlık ve hayret içindeydi. Rus bir bayan doktor, calsaya katılmak unutulması mümkün olmayan bir tecrübe oldu, dedi. İzlanda’dan bir misafir şöyle dedi: Dünyanın her köşesinden gelmiş olan çok sayıdaki insanın bir arada emniyet içinde olduklarını görünce kalbim etkilendi.  Bir Japon profesör şöyle diyor: Birleşmiş milletlerde her ülkenin elçisi kendi taleplerini belirtir, ancak calsanın son konuşmasında ise bütün dünyanınki ele alındı ki calsaya birleşmiş milletlerin üstünde imtiyaz verdi.

Huzur-i Enver, calsa haberleri ve Müslüman Ahmediye Cemaatinin sevgi ve barış mesajlarının dünyaya ulaşması ile ilgili basın yayın bölümünün raporlarından sayılar sunarak şöyle dedi:  Yazılı ve online gazeteler, radyo, televizyon ve sosyal medya vasıtasıyla 135 milyon insana mesaj ulaştı. Bunlardan eğer yüzde yirmisi bile okuduysa yahut gördüyse bu 18 milyon eder ki bu geçen yıldan daha fazladır. Huzur-i Enver MTA Afrika’nın, Calsa Salana özel yayınından bahsederek Afrika ülkelerinde calsa neşriyatı ve insanlar üzerinde ki iyi etkilerini anlattı. Şöyle buyurdu: Allah-u Teala’nın lütuflarının dairesi genişlemeye devam etmektedir, o halde bizim de hamd ve şükrümüzün dairesi de genişlemelidir ki böylece “le ezidenneküm”ün[1] varisleri olalım. Calsaya katılan her Ahmedi Müslüman, Allah’a şükretmeyi en yüksek seviyeye ulaştırmak için çaba sarfetmeli.

Huzur-i Enver son olarak, giriş kontrolleri, park ve güvenlikteki eksiklikleri belirterek gelecek için şimdiden daha iyi planlama yapılmasını nasihat etti.

Kaynak: Roznama Alfazl, 23 Ağustos 2016


[1] İbrahim suresi sekizinci ayete işaret ediyor: “Hani Rabbiniz şöyle duyurmuştu: “Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım…”

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

05.08.2016 – 2016 UK Jalsa Salana Hazırlıkları

Bir Sonrakini Oku

26.08.2016 – Allah’ın nimetlerinin ilanı