09.07.2012, Hürriyet "Tanrı Parçacığı'nın teorisyenine bunu yaptılar" - Müslüman Ahmediye Cemaati

09.07.2012, Hürriyet “Tanrı Parçacığı’nın teorisyenine bunu yaptılar”

Pakistan’ın tek Nobel ödüllü bilim adamı, geçen hafta bulunan Tanrı Parçacığı’nın teorisyenlerinden Abdüsselam, dini seçiminden dolayı kendi ülkesinde aşağılandı ve sansürlendi.
Ahmedi tarikatına mensup olduğu gerekçesiyle hayatta olduğu zamanlarda da Pakistan makamlarının baskılarıyla karşılaşan ve Taliban militanlarının hedefi haline gelen Abdüsselam, Pakistan’ın nükleer programının ilk aşamalarında da yol gösterici bir rol oynadı.

Abdüsselam ve Stewen Weinberg adlı fizikçiler birbirlerinden bağımsız olarak bugün “Higgs bozonu” olarak adlandırılan atomaltı parçacığının mevcudiyeti hakkında yaptıkları öngörüleriyle 1979’da Nobel Fizik Ödülü’nü  kazandı. Abdüsselam Nobel ödülüne, parçacık fiziğinde, “Standart Model” olarak  adlandırılan, temel güçlerin, evrenin genel dinamiklerini ne şekilde yönettiğine ilişkin bilimsel teori üzerine yaptığı çalışmayla layık görüldü.
1996’da hayatını kaybeden, bir zamanlar fizikteki başarılarından dolayı milli kahraman ilan edilen ve Pakistan nükleer programının ilk evrelerini yöneten Abdüsselam’ın ismi artık okullardaki ders kitaplarında bile geçemeyecek. Pakistan devletinin ve Taliban’ın hedeflerinden olan Ahmedi tarikatına üye Abdüsselam, ölümünden sonra kafirlikle suçlanıyor.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Nobel ödüllü ilk Müslüman Bilim Adamı Prof. Abdussalam

Bir Sonrakini Oku

Sir Zaferullah Han