Calsa Salanalar’ın Büyümesinde Allah’ın Kudreti - Müslüman Ahmediye Cemaati

Calsa Salanalar’ın Büyümesinde Allah’ın Kudreti

4 Ağustos 2021

 

Sarmad Navid, Kanada

Calsa Salana (Yıllık Toplantılar,) Hazreti Mesih-i Mevudas tarafından büyük muhalefet ve düşmanlıkların ortasında, başlatıldı. O dönemde memleketin her tarafından din adamları, Hazreti Mesih-i Mevudas aleyhinde kâfir fetvaları veriyorlardı. Hatta böyle bir toplantının İslam dışı olduğunu beyan ederek, insanları bu toplantıya katılmamaları için özellikle teşvik eden din adamları bile bulunmaktaydı.

Yalnızca dini muhalefet değil, aynı zamanda ekonomik anlamda da bu toplantının gelecekte devam ettirilemeyeceğine işaret eden birçok zorluk bulunmaktaydı.

Ancak bu meclisi diğer dünyevi toplantılardan ayıran şey, Yüce Allah’ın Vadedilen Mesih Hazret Mirza Gulam Ahmed’eas, vazifesinin her safhasında kendisine yardım edeceğine dair söz vermiş olmasıydı. Bu itibarla, bu toplantıyı kalıcı bir başarıya dönüştürmek üzere, Allah’ın yardım ve desteği ortaya çıkmalıdır. Cemaatin muhaliflerinin bir zamanlar münferit, başarısız bir etkinlik diye düşündükleri şey, ortaya çıktığı Hindistan’ın Kadiyan beldesi ile sınırlı kalmayıp, dünyanın her yerindeki ülkelerde bugün dahi yapılmaya devam etmektedir.

Calsa Salana ile alakalı İlahi yardım, bu toplantının çıkışından itibaren, önceden görülebilmektedir. Buna bir örnek, Kapurtala’dan Münşi Zafer Ahmed Sahibra tarafından anlatılmıştır.

O şöyle beyan eder:

‘Bir keresinde Calsa zamanında, paralar tükenmişti. O günlerde Calsa için para toplamak üzere herhangi bir plan da bulunmuyordu. Bunu yerine, Hazreti Mesih-i Mevudas masrafları kendi cebinden karşılıyordu. Merhum Mir Nasir Navab Sahib gelerek, misafirlere ikram edecek yemek bulunmadığını bildirdi. Hazreti Mesih-i Mevudas ondan hanımına gitmesini ve kendisinin mümkün olan mücevherleri bağışlamasını ve bunları sattıktan sonra ne gerekiyorsa satın almasını istedi. Dolayısıyla Mir Sahib ya takıları sattı, ya da takas etti ve misafirleri doyurmak için kullanılacak parayı getirdi. Ardından iki gün sonra akşam vakti Mir Sahib’in tekrar, ertesi gün için [misafirlere sunmak üzere] hiçbir şey kalmadığını söylediğini duydum. Hz. Mesih-i Mevudas dedi ki, ‘Daha evvel bir şeyler ayarlamak için dünyevi yolları kullanabildik. Bu sefer böyle yapmayacağız. Artık ev sahiplerinin her birinin kendi misafirinin ihtiyaçlarını karşılaması gerekecek.’ Ertesi gün, saat sekiz yahut dokuz gibi postacı geldiğinde, Hazreti Mesih-i Mevudas beni ve Mir Sahib’i yanına çağırdı. Postacının elinde çeşitli yerlerden gelen 50-100 Rupilik 10-15 tane havale (kâğıdı) bulunuyordu. İnsanlar üzerlerine şöyle yazmışlardı: ‘Biz gelemiyoruz, o bakımdan bu meblağı misafirlerin ihtiyaçlarına yardım için gönderiyoruz.’ Hazreti Mesih-i Mevudas bunları kabul ettikten sonra Allah’a güvenmek hakkında bir konuşma yaptı. O şöyle buyurdu. Dünyevi bir kimse, kasasında biriktirdiği parayı dilediğinde çekebileceğine güvenir. Benzer biçimde Yüce Allah’a tam olarak güvenen bir kimsenin de, Allah hakkındaki sübutu çok fazladır. Ve gerçekten de bu böyle oldu. Ne zaman bir ihtiyaç ortaya çıksa, Yüce Allah onu derhal yerine getirir.” [Ahmediye Tarihi Cilt. 1 sayfa. 444]

Calsa Salana’nın başlatıldığı koşullar işte bunlardı. Ancak Allah’ın lütfu ve yardımıyla Calsa Salana, görevini yerine getirerek, her sene gelişmekte ve ilerlemektedir ki, bu Hazreti Mesih-i Mevudas tarafından aynen belirtildiği gibidir:

‘Bu toplantı, iman ve yakin keza manevi anlayışın teşvik edilmesi için gerekli olan gerçeklerin ve manevi ferasetin izahatına yöneliktir. Ve onda katılımcılar için özel dualar ve ilgi de olacaktır.’ [Hazret Mirza Gulam Ahmedas, Asumani Fasılah (Islam International Publications Ltd., 2006), s.74]

 

Hazret Mirza Gulam Ahmedas

Vadedilen Mesih ve İmam Mehdi

 

Ve böylece, sadece 75 kişinin katıldığı ilk Calsa’dan bu yana, bu toplantı büyüyerek küresel bir olay haline geldi ve gelişmeye de devam etmektedir. Bu toplantının ilk yüz yılındaki katılıma ve bu zaman zarfında meydana gelen büyümeye bakıldığında, Allah’ın kudretinin daima Calsa Salana lehine çalıştığı açıkça ortaya çıkmaktadır.

 

Yıl

Katılım [Ahmediye Tarihi Cilt. 1 sayfa. 446-448]

1891

75

1900 [1901 için bilgi bulunmuyor]

500

1911

3000+

1921

7192

1931

18,776+

1941

30,000

1951

(Pakistan Hindistan’dan ayrılınca Cemaat Merkezi Pakistan’a taşındı)

Rabvah: 18,446+ Kadiyan: 1,125+

1961

Rabvah: 85,000 Kadiyan: 1,700

1971

Rabvah: 100,000 Kadiyan: 3,105

1981

Rabvah: 200,000+ Kadiyan: 3,728

1991

(1984’de IV. Halife ile birlikte Cemaat Merkezi İngiltere’ye taşındı.)

Londra: 8,500 Kadiyan: 22,000

 

Kaynak: Review of Religions

 

Çeviren: Mehmet Önder

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

2021 YILI CALSA SALANA İNGİLTERE KAPANIŞ KONUŞMASI: ‘Başkalarının Haklarını Yerine Getirmek’

Bir Sonrakini Oku

6.08.2021’de verilen Cuma Hutbesinin Özeti Calsa Salana konusunda ev sahipleri ve misafirlerin sorumlulukları