Abdest Öğreniyorum - Müslüman Ahmediye Cemaati

Abdest Öğreniyorum

ABDEST NASIL ALINIR ?

Abdest kelime anlamıyla namaza hazırlık olarak vücudun belli bölümlerinin yıkanmasını ifade eder. Namazın geçerli olabilmesi için bu, yerine getirilmesi gereken bir şarttır. Hadis, açık olarak, kişinin ellerini üçer defa su ile yıkamasını ve bunu müteakip ağzını da su ile üç defa çalkalamasını emreder.

Daha sonra burun içine bir miktar su çekilmek suretiyle üç defa temizlenmelidir.

 

Daha sonra yüzümüz üç kere aşağıda görülen yerler olmak üzere yıkanır.

Ve bundan sonra da her bir kol sağ taraftan başlanmak suretiyle üçer defa dirsekler de dahil olarak yıkanmalıdır.

Bunları müteakiben her iki el biraz su ile ıslatılıp saçın içine parmaklar geçmek suretiyle başın nerdeyse tamamına dokunulmak suretiyle mesh edilir. Bu hareketin sonrasında kulaklar parmak uçlarıyla temizlenir, bu işlemde her bir elin parmakları ait olduğu tarafın kulağı için kullanılır. Parmak uçları kulağın kıvrımları ve dış kısmına ve de kulak deliğine değdirilerek temizlenir.

Kulaklarla ilgili temizlik bittikten sonra tüm parmaklar bitiştirilip ellerin ters tarafı ile ense ve boyuna dokunulacak şekilde boyun sıvazlanır.

Son olarak ayaklar bileklerde dahil edilecek şekilde üçer kez, sağ taraftan başlanmak suretiyle yıkanacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı kol ve ayaklar abdest sırasında bir kez ya da iki kez yıkanmışsalar bu, abdesti yine de tam kılar. Ancak abdestin en iyi şekli Peygamberimiz (s.a.v.)’in sünnetinde tespit ettiğimiz üzere bu yerlerin üçer kez yıkanmasıdır. Böylece abdest tamamlanmış olur.

Abdest sırasında aşağıdaki duanın okunması sünnettir.

“Allahümmec’alni minettevvâbin vec’alni minel mütetahharin”

“Ey Allah’ım! Beni tövbe edenlerden ve temizlenenlerden kıl”

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

09.01.2015 Doğruluk, itaat ve mali fedakarlık

Bir Sonrakini Oku

Abdesti Bozan ve Yeniden Alınmasını Gerektiren Durumlar