13.08.2021 - Bereketlerle dolu ve başarılı geçen 2021 İngiltere Yıllık Toplantısı hakkında izlenimler ve bu sırada nazil olan İlahi lütuflar ve iman artırıcı olaylar - Müslüman Ahmediye Cemaati

13.08.2021 – Bereketlerle dolu ve başarılı geçen 2021 İngiltere Yıllık Toplantısı hakkında izlenimler ve bu sırada nazil olan İlahi lütuflar ve iman artırıcı olaylar

Hz. Halifetü’l Mesih 5 (Allah yardımcısı olsun) 13 Ağustos 2021’de İslamabad (UK) Mübarek Camisinde Cuma Hutbesi verdi. Hutbe çeşitli dillerde tercüme ile birlikte MTA televizyonunda canlı olarak yayınlandı. Huzur-i Enver, kelime-yi şehadet ve Fatiha suresini okuduktan sonra, şöyle buyurdu:

Elhamdülillah, İngiltere Ahmediye Cemaatinin yıllık toplantısı bir yıl aradan sonra, yahut belki de iki yıl demek gerekir, geçen Cuma başlayıp üç gün boyunca manevi ortamının manzaralarını göstererek geçen Pazar günü sona erdi. Korona salgını sebebiyle bu sene de durum müsait değildi ve calsa yönetimi, bu sene de calsa yapılamayacak zannediyordu. Onlara, inşallah bu sene calsa yapılacak dendiğinde, hazırlıklara başlamasına başladılar ama yürekten hazırlanmıyorlardı. Hatta bir seferinde ben onlara sert bir şekilde şunu söylemek zorunda kaldım: Eğer siz calsa olacak mı olmayacak mı belli değil düşüncesine kapıldıysanız ve gönülsüzce iş yapıyorsanız o zaman ben yeni bir calsa yönetimi tayin edeyim. Bu calsa küçük kapsamlı yapılacağı için istekli olan gönüllüler arasından seçim yapıldı. Hizmet etme fırsatı bulamayanlara söylemek isterim ki sizler fırsat bulamadığınız için hizmet edemediniz ama hz. Mesih-i Mevud’un (as) misafirlerine hizmet etme niyetiniz yerine geldi ve Allah-u Teala sizi bu sevaptan mahrum bırakmayacaktır.

Adetim olduğu üzere ben, calsadan sonraki Cuma, görevlilere ve gönüllülere teşekkürlerimi sunarım. İnsanlar da dünyanın dört bir tarafından bana mektuplar yazarak gönüllülere teşekkür ederler. Yağmur ve çamur sebebiyle ortaya çıkan park problemini çözmek için, çalışanlar ve gönüllülerin araçları çamurdan çıkarırken kendilerinin çamurlara bulandığını MTA televizyonu vasıtasıyla bütün dünyadaki insanlar gördüler. Bu coşkuyu görünce hem bizimkiler hem başkaları hayretlerini belirttiler.

Aynı şekilde temizlik şubesi, ikram görevlileri, yemek pişirenler, ekmek yapanlar ve en önemlisi de calsa salonlarını hazırlayanlar, işaret ve yönlendirmeleri hazırlayanlar, bu işler için gönüllüler haftalarca gidip geldiler. Ve şimdi toplanma için de birçok günlerini verecekler. MTA televizyonu da büyük bir gayretle programlar hazırladı ve sadece dünyaya calsayı göstermekle kalmadı, ayrıca bize calsa salonunda, çeşitli ülkelerden toplu halde calsa izleyenlerin manzaralarını göstererek sanki acayip bir uluslararası ev resmi çekmiş oldular. Velhasıl ben, bu olumsuz şartlara rağmen kendinden geçerek iş yapan bütün bu çalışanlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Çalışanlara teşekkür ederek hutbemin olağan konusunu beyan edeceğimi düşünüyordum. Ancak dünyanın dört bir tarafından calsayı dinleyenlerin intibaları ve duyguları öylesine olağanüstü bir şekilde belirtildi ki  ben bugünkü hutbemde her zaman olduğu gibi onların intibalarından ve Allah’ın lütuflarından bahsetmeyi uygun gördüm.

