14.05.2013-Zaman Online- Hessen İslam din dersinde diğer eyaletlere örnek oldu - Müslüman Ahmediye Cemaati

14.05.2013-Zaman Online- Hessen İslam din dersinde diğer eyaletlere örnek oldu

Hessen eyaleti, DİTİB ve Ahmediye Cemaati ile işbirliğine giderek İslam din dersini 25 okulda başlatıyor. Ders, öğretmen yetersizliğinden dolayı bütün okullarda başlatılamasa da, öğretmenlerin veya eğitim fakültesi öğrencilerinin iki yıllık bir eğitimden sonra bu dersi vermesi mümkün olabiliyor. Kadın öğretmenler ise dersi başörtülü olarak verebilecek.

 Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı Nicola Beer, eyalet olarak müfredatlı, eğitim bakanlığına bağlı ve İslami kuruluşlarla dayanışma sonucunda hayat bulan ilk İslam din dersini sunabilmekten büyük onur duyduğunu söyledi.

Hessen eyaletinde yıllardım çözüm bekleyen İslam dindersi konusunda örnek teşkil edecek bir sonuca varıldı. Anayasanın yedinci maddesinin üçüncü fıkrasına göre kabul gören DİTİB Hessen ve Ahmediye Cemaati ile işbirliğine giden Eğitim Bakanlığı, bu iki kurumun desteği ve onayı sonucu Nurgül Altıntaş ile birlikte Hessen eyaletinin ilkokulları için bir müfredat hazırladı.

Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı Nicola Beer, eyalet olarak müfredatlı, eğitim bakanlığına bağlı ve İslami kuruluşlarla dayanışma sonucunda hayat bulan ilk İslam din dersini sunabilmekten büyük onur duyduğunu söyledi. Pazartesi günü akşamı Frankfurt‘ta ‘görücüye çıkan’ İslam din dersini tanıtan bakan, projeyle Almanya’da tarih yazdıklarını dile getirdi. Bakan İslam din dersinin diğer eyaletlerin başlattığı İslam din bilgisi derslerinin çok farklı bir versiyonu olduğunu söyledi. Yarın dersi sunabilecek olan okulların isimlerinin açıklanacağını müjdeleyen eğitim bakanı, birçok Müslüman kadın öğretmeni de sevindirecek müjdeyi verdi. Beer, “Aslında öğretmenlerin ders esnasında devletin öngördüğü nötr duruşu sergilemesi için başlarını açmaları gerektiği biliniyor. Ancak din dersi esnasında derse giren Müslüman kadın öğretmenler bu ders esnasında başlarını örtebilecekler” dedi.

İslam din dersi 2013 eğitim yılında toplam 25 okulda başlatılacak. Dersin verilebilmesi için de sekiz öğrencinin kaydolması gerekiyor. İslam din dersinin öğretmen yetersizliğinden dolayı mevcut 1172 okulda aynı anda verilmesi şu an için imkansız görünüyor. Bu derse girmek isteyen öğretmenlerin veya öğretmenlik bölümü okuyan öğrencilerin Gießen ve Frankfurt üniversitelerinin sunduğu iki dönemlik ders programını başarıyla tamamlamaları durumunda din dersi öğretmenliği için kayıtlarını yapabilmeleri mümkün. İslam din dersi öğretmenlerinin Müslüman olmaları, devlet öğretmenlik yeterlilik sınavını (Staatsexamen) tamamlamış olmaları şart koşuluyor.

Ders müfredatını hazırlayan Nurgül Altıntaş, bir öğretmenin öğrencisine bir şeyler öğretebilmesi için önce kendisinin de bir şey öğrenmiş olması gerektiğini söyledi. Altıntaş, “Bu dersi öğreten öğretmenlerimizin Kur‘an-ı Kerim’i tanıması bizim için şart” dedi. Ders içeriğinin ilkokula giden tüm İslami inanışlaramensup olan çocukların katılmasını sağlayacak şekilde hazırlandığını anlatan Altıntaş “İslam din dersinde öncelikle İslam’ın ve imanın şartları aktarılıyor. Bunu yaparken de içerikten ziyade çocuğa o şartlar karşısında insanın yeterliliğiele alınıyor. Ağırlık olarak terbiye, talim ve tedib üzerine kurulu olan müfredat, öğrencilerin dini eğitime sahip olmasını hedefliyor.” şeklinde konuştu.

DİTİB Hessen Başkanı Fuat Kurt da sonuçtan oldukça memnun. Bir sonraki hedeflerinin ‘dini organ’ olarak yasal anlamda kabul görmek olduğunu belirten Kurt, “Bu vesile ile Caritas, Kadın Sığınma Evleri ve benzeri sosyal hizmetler verebilen müesseseler kurup gerekli hizmetleri sunma imkanı da bulacağız” dedi. Son dört yıl içinde asıl mesleğinden ziyade bu projeye enerji sarf ettiğini anlatan Kurt, “Pişman değilim. Hayatımda en çok memnun olduğum çalışmamınhangisi olduğu sorulsa kesinlikle bu projeyi gösteririm” dedi.

Projenin tasarımından yürürlüğe konmasına kadar toplam dört yıllık bir çalışma süresi geçtiğini açıklayan proje sorumluları, eyaletin Uyum ve Adalet Bakanı Jörg-Uwe Hahn‘a destekleri için teşekkürlerini iletti.

HİLAL AKDENİZ / FRANKFURT

http://zaman-online.de/27781/hessen-islam-din-dersinde-diger-eyaletlere-ornek-oldu

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

17.02.2013, Taraf Gazetesi, “Müslüman Bir Peygamberin Portresi”

Bir Sonrakini Oku

13.06.2013-Dünya Bülteni-Almanya’da Ahmediye Cemaati resmen tanındı