4.11.2022 - Tahrik-e Cedit’in 88. Yılında Cemaat üyelerinin yaptığı fedakarlıklar ve 89. Yılının başladığına dair duyuru - Müslüman Ahmediye Cemaati

4.11.2022 – Tahrik-e Cedit’in 88. Yılında Cemaat üyelerinin yaptığı fedakarlıklar ve 89. Yılının başladığına dair duyuru

Tarih-i Ahmediyet Şubesi İngiltere’nin web sayfası (www.history.ahmadiyya.uk) açıldı

Hz. Halifetü’l Mesih 5 (Allah yardımcısı olsun) 4 Kasım 2022’de İslamabad Mübarek camisinde Cuma Hutbesi verdi. Hutbe çeşitli dillerde tercüme ile birlikte MTA televizyonunda canlı olarak yayınlandı.

Huzur-i Enver, kelime-yi şehadet ve Fatiha suresini okuduktan sonra, şöyle buyurdu: Bugün Kasım ayının ilk cuması ve süregeldiği gibi bugünkü hutbede Tahrik-e Cedit’in yeni yılı ilan edilir ve geçen yılda Allah-u Teala’nın lütuf yağmurlarından bahsedilir.

Her işi sürdürmek için, masrafları karşılamak için mala ihtiyaç duyulur. Hz. Mesih-i Mevud (as) şöyle buyurur: Her nebi amaçlarını gerçekleştirmek için mal fedakarlığı çağrısı yaptı. Kur’an-ı Kerim’de bile bu çağrı vardır. Kur’an’da Allah-u Teala açıkça şöyle buyurdu: Fedakarlıklar yapanı Allah-u Teala bu dünyada ve ahirette kendi lütuflarıyla ödüllendirir. Kimseye borçlu kalmaz. Allah-u Teala nasıl ödüllendirir? Bakara Suresi 262. Ayette O’nun yolunda harcayanların misali şöyle beyan edildi: İhlaslı bir şekilde Allah yolunda harcayan müminlere Allah borçlu kalmaz, bilakis dünyada ve ahirette hadsiz hesapsız ödüllendirir.

Bu devirde Allah-u Teala dinin yayılması için hz. Mesih-i Mevud’u (as) gönderdi. İslam’ın yayılışı ve tevhidin yerleşmesi için sorumluluklarını yerine getirmek, ona inananların boynunun borcudur. Eğer ihlas ile sorumluluğumuzu eda edersek Allah’ın lütuflarının varisi oluruz. Hz. Resulüllah (sav) şöyle buyurdu: Namaz, oruç ve Allah’ı zikretmek, Allah yolunda harcamayı kat kat çoğaltır.  Bu hadiste hakiki bir müminin tasviri çizilmiş ve sadece mali fedakarlığın yeterli olmadığı aksine diğer ibadetlerin de gerekli olduğu vurgulanmıştır. Ondan sonra Allah-u Teala öyle ödüllendirir ki insan hayran kalır. İnsanın, ‘biz Allah yolunda harcadık’ diyerek sadece bununla mutlu olmaması lazım, hayır, aksine diğer ibadetleri yapmak da şarttır.

Huzur-i Enver, hz. Rabia Basrî’nin tevekkülünden bahsetti ve onun nasıl Allah yolunda iki ekmek verdiğini ve sonra misafirleri için nasıl 20  ekmek geldiğini anlattı.

Allah-u Teala bugün dini gayelerin gerçekleşmesi için hz. Mesih-i Mevud’u (as) gönderdi ve Cemaat vasıtasıyla dinin yayılması işi devam ediyor.  Cemaat, kitap, dergi yayınlanması, cami ve cemaat merkezleri inşaatına her yıl milyonlarca Pound harcamaktadır. Gelişmiş ülkelerin ödediği rakamlar, Afrika, Hindistan ve birçok ülkede harcanmaktadır. Bu, Allah’ın lütfudur ki ekonomik durumun bozulmasına rağmen Cemaat üyeleri bu masrafları karşılamaktadır. Allah-u Teala da kendi muamelesinin olağanüstü manzaralarını gösteriyor ve fakir ya da zengin , her yerdeki fedakarlık yapanları acayip bir şekilde ödüllendiriyor.