Bu sene ilk defa canlı bağlantı vasıtasıyla çeşitli cemaatler kendi yerlerinde oturarak calsaya iştirak ettiler. İngiltere’de beş yerde bu sistem vardı ve de İngiltere dışında da yirmi iki ülkeden otuz yedi yerde aynı yöntemle insanlar calsaya katıldılar. Bu ülkeler arasında Amerika, Kanada, Avustralya, Endonezya, Bangladeş, Mariçüs, Kebabir, Hindistan, Burkina Faso, Gana, Nijerya, Gambiya, Tanzanya, Fransa, İsviçre, Almanya, İsveç, Belçika, Hollanda vesaire vardı. Bir tahmine göre hanımların oturumunu da otuz beş bine yakın bayan izledi ve dinledi.

Huzur-i Enver dünya geneline yayılmış olan erkek ve bayan cemaat üyelerinin intibalarını sundu. Cemaat dışından bir Japon bir arkadaş, Moşima Osamo bey, Huzur’un Japonya turunda ev sahipliği yapmış ve ayrıca 2017’de barış Konferansına da katılmıştı. O şöyle dedi:  Ben bugün, 6 ağustostaki hutbeyi dinledim ve Japonlar için Ahmediye Cemaatinin yaptığı hizmetleri hatırladım. Cemaatin ikinci halifesi 2.Halifetü’l Mesih hazretleri, 10 ağustos 1945’te Hiroşima’nın atom bombasıyla mahvoluşuna karşı sesini yükseltmişti. Bu ses, Hiroşima lehinde yükselen ilk seslerden biriydi. Ondan sonra şu anki halife Hiroşima’yı ziyaret etti ve bu vesileyle verdiği barış ve emniyet mesajı da benim için çok özel bir anlam taşımaktadır. Bugün calsa ortamını ve dünyanın her yerinden insanların toplanmasını görünce, dünyanın bir paydada birleşmesi ve barış ve güven için Ahmediye Cemaatinin ne kadar önemli bir role sahip olduğu hissi kalbimde uyandı. 

Zambiya’dan hıristiyan bir öğretmen calsa programlarını dinleyip, ben bugün İslam’ın doğru bir din olduğunu anladım, dedi. Nijerja’dan cemaatten olmayan bir arkadaş, şiddetli yağış altında gönüllüleri işe dört elle sarılmış olarak görünce, kesinlikle bu cemaat doğruların cemaatidir, dedi. Zambiya’dan cemaatten olmayan  bir öğretmen şöyle dedi: Bugün ben, sizin halifenizden bir şey öğrendim ki İslam, kadınların hakları üzerinde ısrarla duran tek dindir.  Nijerya’dan cemaatimizden olmayan misafir Meryem hanım şöyle dedi: Bugün ben, kadınların hakları ve sorumluluklarını gerçek anlamda idrak ettim. Kamerun’un Marva şehrine yakın bir köyün muhtarı Hacı Osman bey şöyle dedi: Bugün calsa programlarını görünce kesin olarak ikna oldum ki bu cemaat  gerçekten İmam Mehdi’nin cemaatidir. Malezyadan yeni biat etmiş birisi şöyle diyor: İngiltere yıllık toplantısını gördüğümde Allah-u Teala’ya şükrettim, söz veriyorum ki hilafete daima vefalı ve itaatkar kalacağım. Gine Bissau’da cemaate yeni biat etmiş olanlar ve cemaatten olmayan arkadaşlar, calsa programlarını izlemek için, kimi 18 kilometre, kimi 30 kilometre mesafeyi bisiklet yahut yayan kat ettiler ve bu vesile ile 127 kişi Ahmediyet’i kabul etti. Kongo’dan bir Hristiyan arkadaş  hanımına şöyle dedi: Burada üç günde öğrendiğimizi Hıristiyanlıkta kalarak ömür boyunca bile öğrenemeyiz. Gine Bissau’dan cemaatten olmayan bir arkadaş Huzur-i Enver’in hutbesini dinleyince şöyle dedi: Şu anda İslam’ın bir lidere ihtiyacı var, ve o lider Ahmediye Cemaatinde halife olarak mevcuttur. Bu arkadaş calsa bittiğinde biat ederek Ahmediyet’e katılmayı seçti. Yemen’den Ekrem Ali bey şöyle dedi: Eğer zamanın halifesinin kadınlara hitabını bütün toplum dinlese ve ona uygun davransa toplumun yüzde yüzü düzelir.

