Huzur’un (aba) evlenecek gençlere önemli nasihati - Müslüman Ahmediye Cemaati

Huzur’un (aba) evlenecek gençlere önemli nasihati

(Almanya’da yapılan bir mülakat esnasında) bir genç, bir Müslüman Ahmedi’nin, Müslüman Ahmedi olmayan bir Müslümanla veya hatta bir gayrimüslimle evlenmesinin caiz olup olmadığını sordu.

Emirü’l Müminin Hazretleri gülümsedi ve cevap verdi:

“Henüz evlenecek yaşta değilsin, neden bu kadar endişeleniyorsun? […] Ahmedi bir erkek Ahmedi bir kızla evlenmelidir. Vadedilen Mesih (as) Ahmedi kızların Ahmedi olmayan erkeklerle evlenmesini yasakladı. Eğer Ahmedi erkekler de Ahmedi olmayan kızlarla evlenirse, Ahmedi kızlar kiminle evlenecek?” Böylece Huzur (aba), Ahmedi bir erkeğin imanını koruyabilmesi için Ahmedi bir kızla evlenmesi gerektiğini açıkladı.

Huzur (aba), Peygamber Efendimizin (sav) insanların bir kadınla evlenirken şu dört hususu göz önünde bulundurduklarını belirttiği hadisten bahsetti: zenginliği, güzelliği, kökeni ve dinine bağlılığı.

Huzur (aba) şunu da belirtti: “Peygamber Efendimiz (sav), ‘En iyi evlilik, bir kızla onun imanından dolayı evlendiğiniz zamandır’ diye buyurmuştur. [Evet, bazen bazı zorlayıcı koşullar nedeniyle Ahmedi bir erkek Ahmedi olmayan bir kızla evlenebilir, ancak nikâhı bir Ahmedi’nin kıyması şarttır. Kitap Ehli olarak adlandırılan, ancak pratikte Hazreti İsa’yı (as) Allah’ın oğlu olarak kabul eden diğer dinlere mensup olanlara gelince, hataları bunun şirk işledikleri anlamına gelmesidir […].”

5. Halifetü’l Mesih Hazretleri (aba), günümüzde bazı Hıristiyanların dinlerine tam olarak uymadıklarını ve hatta Tanrı’ya inanmadıklarını ve bu anlamda ateist olduklarını da ilave etti. Hıristiyanlığın takipçilerine gelince, onlar Hz. İsa’nın (as) Tanrı’nın oğlu olduğuna inanarak zaten müşrik oldular.

21 Ağustos 2021 Almanya

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

Tüm Huddam’a Bir Çağrı – İslam’ın Sancağını Dünyada Yükseklerde Dalgalandırmak İçin Bir Yemin

Bir Sonrakini Oku

Filistin sorunu ve Kur’an-ı Kerim