Huzur-i Enver daha sonra, Liberya, Avustralya, Tanzanya, Gambiya, Nijer ve Gine Konakri dahil, dünyanın çeşitli ülkelerinden erkek, kadın, yaşlı, çocuk, zengin, fakir, kısacası her tabakadan, sınıftan ve  milletten ihlaslı Ahmedilerin mali fedakarlıklarını ve iman verici olaylarını anlattı.

Tahrik-e Cedit’in 88. Yılının sona ermesiyle Ahmediye Cemaati dünya çapından bu yıl içinde bu mali sisteme 16,4 milyon Pound mali fedakarlık sunmaya muvaffak oldu.  Dünyanın hızla kötüleşen iktisadi durumuna rağmen toplanan meblağ geçen yıla kıyasla  Allah’ın lütfuyla 1,1 milyon Pound arttı.  Bu sene de Almanya bütün dünya Cemaatleri arasında ilk sıradadır. Pakistan da Allah’ın lütfuyla çok iyi fedakarlık yaptı, ancak oradaki iktisadi durum çok bozuktur.  Rupi’nin değerinin azalması yüzünden geride kaldılar, yoksa onlar fedakarlıkta ileri adım atıyorlar. Almanya gerçi öndedir ama kendi yerel para birimi açısından düşüktürler. İngiltere ve Amerika ilerlemektedirler, eğer bu şekilde ilerlerseler Almanya’nın önüne geçebilirler. Aynı şekilde  Kanada, Avustralya, Hindistan ve Gana’nın cemaatlerinin ödediği çandalarda artış oldu.

Performans bakımından zikredilmeye değer diğer cemaatler arasında, Hollanda,  Fransa, Gürcistan, Norveç, Belçika, Burma, Malezya, Yeni Zelanda, Bangladeş, Kiribati, Kazakistan, Filipinler ve Ortadoğu’dan bir cemaat vardır.

Afrika ülkelerinde  toplam meblağ açısından Gana belirgin bir pozisyondadır. Sonra Mauritius,  Nijerya, Burkina Faso, Tanzanya, Gambiya, Liberya, Uganda, Sierra Leone ve Benin gelmektedir.

Kişi başı ödeme açısından Amerika, İngiltere ve Avustralya ilk sıradadırlar. Katılanların toplam sayısı Allah’ın lütfu ile 1 milyon 594 bin oldu.

Katılımı artırmak açısından Afrika ülkelerinde Nijerya birinci sıradadır. Ondan sonra Gine Bissau, Kongo, Brazavil, Gine Konakri, Tanzanya, Kongo Kinşasa, Gambiya, Kamerun, Fildişi Sahili, Nijer, Senegal ve Burkina Faso gelmektedir.

Defter-i Evvel, Allah’ın lütfuyla halen devam etmektedir.

Almanya’nın ilk sırada gelen 10 cemaati: Rödermark, Rodgau, Mehdi Abad, Nidda, Köln, Flörsheim, Neuss, Pinneberg, Osnabrück ve Friedberg’dir.

Almanya’nın ilk 10 yerel emirliği şu şekilde: Hamburg, Frankfurt, Gross-Gerau, Wiesbaden, Dietzenbach, Riedstadt, Mörfelden, Flörsheim, Darmstadt, Mannheim.

Pakistan’da toplanan  meblağ bakımından Lahor ilk sıradadır, ikinci Rabvah ve üçüncü Karaçi’dir.

Bölgeler arasında Sialkot birinci sırada, ondan sonra İslamabad, Gucranvala Gucrat, Ömerkot, Haydar Abad, Mir Pur Has,  Sargoda, Kuetta ve Lodhran geliyor.