Velhasıl, Huzur-i Enver, Nijer, Zambiya, Gabon, Nijerya, Gine Konakri, Kamerun, Mali, Tanzanya, Malezya, Brezilya, Gine Bissau, Guyana, Marakeş, Avusturya, Fildişi Sahili, Kongo Brazavil, Senegal, Yemen, Ürdün, Şam, Almanya, Endonezya, Kırgızistan, Avustralya, Guatemala ve Albanya vesaire ülkelerden, kendi bulundukları yerde MTA yahut diğer iletişim vasıtalarla calsa programlarına iştirak eden ve faydalanan Ahmedi erkek ve kadınlar, ayrıca cemaatimizden olmayan kimselerin çeşitli intibalarını sundu. Dünyanın her yanında çeşitli kıtalar ve bölgelerde yaşayan, çeşitli renk ve nesillerden, değişik diller konuşan; bütün bu erkek ve kadınlar calsanın muntazam organizasyonu, manevi havası ve Huzur-i Enverin marifet dolu etkileyici konuşmalarından feyz aldıklarından bahsettiler.

Calsa Salana münasebetiyle İngiltere Başbakanı ve Kanada Başbakanı da dahil çeşitli bakanlar ve siyasi önderlerin tebrik mesajları ulaştı. Aynı şekilde İngiltere dışında dokuz ülkeden 109 mesaj ulaştı. Bu ülkeler arasında Amerika, Sierra Leone, Gambiya, Senegal, Kenya, İspanya, Hollanda ve Almanya vardır.

Allah-u Teala’nın lütfu ile Calsa Salana yayınları MTA televizyonuna ilaveten bazı diğer yerel kanallarda da yayınlandı.  Afrika’da elli milyondan fazla insanın dili olan Hausa dilinde ilk defa tercüme oldu. Afrika’da 16 TV kanalı Calsa Salana ile ilgili haberler yayınladılar. BBC Güney televizyonu, Calsa ile ilgili belgesel gösterdi ve BBC Kuzey televizyonu da rapor yayınladı.  Kırk web sayfası calsa haberlerini yayınladı. Calsa konusunda 16 radyo programı yayınlandı. Yirmi gazetede calsa hakkında makale vesaire yayınlandı. 12 TV kanalı calsa haberleri yayınladı. Bütün bu yollara ilaveten sosyal medya vasıtasıyla tahminen atmış üç milyon insana mesaj ulaştı. Bangladeş’teki 10 online haber sitesi ve gazetelerinde calsa haberleri resimlerle birlikte yayınlandı. Youtube üzerinden on beş milyondan fazla insan ziyaret etti. İnstagram üzerinden otuz beş bin insan, MTA sayfasına baktı ve 1.97 milyon insana erişim oldu. Twiter üzerinden yüz binden fazla insan MTA sayfasını gördü. Facebook vasıtasıyla beş yüz elli bin kişiye mesaj ulaştı. MTA’nın kendi web sayfasına yüz bin defa bakıldı. MTA mobil uygulama üzeri vasıtasıyla da iki yüz binden fazla arkadaş calsayı izledi.

Hutbenin sonunda Huzur-i Enver dua etti ki Allah-u Teala bu calsanın uzun vadeli neticelerini de yaratsın ve saadetli ruhlar, Ahmediyet yani hakiki İslam’a öncesinden daha fazla ilgi göstersinler ve Allah, sözde ulemaların şerrinden cemaatimizi ve bütün saadetli ruhları korusun. Amin.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

6.08.2021’de verilen Cuma Hutbesinin Özeti Calsa Salana konusunda ev sahipleri ve misafirlerin sorumlulukları

Bir Sonrakini Oku

20.08.2021 – Hz. Resulüllah’ın (sav) yüksek mertebeli sahabesi ve 2. Halifesi hz. Ömer bin Hattab’ın güzel vasıfları