19.12.2014 Pakistan Trajedisi - Müslüman Ahmediye Cemaati

19.12.2014 Pakistan Trajedisi

HUTBE ÖZETİ:

Seyyidna Hazret Halifetü’l Mesihi’l Hamis Atba, 19 Aralık 2014’de Beytü’l Futuh Camiinde Cuma Hutbesi irşad etti. Hutbe, çeşitli dillerdeki tercümesi ile birlikte her zaman olduğu gibi MTA’da canlı olarak yayınlandı.

Huzur-u Enver,  geçen günlerde Pakistan’ın Peşaver şehrinde bir okulda meydana gelen, okuldaki masum çocukların son derece zulüm ve barbarlık ile katledildiği acı verici olayı sert kelimelerle kınayarak şöyle buyurdu: bu olay vahşiliğin ve acımasızlığın çok çirkin ve insanın tüylerini diken diken eden bir örneği idi. Öyle bir olay ki insanlık çığlık attı ve huzursuz oldu. Birazcık efendilik sahibi birisi bile bu olay üzerine sancı ve üzüntüsünü bildirdi. Biz Ahmedilerin kalbinde insanlık için son derece fazla dert vardır ve bizler insanlara dert ortaklığı için daima hazır olanlarız. Buna benzer azıcık bir olay olsa, bizim kalbimiz yaralanır. Ben kendim bütün gün bunun etkisinde kaldım. Allah-u Teala, memleketi bu zalim ve bedbahtlardan bir an evvel temizlesin. Hatta bütün İslam memleketlerini onlardan temizlesin. Bu olayları görünce Ahmedilere yapılan zulümlerin yarası da tazelenir. Aynen bunun gibi kanlı bir olay bundan yaklaşık dört buçuk yıl önce 2010’da Lahor’da bizim camilerimizde gerçekleşmişti. Bizim o acımıza ve bize yapılan zulme ne hükümet ne de halkın çoğunluğu ilgi göstermemişti. Ancak biz ahmediler ise insanlığın dert ortağıyız ve üstelik onlar bizim hemşerilerimizdir. Biz onlar için huzursuz olduk ve onların dertlerine ortağız. Allah-u Teala onların hepsini Kendi mağfiret ve rahmet çarşafıyla örtsün ve onların anne babalarına sabır ve dayanma gücü ihsan etsin. Resulüllahsav savaş durumunda gayri Müslimlerin çocuklarına ve kadınlarına karşı dahi kılıç kaldırmayı yasaklamıştı. Bu olayda anne babalarını kaybeden o çocuklara da Allah sabır ve dayanma gücü versin, onlara rahmetini indirsin ve onların ihtiyaçlarını gidersin.

Huzur-u Enver buyurdu ki, bu şiddet ve zulüm olaylarından hemen hemen bütün Müslüman sayılan ülkeler muzdariptir. Sadece Pakistan değil, Irak, Suriye, Libya vesaire ülkelerde de zulümler yapılmaktadır. Bu insanlar sadece zahiren katletmiyorlar, hatta gelecek nesilleri bile tahrip ediyorlar ve İslam’dan uzaklaştırıyorlar. Bütün bu zulümler ve bu olaylar İslamî talimatlara aykırıdır. İslam, sevgi, muhabbet ve kardeşlik öğretir. Huzur-u Enver, Kuran-ı Kerim’in hükümlerinden şiddetten uzak durulması ve adalet ve insafın ikame edilmesi ile ilgili öğretileri sundu. Allah-u Teala buyurur ki, Allah ve O’nun Resulüne itaat edin ve aranızda kavga etmeyin, yoksa korkak olursunuz ve heybetiniz yok olur. Sabredin, şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

Huzur şöyle buyurdu: düşmana karşı dahi insafla davranılmadıkça, kardeşliği belli bir seviyeye getirmedikçe, hükümet tebaasını gözetmedikçe ve tebaa da devlete itaatkar olmadıkça, Allah-u Teala’nın korkusu kalplerde yerleşmedikçe, bu gibi zalimane olaylar hep devam edecektir.

Huzur buyurdu ki, insanlara dert ortağı olma coşkusunu bizim içimizde Mesih-i Mevud as yerleştirdi. O buyurdu ki, müminlere yumuşaklık ve şefkat emredilmiştir. Bunu daima göz önünde tutun. Her şahıs, hergün kendini mütalaa etmeli ki ne kadar kardeşlerine dert ortağı oldu ve iyilik yapmaktadır. O’nun kullarına merhamet edin. Onlara dilinizle, elinizle ya da herhangi bir yolla zulmetmeyin ve mahlukatın iyiliği için çabalamaya devam edin, hiç kimseye kibir göstermeyin, kimseye küfretmeyin, yumuşak huylu, iyi niyetli ve mahlukat ile dert ortağı olun ki kabul edilesiniz. Hüda Teala tüm insanoğluna adaletle davranmanızı istemektedir. Huzur buyurdu ki, Pakistan’da gerçekleşen bu zulüm şüphesiz bizim için son derece üzüntü sebebidir. Allah-u Teala bu zulümleri sona erdirmek için Kendi vaadine uygun olarak, savaşlara ve barbarlıklara son vererek sevgi ve muhabbeti yayacak olan Mesih-i Mevud’u gönderdi. Keşke insanlar bunu anlasalar.

Huzur-u Enver şöyle buyurdu: Pakistan ve diğer Müslüman ülkeler için çok dua edin. Allah-u Teala bu ülkelerde de barışı ikame etsin.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

12.12.2014 Vadedilen Mehdi ve Mesih’in Doğruluğu

Bir Sonrakini Oku

Dini Bilgiler Dördüncü Bölüm: Sahabeler ve İslam Büyükleri