12.08.2022 - İngiltere Cemaatinin Yıllık Toplantısı münasebetiyle hizmet edenlere ve misafirlere nasihatler - Müslüman Ahmediye Cemaati

12.08.2022 – İngiltere Cemaatinin Yıllık Toplantısı münasebetiyle hizmet edenlere ve misafirlere nasihatler

Hz. Halifetü’l Mesih 5 (Allah yardımcısı olsun) 12 Ağustos 2022’de İslamabad Mübarek camisinde Cuma Hutbesi verdi. Hutbe çeşitli dillerde tercüme ile birlikte MTA televizyonunda canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver, kelime-yi şehadet ve Fatiha suresini okuduktan sonra, şöyle buyurdu: Elhamdülillah, Allah-u Teala bize geçen hafta İngiltere yıllık toplantısını yapmayı nasip etti ve bu üç gün, Allah’ın sayılamayacak kadar çok lütfunun yağdığını gördük. Bu yıl da salgın sebebiyle daha önce düşünüyorduk ki küçük çaplı bir toplantı yapmak lazım. Yine de son ayda karar verildi ki İngiltere’deki bütün Ahmedîlerin calsaya katılmasına izin verilsin. Bu karardan dolayı ilk başta idare komitesi biraz tedirgin idi ancak hazırlıklar başlayınca bizler Allah’ın lütuflarının yağdığını gördük. Korona salgını ve diğer bazı sıkıntılar yüzünden bazıları calsanın düzenlenmesinden tedirgin idiler. Onlar bana mektup da yazdılar, fakat insanlar dua ediyorlardı, ben de dua ediyordum. Nitekim Allah-u Teala bütün korku ve tedirginlikleri emniyetli hale çevirdi.

Calsadan sonraki hutbede ben genellikle Allah’ın lütuflarından ve katılanların izlenimlerinden bahseder ayrıca da calsada çalışanlara teşekkür ederim. Calsa sırasında erkek, kadın bütün çalışanlar kabiliyetlerine göre çok iyi işler yaptılar, bunun için calsaya katılan herkesin onlara şükran duyması gerekir. Allah’ın kullarına şükran beslemek, Allah’a şükretmeye götürür. Yapılan düzenlemelerle ilgili bazı şikayetlerle de karşılaştık, mesela bayanlar tarafında yemeğin dağıtılması ile ilgili insanlar şikayet yazdılar. Ben o mektupları idare komitesine gönderiyorum. Bu kadar büyük bir organizasyonda tabii ki bazı eksiklikler olabiliyor, ancak idare komitesinin yapması gereken şudur ki onları araştırıp bu gibi şeyleri kendi kırmızı defterlerine not etsinler ki böylece gelecek yıl daha düzenli olabilsin. MTA televizyonumuz da çok kapsamlıydı, bu sene stüdyoları da kendileri hazırladı ve bundan dolayı binlerce sterlin tasarruf edildi. MTA çalışanları şu sebepten dolayı da teşekkürü hak ediyorlar ki onlar ilerlemiş ve geri kalmış her türlü ülkeden direk görüntüler neşrederek Ahmediye Cemaatinin birliğini tüm dünyaya gösterdiler ve muhaliflerin ağzını kapattılar.

Daha sonra Huzur-i Enver, bazı arkadaşların calsayla ilgili intibalarını sundu. Nijerya’dan bir gayri Ahmedi alim, Ebubekir bey şöyle dedi: beni en fazla etkileyen, halkın, dönemin Halifesine olan sevgisiydi, öyle anlaşılıyor ki bu muhabbeti insanların kalbine Allah koymuştur. Burkina Faso’dan bir gayri Ahmedi arkadaş İshak Bey şöyle yazdı: Birisi inansın yahut inanmasın bugün hakiki İslam kesinlikle Ahmediyettir. Fransız Guyana’sından Suriyeli bir gayri Ahmedi şöyle dedi:  Ben ilk defa dönemin Halifesinin konuşmasını dinledim, çok etkilendim, Müslümanlar arasında bu şekilde dünyaya İslam’ın mesajını ulaştıran bir kuruluş olduğu için çok etkilendim. Başka bir bey şöyle dedi: Halifeniz kadınların haklarını öyle beyan etti ki, bunun üzerine ben Müslüman olmaktan gurur duydum. Zambiya’dan Hristiyan bir papaz şöyle dedi: Halifenizin konuşmasıyla benim İslam’a bakışım değişti, ben kesin inanarak söylüyorum ki İslam’ın kadınlara verdiği hakları Hristiyanlık vermedi. Fildişi Sahili’nden bir gayri Ahmedi arkadaş, “âlemî biat”ın (biat töreninin) kalbini çok etkilediğini belirtti. Fransız Guyanası’ndan Afganistanlı bir bayan şöyle dedi: Calsa Salana’da dönemin Halifesinin konuşmasını dinleyince bende ilginç bir durum oluşmuştu. Afganistan’da Taliban’ın uygulamaya koymak istediği İslam’da kadınların hiçbir haysiyeti yok. Dönemin Halifesinin konuşmasında İslam’ın kadınların haklarına ne kadar dikkat ettiğini duyunca belki de bu yüzden çok huzur buluyordum.

Yeni biat etmiş olanların intibalarından bahsederek Huzur-i Enver Burkina Faso’dan bir bayanın hissiyatını sundu. O diyor ki, dönemin halifesinin konuşmasını dinleyince, nasıl toplumda örnek bir Ahmedi olarak kalacağımızı öğrendik. Bizler söylediğimizi ve yaptığımızı eşit hale getirip imanımızı güçlendirmeli ve yakin konusunda ilerlemeliyiz. Huzur-i Enver şöyle buyurdu: İnsanlar, Afrika halkı cahildir derler. Şimdi bu Afrikalı bayanın söylediği üzerinde, ilerlemiş ülkelerdeki her  Ahmedinin derin bir şekilde düşünmesi lazım.