Ömerkot ve Mir Pur Has’ın bölgeleri ile ilgili  Huzur-i Enver şöyle buyurdu: Bunlar öyle bölgeler ki oralarda geçen günlerde yağmurlar yüzünden sel gelmişti. Bu bölgelerde oranın halkı çok büyük fedakarlıklar yaptılar.

Toplam meblağ bakımından Emirlikler arasında Emaret Taun Şip Lahor, Emaret Dar-üz Zikr Lahor, Emaret Model Taun Lahor, Emaret Moğolpura Lahor,Emaret Allame İkbal Taun Lahor, Emaret Beytü’l Fazl Faysalabad, Emaret Aziz Abad Karaçi, Emaret Dehli Gate Lahor, Emaret Kerimnagar Faysalabad ve Emaret Sadr Karaçi gelmektedir.

İngiltere’nin ilk 5 bölgesi: Beytü’l Fütuh, İslam Abad, Mescid Fazl, Midlands ve Beytü’l İhsan.

Toplam meblağ açısından İngiltere’nin ilk 10 cemaati: Farnham, South Cheam, İslam Abad, Worcester Park, Walsall, Gillingham, Mescid Fazl, Ewell, Aldershot South ve Putney.

Toplam meblağ bakımından Amerika’nın ilk cemaatleri: Maryland, Los Angeles, North Virginia, Detroit, Silicon Valley, Chicago, Seattle, Oshkosh, South Virginia, Atlanta, Georgia, North Jersey ve York.

Toplanan meblağ bakımından Kanada’nın yerel Emaretleri: Vaughan, Peace Village, Calgary, Vancouver ve Toronto.

Hindistan’ın ilk 10 Cemaati: Coimbatore Tamil Nadu, Kadiyan, Haydar Abad, Kerala, Patha Periam, Kali kot, Banglor, Malayalam, Kalküta ve Kering.

Fedakarlık açısından Hindistan’ın eyaletleri arasında sırasıyla Kerala, Tamil Nadu, Karnatak, Cammu Keşmir, Telangana, Orissa, Pencap, Bengal, Dehli ve Maharashtra yer almaktadır.

Avustralya’nın ilk 10 Cemaati: Castle Hill, Melbourne Long Warren, Melbourne Berwick, Marsden Park, Penrith, Perth, Paramatta, Adelaide West, ACT Canberra, Brisbane Logan East.

Huzur-i Enver fedakârlık yapanların hepsi için dua ederek, Allah-u Teala mali fedakarlık yapanların hepsinin mallarına ve nüfuslarına hesapsız bereket versin, dedi.

Hutbenin sonunda bir web sayfasının açılışını ilan ederek Huzur-i Enver şöyle buyurdu: İngiltere Cemaati, Britanya’nın Ahmediyet Tarihi ile ilgili bir web sayfası açtı. Bu web sayfasında hz. Mesih-i Mevud’un (as) Batı’da, dinin yayılması için yaptığı çabalar hakkında araştırmaya dayalı makaleler yayınlandı.  İngiltere’de Cemaatin 1913’de Çodri Fetih Siyal Sahib’in buraya gelmesiyle başladığı düşünülür. Halbuki Britanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde hz. Mesih-i Mevud’un  mesajı, onun mücedditlik iddiası ile ulaşmıştı. Bu web sayfasında Britanya’da Ahmediye Cemaati’nin tarihi ile ilgili çeşitli araştırma makaleleri ve ilmi yazılar yayınlandı. Allah-u Teala lütfetsin ki bu web sayfası bizimkiler için de  diğerleri için de faydalı olsun, amin.

٭…٭…٭

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Mevlana Nureddin ra’in gözünde Muslih-i Mev’ud ra’ın makamı nasıldı?

Bir Sonrakini Oku

11.11.2022 – Hz. Ebubekir’in (ra) güzel vasıfları