Allah'a Doğru İlerlemek İsteyenlerin 10 Hali - Müslüman Ahmediye Cemaati

Allah’a Doğru İlerlemek İsteyenlerin 10 Hali

1)   İnsan doğru veya yalan hiçbir söz için yemin etmemeli. Bir kul Allah (c.c.) adına yemini terk edince, Allah (c.c.) ona nur kapılarını açar ve insanlar onun peşinden gelmeye başlar.

2)   Bilerek veya bilmeyerek yalandan uzak durun Allah  (c.c.) sizin kalbinizi açacaktır. İlimle nurlandıracaktır. Böylece yalan duyunca ondan hoşlanmayacaktır. Yalan söyleyen kişi için dua edecektir.

3)   Hiçbir şekilde verdiği sözü bozmayacaktır. Ama sözü bozmaktansa söz vermemek daha iyidir hayırlıdır. Böyle insana cömertlik ve hayâ kapısı açılacaktır.

4)   Allah (c.c.) ın yarattığı hiçbir şeye lanet etmeyecektir. En azından kimseye eziyet vermeyecektir.

5)   Allah (c.c.) ın yarattığı hiçbir şeye diliyle ve eliyle eziyet vermeyecek beddua etmeyecek. Bu eziyete Allah (c.c.) için katlanacak böyle insana Allah (c.c.) yüksek dereceler bağışlar. Dünya ve ahirette ve insanlar arasında ona saygınlık verir ve onun dualarını kabul eder.

6)   Kıble ehlinden (Müslüman olan) kimseye kâfir, müşrik, münafık dememeli. Bunu yapan insan Allah (c.c.) ın ilahi rahmet ve rızasına yaklaşır.

7)   O zahirini (dış) ve batınını (içini) günahı görmekten korur. Yalnız bile olsa. Mesela açık filmi seyretmez. Eğer seyrediyor ve rahatsızlık duymuyorsa imanında hastalık var demektir. Böyle yaptığı takdirde bu insanı ahirette büyük mükâfat vardır.

8)   Allah ‘ın (c.c.) yarattığı büyük, küçük hiç kimseye yük olmayacaktır. Başkalarının da yükünü hafifletmeli, kaldırmalı. Böyle kimseye Allah (c.c.) başkalarına muhtaç olmayacak makam verecek ve yakin bereketler nasib edecektir.

9)   Tamah etmeyecektir. Hırs yapmayacak, tevekkül makamını Allah (c.c.) arttıracaktır.

10) Tevazu sahibi olun. Görüştüğünüz her kişiyi kendinden daha faziletli kabul edecektir. Biliniz ki tevazu ibadetin özüdür. Tevazu sahibi görüştüğü kişi kendinden büyükse düşünmedir ki Allah (cc) ın lütfuna bakın ki benden önce iyilik etmeye başladı. Küçükse benden daha az günah işledi. Benim halime bak, ne kadar günahkârım. Cahil ise demeli ki bu kişi kendi cahilliğine göre hesaba çekilecektir, ama ben bile bile yapıyorum, vay halime. Kâfir ise bunun İslam üzerine ölmesi mümkündür. Ama benim kâfir olarak ölmem de mümkündür.        

Bir kul böyle olursa Allah (c.c.) onu belalardan korur, ona rahmet kapısını açar. Tevazu ibadetin özüdür. Rahmet kapısı da budur. Bundan daha hayırlı bir şey de yoktur. Böyle bir insan için Allah (c.c.) ın yarattığı bütün varlıklar eşit olur. Böyle bir insan birisini azarlarken yersiz azarlamaz. Başkasını eleştirmek onun hoşuna gitmez. Allah (c.c.) ın kulları için gıybet felaket ve afettir. Allah (c.c.) dilini ve kalbini koruyan kişiye yardımcı olacaktır.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Allah ile Tam ve Mükemmel Birleşme Yolları

Bir Sonrakini Oku

Allah’a ilerlemek İçin Fatiha sûresinde önerilen yol