Endonezya’dan yeni biat etmiş bir bayan şöyle dedi: Ben calsayı sadece televizyondan izlemiş olsam da benim kalbim ve zihnim calsada mevcuttu. Calsa vasıtasıyla benim bu İlahî Cemaate olan inancım arttı. Başka bir yeni biat etmiş olan bayan şöyle yazdı: Bu üç gün nasıl manevi bir havada geçtiyse dileğimiz odur ki her günümüzü böyle geçirelim.

Zambiya’dan yeni biat etmiş olan 80 yaşında yaşlı birisi duygularının yoğunluğuna kapıldı ve sorulunca dedi ki ilk defa dönemin halifesini gördüm ve sesini duydum, bu yüzden gözlerimden yaşlar boşandı.

Avustralya’dan yeni biat etmiş olan birisi, âlemî biat ile ilgili şöyle dedi: âlemî biat benim için hayret verici bir deneyim idi, o anda içinden geçtiğim manevi durumu daha önce asla hissetmedim. Yeni biat etmiş bir bayan şöyle yazdı: Siz, hz. Ammacan’ın çocuk yetiştirme yönteminden bahsedince kendime söz verdim ki ben de çocuklarımı aynı şekilde yetiştireceğim, ta ki onlar da dinin hizmetkârları olsunlar.

Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Calsa münasebetiyle dünyanın her yerinden siyasetçilerden ve çeşitli önemli şahsiyetlerden 126 mesaj gönderildi. Bunlardan 101 tanesi video mesaj ve 25 yazılı mesaj idi. İngiltere dışında Amerika, Yeni Zelanda, Kanada, Sierra Leone, Liberya, Uganda, İspanya ve Hollanda’dan da mesajlar geldi. 53 ülkede 80 yerden calsaya direk bağlantı kuruldu. Basın ve medyanın kapsamı ile ilgili olarak, medya davet edilmediği için calsayla ilgili haberleri dünyaya nasıl vereceğiz diye calsa idaresi çok endişeliydi, fakat Allah-u Teala bizzat kendisi bunu ayarladı. Bölgesel düzeyde 8 medya ajansı calsayı duyurdu. 28 web sayfası calsayla ilgili haberler ya da makaleler yayınladı. Bu web sayfaları 20 milyondan fazla insana ulaştı. Yazılı medya olarak bakılacak olursa gazetelerde calsayla ilgili 14 makale yayınlandı, o gazeteleri okuyanların sayısı 1,2 milyondur. Çeşitli TV kanallarında 32 programda calsa salana haberi geçildi. O TV kanallarını izleyenlerin sayısı 12 milyondan fazladır. Radyo kanallarında 33 programda calsa salanadan bahsedildi. O radyo kanallarını dinleyenlerin sayısı 1 milyondan fazladır.

Sosyal medyada bazı medya organları, yazarlar ve tanınmış şahsiyetler calsa salanayla ilgili mesajlar yayınladılar, bunlar vasıtasıyla 12 milyondan fazla insana ulaşıldı. Basın ve medya ekibi videolar hazırlayarak sosyal medyaya yüklediler, bunlar 234 binden fazla kişiye ulaştı. Hepsini topladığımızda 57,5 milyondan fazla insana calsa duyurusu iletildi. Yazarların calsaya gelmesine müsaade olmadığı için basın ve medya ekibi İngiltere Cemaati Tebliğ Şubesinin yardımıyla 32 yazara yemekhaneden yemek gönderdi. Yazarlar buna da çok olumlu cevap verdiler. MTA tarafından 1885 gönderi, resim ve video yüklendi, bunlar vasıtasıyla 4 milyon insana calsa mesajı ulaştı.  Sosyal medyada 1236 video yüklendi.  MTA’nın web sayfasını 24 bin kişi 92 bin defa gördü. MTA Afrika’nın raporuna göre 20 TV kanalı calsa salananın yayınını canlı  gösterdi. Calsayla ilgili 15 kanal haberler yayınladı. Review of Religions tarafından calsayla ilgili 40 makale yazıldı, 12 video oluşturuldu.

Huzur-i Enver dua etti ki Allah-u Teala her Ahmediyi iman ve yakinde ilerletsin ve calsanın etkileri geçici olmasın, aksine daimi olsun.

Huzur-i Enver hutbenin sonunda aşağıdaki üç merhumdan hayırla bahsetti ve gaip cenaze namazlarını kıldıracağını bildirdi.

1- Muhterem Nusret Kudret Sultana hanım geçen günlerde 55 yaşında vefat etti. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

2- Muhterem Chaudhary Latif Ahmad Sahib, 79 yaşında geçen günlerde vefat etti. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Merhum 1971’de hayatını dine vakfetmişti, böylece kendisine yarım asırdan fazla cemaate hizmet etmek nasip oldu.

3- Muhterem Müştak Ahmed Alem Sahib, 19 Temmuz’da 60 yaşında vefat etmişti. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Merhumun üç oğlu ve damadı Kur’an hafızıdır. Üç oğlu mürebbidir, onlardan biri Hafız Musavvir Ahmed Müzemmil, Senegal’de hizmet etmektedir.

Huzur-i Enver bütün merhumların mağfireti ve derecelerin yükselmesi için dua etti.

٭…٭…٭

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin Başkanı Uluslararası İnanç Özgürlüğü Konferansına Hitap Etti

Bir Sonrakini Oku

19.08.2022 – İngiltere Cemaatinin Yıllık Toplantısı münasebetiyle hizmet edenlere ve misafirlere nasihatler