Müslüman Ahmediye Cemaati’nin İsrail Filistin ihtilafı ile ilgili son dönemde yaşanan gerginlikler hakkında açıklaması - Müslüman Ahmediye Cemaati

Müslüman Ahmediye Cemaati’nin İsrail Filistin ihtilafı ile ilgili son dönemde yaşanan gerginlikler hakkında açıklaması

10 Ekim 2023

 

Bilgi:

Aşağıdaki yer alan açıklama Müslüman Ahmediyye Cemaati’nin Dünya Çapındaki Başkanı Mirza Masrur Ahmed Hazretleri’nin rehberliği ile yayınlanmıştır.

Müslüman Ahmediye Cemaati adına yapılan açıklama şöyledir:

“Geçtiğimiz birkaç gün içinde aralarında kadınlar, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu yüzlerce İsrailli ve Filistinli anlamsız şiddet ve kan dökülmesi sonucu ya öldürüldü ya da yaralandı. Masum sivillerin öldürülmesi yahut da onlara zarar verilmesi, İslam’ın Peygamberi’ninsav öğretilerinin doğrudan ihlalidir. Kendisi, savaş durumunda bile hiçbir kadın, çocuk veya yaşlının hedef alınmaması veya hiçbir şekilde kendilerine zarar verilmemesi gerektiğini öğretmiştir. Ne de bir dini lider yahut da ibadet yerine saldırıda bulunulmamalıdır.

Müslüman Ahmediye Cemaati, yakınlarını kaybetmiş ya da herhangi bir şekilde olaylardan etkilenmiş herkese en derin taziyelerini ve dualarını iletmektedir. Kalplerimiz onların duygularını paylaşmaktadır.

Daha fazla can kaybı yaşanmaması adına düşmanlıkların derhal sona ermesi, keza barışın hâkim olması için hem dua ediyor, hem de çağrıda bulunuyoruz. Bu bakımdan gerekli olan, ilgili taraflar ve ülkeler arasında iletişim kanallarının açık kalmasıdır.

Bir ateşkes sağlanana kadar yapılacak herhangi bir askeri harekâtta sivillerin zarar görmemesi de gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, bölgede bulunan Müslüman ülkelerin barışı tesis etmek ve aşırılıkçılarla hiçbir bağlantısı olmayan masum Filistin halkının haklarını korumak adına bir araya gelmeleri lazımdır.

ABD’yi ve diğer etki sahibi ülkeleri istikrarsız durumu daha da alevlendirebilecek her türlü eylem veya açıklamada bulunmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. Buna mukabil onlar, ilgili uluslararası kuruluşlarla birlikte, çatışmanın acilen azaltılması ve barışın mümkün olan en kısa sürede sağlanması adına mümkün olan her türlü çabayı göstermelidirler.

Kalıcı ve sürdürülebilir barışa ulaşmak için adalet ve eşitlik büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bütün büyük güçler, eşitlik ilkeleri ile gerçek adalete dayanan uzun vadeli ve sürdürülebilir barışı tesis etmeye odaklanmalıdırlar.

Son

Daha fazla bilgi için: media@pressahmadiyya.com

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Öncekini Oku

29.09.2023 – Bedir Gazvesinden sonra meydana gelen bazı olaylar ve Peygambere hakaretin cezası ile alakalı uydurma bir rivayet hakkında analitik bir inceleme

Bir Sonrakini Oku

Dünya Çapındaki Müslüman Lider, Filistin – İsrail Savaşının Sona Erdirilmesi Çağrısında Bulundu