22.08.2008, Arkiteracom "Kanada'nın En Büyük Camisi Tamamlandı" - Müslüman Ahmediye Cemaati

22.08.2008, Arkiteracom “Kanada’nın En Büyük Camisi Tamamlandı”

Tarih: 22 Ağustos 2008

Kaynak: World Architecture News

Yazan: Oliver Ephgrave

Çeviren: Zeynep Güney


Kanada, Calgary’de açılan ülkenin en büyük camisini kutluyor. 

Artık Kanada’nın Calgary şehri, Başbakan Stephen Harper’ın “mimarlık hazinesi” olarak tanımladığı, Kuzey Amerika’nın en büyük camisine ev sahipliği yapıyor. 

Baitun Nur Camisi’nin büyük, çelik bir kubbesi ve 30 metre yüksekliğinde çelik âlemi olan bir minaresi var. Caminin dış duvarlarında ise Allah’ın Arapça 99 adı yazılı. 

Kanada’nın en büyük camisi 4.300 metrekare alan kaplıyor. Kadınlar ve erkekler için ayrı namaz bölümlerinin olduğu camide, ayrıca çok amaçlı salon, kütüphane, kitapçı, televizyon stüdyosu, derslikler, ofisler ve çocuk oyun alanı bulunuyor. 

1.500 kişilik ana salonda 50.000 Dolar değerinde, 400 kg ağırlığında gösterişli bir avize yer alıyor. 

15 milyon Dolar’lık inşaat maliyetinin büyük bir kısmı şehirdeki Müslüman Ahmediye Derneği’nin bağışlarıyla karşılandı. 

İslam’ın mezheplerinden biri olan Ahmediye, 1889 yılında Hindistan’da ortaya çıktı. Calgary’de 2.000 – 3.000 kişi civarında Ahmediye cemaatine mensup Müslüman yaşıyor. 

Calgary’deki cami, 1992 yılında tamamlanan Toronto camisinin de mimarı olan Naseer Ahmad tarafından tasarlanan 7. Ahmediye Camisi. 

Ahmad’a yerel mimarlık ofislerinden Manu Chugh Architects ve Kanada’nın en büyük inşaat şirketlerinden biri olan EllisDon bu projede destek verdi. 

5 Temmuz’da caminin açılışında konuşan Başbakan Harper, “Bu camide İslam’ın sevgisini ve yardımseverliğini görüyoruz. Ahmediler Kanada’yı, Kanada da sizleri kucaklıyor,” dedi. 

Calgary Belediye Başkanı ise, “Caminiz Calgary silueti içinde yeni bir gurur simgesi” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Orjinal haberi görmek için tıklayın

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

06.12.2019 – Sahabelerden Hz. Hilal bin Ümeyye Vakifî

Bir Sonrakini Oku

HİLAFET’TE 100. YIL MESAJI