Başarılı Bir Evliliğin Talimatları - Müslüman Ahmediye Cemaati

Başarılı Bir Evliliğin Talimatları

Aşağıdaki talimatları sesli olarak okuyunuz ve her konuyu tartışınız.

Begum sahibe’nin neden böyle önerileri olmuştur ve arkasındaki hikmet nedir?

Hz. Seyyide Nusret Cihan Begum Sahibe’nin  (vaat edilen mehdi hz. Eşi) kızı hz. Seyyide nevvab mubareke begum Sahibe’nin evliliği esnasında bulunduğu şu öğütleri kısaca özetlenmiş sözlerini aşağıda bilginize sunarız.

Asla herhangi bir şeyini eşinden gizleme ne de eşine bu gibi davranışlarda bulunma. Eşin isterse seni görsün veya görmesin bu asla söz konusu olamaz. Er geç bu konu ortaya çıkarsa kadın güvenilirliğini ve değerini kaybeder.

Şayet onun isteklerinin (dileğinin) zıddı birşey yaparsan sakın bunu gizleme. Bu hususta dürüst ol çünkü bu sana saygı kazandırır. Oysa gizlilik sana saygını kaybettirir ve onurunu zedeler.

Asla kızgın olduklarında konuşma! Sana bozuksa ve sen onun hatalı olduğunu biliyorsan bile bu süreçte konuşma. Kızgınlığı geçtikçe ona nazikçe gerçeği anlat ve onun yanlış yolda olduğunu izah et. Eşi ile kızgınlık anında kavga eden eş saygı kazanmaz. Kendisine kocası tarafından bağrılan  (azarlanan) bir kadının saygınlığı ne olabilir?

Onun akraba ve çocuklarını kendi akrabalarınmış gibi kabul et. Hiçbiri hakkında kem düşünme onlar seni yanıltsalar dahi. Onlar için hep iyi şeyler temenni et. Onları üzecek şekilde davranmamaya özen göster. O vakit anlayacaksın ki Allah seni daima koruyacaktır.

Hz seyyide nevvab mubareke begum sahibenin karakter ve biyografisi aşağıda onun kendi kızlarına ve diğer kadınlara ana fikir olarak verdiği öğütleri bulacaksınız.

Evliliğin ilk başlangıcında eşine bir köleymişsin gibi (yumuşak başlı) davranmalısın. O vakit o da hayatının geri kalan bölümünde sana köle olacaktır.

Karı-kocanın özelini başkalarıyla paylaşma.

Bir kadının görevi eşini mutlu etmektir.

Eşiniz eve geldiğinde onu iyi giyimli ve güzel karşılayınız. Aynı zamanda onu evden uğurlarken de mükemmel görünmelisiniz ki sizi düşündüğü vakit mutlu olsun.

Asla saçı başı dağınık ve pis kokan bir kadını hayal etmemeli!

Eşiniz eve girer girmez siz nekadar kızgın olursanız olun onunla kavga etmeye başlamayın. Onu olabildiğince rahatlatın ve ondan sonra kalbinizdekileri dile getirin.

Karı koca arasında onur kırıcı şeyler olmamalı suçun varsa kabul etmeye istekli olmalısın.

Her münakaşada onu evi terk etmekle tehdit etmemelisin. Düşün bu blöfüne “evet” derse takdirden ziyade bu sana onurunu kaybettirecektir.

Akrabalarının zaaflarını (zayıflıklarını) eşine anlatma sen bir gün bu konuyu unutursun ama eşin asla.

Kocanın takdir ve memnuniyetini kazanmak Allah’a karşı konular olmadıkça senin ödevindir.

Mutluluğunu kocan ile paylaş ve onun kafası karışık olduğunda ona destek çık.

Onun zenginliğinin (varlığının) onun çocuklarının v.s sıhhati ve güveninin bekçisi olmalısın.

Asla şikayet etme.

Ana olarak cennet senin ayaklarının altına verilmiştir. Bu yüce şey sana büyük sorumluluklar yükler. Eş olarak kocanın koruyucusu ve onun gerçek arkadaşı ve yardımcısı olmalı ve onun hatalarını ört bas etmelisin.

Ancak böyle olduğun vakit yüce peygamberimizin söylemiş olduğu bu sözlere mübarek olabilirsin. Aksi durumda kendi elinle övgü dolu o mevkii reddederek suçlu olursun.

Erken namazlarda dualarda daima ilahi yardım dile.

Dedikodu

Yeni evli çiftleri zor duruma sokacak bir davranıştır.

Bir çift kendi mahrem ilişkilerini başkalarıyla paylaşmamalıdır.

Yine de bir çok kadın ve çoğunlukla da erkekler bu tuzağa düşerler.

Evliliklerinde herhangi bir şey onları üzmüşse ve kocasının bazı davranışları ne olursa olsun bu durum daima bu çiftin özelinde kalmalıdır.

Evliliklerde gerçekten sorunlar vukuu bulduğunda örneğin mantıken ve fiziksel olarak kötü muamelede bulunmuşsa eşine ve çocuklarına kötü muamelede bulunmuşsa kadın cemaat vasıtasıyla bir meclis aramalıdır.

Eğer anne ve babasına müraacatta bulunamazsa veya aile fertlerine güvenemiyorsa cemaate başvurmalıdır.

Eş olarak kocasının ona kötü muamelesi kabullenmemeli bu onun görevi değildir ve bu gibi hususlarda başkalarıyla bu kötü muameleyi paylaşmamalıdır.

Bilgileri gizli tutmak onun görevidir.

Birileri asılsız haberlere uyar veya konuşursa çok günah olur.

Birçok problemin doğmasına da sebep olur.

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

İslamda Boşanma Konusu ve Kadın Erkek İlişkileri

Bir Sonrakini Oku

Ruhi Ve Maddi Değerler Arasındaki Çatışma